4+1, 5+1, 7+1 Ses sistemim var Bütün kolonlardan ses alamıyorum [S.S.S]

Yazar: Hamza Şamlıoğlu Tarih: 05.10.2007 Kategori: Diğer , Donanım , Güncel , Genel Şeker: 26

Neden bütün kolonlardan ses alamıyorum ? Neden bütün hoparlörlerden ses gelmiyor ? Neden sadece 2 kolondan ses geliyor.. İşte en çok sorulan sorular arasında yer alanlardan bazıları bugün sizlere bu konuda yardımcı olmaya ve cevap vermeye çalışacağım..

Bir mağazaya gittiniz ve orada 5+1 kolon sistemlerini gördünüz bu müzik sistemi çok hoşunuza gitti hemen alayım dediniz. Gidip özelliklerine baktınız fiyatını sordunuz ve hatta 7+1 olanları bile ilginizi çekti diyelim.. Velhasıl kelam size uygun geldikten sonra X markasının 4+1, 5+1, 6+1, 7+1 gibi ses sistemlerinden birini aldınız .

Eve geldiniz kolonlarınızı büyük bir zevkle bilgisayarınıza bağladınız.. Hatta bağlayamadınız bile…Sorunlar ;

Bende 3 tane kablo var ses kartında tek çıkışvar..

Bende 4 tane kablo var nereye bağlayacağım ?

Tüm kabloları bağladım ama sadece 2 kolondan ses geliyor.

Müzik dinliyorum fakat 2 kolondan ses geliyor.

Film izliyorum ve sadece 2 ön kolondan ses geliyor.

Cevaplarım ;

Öncelike güzel bir ses sistemi alacaksanız bağlayacağınız aygıtın destekleyip desteklemediğine bakmanız gerekecektir.

Mesela ;

Eğer bir VCD player e bağlayacaksanız ses sisteminiz VCD player’i her halükarda destekler fakat VCD çıkışları Ses sistemlerinizi desteklemeyebilir. Piyasadaki birçok VCD player sadece 2 çıkış verir yani 4+1 yada üzeri bir ses sisteminiz varsa bağladığınız VCD playerde 2 çıkış verdiği için hem 3 çıkış bağlayamayacaksınız hemde sadece 2 kolondan ses (by TEAkolik) alacaksınız demektir. Boşuna kasıp 4 kolondan yada 5 kolondan ses almaya çalışmayın.

Eğer bir PC ye bağlayacaksanız Bilgisayarınızın SES kartı sisteminizi desteklemeyebilir. Özelliklede eski nesil ses kartları yada piyasadaki bazı Onboard ses chipleri sadece 2 çıkış verir ve yine ses sisteminiz ne olursa olsun 7+1 dahi olsa sadece 2 kolondan ses gelecektir.

Bunun yanı sıra DVD player’iniz var diyelim bir DVD playerde Surrond sistem olmaz mı ? Evet malesef piyasadaki bazı UCUZ diye hitap ettiğimiz DVD playerlerde bile 2 çıkış mevcut..

Yani Eğer bir ses sistemi alacaksanız muhakkak ki bağlayacağınız sistemin ses sisteminizi destekleyip desteklemediğini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bunun yanı sıra birde başka uyumsuzluklarda göze çarpıyor.. Bunada örnek verecek olursak..

Diyelim ki Bağladığınız sistem yani Bilgisayarınız yada DVD player ‘iniz 4+1 , 5+1 , 7+1 gibi ses sistemlerini destekliyorsa…

İşte o zamanda yine 2 kolondan ses geliyor olabilir. Bu nasıl mı oluyor.. Hemen açıklayayım…

Ses sisteminize uygun bir bilgisayarınız var bilgisayarınızdaki ses kartınız 7+1 bile destekliyor olabilir fakat buda yetmez..

Kullandığınız Müzik, DVD Film, VCD film yada benzeri görüntü yada ses formatlarınında Dolby Digital veya Surround sistem dediğimiz ses çıkışına sahip olmayabilir.

Mesela ;

Bir VCD filmi izliyorsunuz. VCD filmler genelde Sterio dediğimiz yani sadece 2 kolonu destekler. 7+1 sisteminiz dahi olsa bilgisayar yada DVD playerinizin 7+1 desteği bile olsa VCD film izlerken izlediğiniz film formatı sadece 2 kolonu desteklediği için sizin de ses sisteminizde sadece 2 kolon çalışacaktır. Diğer kolonlardan ses alamayacaksınız demektir.by TEAkolik

Bunun dışında WAV, Mp3, Mp… gibi birçok ses formatı sadece 2 kolon destekler…

Mp3 dinlerken tüm kolonlardan ses alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Yada bir VCD film izlerken tüm kolonlardan ses geleceğini sanmayın…

Peki Ben boşuna mı aldım bu koskoca 7+1 hoparlör sistemini ?

Hayır boşuna almadınız..

Eğer 7+1, 5+1, 4+1 g,b, bir ses sistemi aldıysanız bunun tadına varmak istiyorsanız işte o zaman Surround ses çıkışına sahip bir DVD film Xvid gibi bir görüntü formatı izlemelisiniz.

Örneğimizi KOD ADI KILIÇBALIĞI Filminden vermiştim. Tekrarlayayım..

Kod Adı Kılıçbalığı DVD filmini izlediyseniz BOMBA patlama sahnesini unutmamışsınızdır. İşte o sahnede BOMBA patlama ssahnesinde TÜM KOLONLARDAN SES Gelir..

Aslında size daha net bir şekilde söylemek gerekirse..by TEAkolik

4+1
5+1
6+1
7+1

gibi sistemlerin yapılma amacı DOĞAL Seslerin gelmesidir…

Bir film izliyorsunuz filmde bir adam yürüyor ve arkasından ateş ediliyor adam ölüyor böyle bir sahnede adama arkadan ateş edildiğinde ARKA kolonlarınızdan ses gelir.

Yada bir helikopter sahnesi düşünün bir helikopter sahnesinde helikopter soldan sağa sonrada arkanızı dolaşıyor ise Surround ses sistemlerde Önce ön kolonlardan sonrada arka kolonlardan ses yükselmeye başlar.. Yani GERÇEK SES EFEKTİ verilir..

Kısaca bu tip ses sistemlerinin yapılma amacı budur..

Kalkıp bir Mp3 dinlerken tüm kolonlardan ses gelmesini hiç beklemeyin..

Bir korku filmi izlerken arkadan yaklaşan bir canavarın sesinin ön kolonlardan gelmeside saçmalıktır zaten Doğallığı bozar…

Doğallık arkadan yaklaşan canavarın ayak seslerinin ve homurtularının arka kolonlarınızdan gelmesidir… İşte o zaman filmden Zevk almaya başlarsınız..

Piyasada sadece filmler değil birçok oyunda artık Surround ses sistemlerini destekliyor..

Önemli olan Hem ses sisteminizin hem bilgisayarınızın hemde izlediğiniz video yada ses formatlarının yani 3 koşulun birbirini desteklemesi gerekiyor..

Eğer bu 3 koşul birbirini destekliyorsa işte o zaman bir manası olur gerisi angarya..

Yok ben illada Mp3 dinlerkende Video izlerkende VCD izlerkende TÜM KOLONLARDAN SES GELMESİNİ İSTİYORUM diyorsanız işte o zaman gidip bir elektonikçiye kablo almanız gerekecek.. Elektronikçiye bende 5+1 ses sistemi var tüm kolonlardan ses gelsin istiyorum diyin o size özel bir kablo verecektir bu kablo sayesinde PC ile Ses sistemi arasına bağlantı yaparak tüm kolonlardan ses alabilirsiniz. by TEAkolik
Tabiki bu ses kalitesini ve kolonlarınızın netliğini bozacaktır. İyi yapılmamış ekler zamanla cızırtı çıkartabilecektir. Kolonlarınızı ileride BAS ve Tiz lerini patlatabileceksiniz..

Bu tip durumlarıda göz önüne almanız gerekecektir..

Şimdi Ulen ben bunu bilmiyordum ne işe yaradı bu ses sistemi demeyin.. Ses sistemi ne için yapılmış ise onun için kullanın.

Gidip Ses sisteminize uygun bir ses kartı yada uygun bir DVD player e bağlayıp güzelde bir Surround destekli DVD film alıp keyfine varmanızı tavsiye ederim..

Bu gecelikte bu kadar hadi kolay gelsin..Bu Yazıya İki Şeker Atmaya Ne Dersin?

Yönetici Notu: Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz.

  1. osmn

   mrb ben de bilgisayar cıkıslı 2+1 var ben vcd ye baglamak istıyorum bılgısayarda cok guzel ses alıyorum bunu nasıl vcd ye baglarım 2+1 bılgısayar cıkıslı ama

  2. cafer

   bende 5+1 var pc bagladım ama 5+1 ses alamıyorum markasını bilmedigim 4 girişli ses kartı taktım gene aynı 2+1 ses alıyorum hoperlörleri sına dıgımda 5+1 hoperlorsen sınama sesi alıyorum ancak müzik yada filimlerde 2+1 ses alıyorum çevirici yada kulaklık girişinden bagladıgımda tüm hoperlorlerden ses geliyor ama aynı sesi dagıtıyor bu sorunu nasıl çöze bilirim??? yardım lütfenn

  3. azmi

   Arkadaşlar bende 7+1 var ve hepsinden sessi istediğim gibi alabiliyorum.Çünkü srs audio diye bir program var yükleyin ve hangi kolondan ne kadar ses gelmesini istediğinize siz karar verin.Yazıyı yazan arkadaşa teşekkür ederim ama bu ses olayında hepsinden ses alamak için illada gidip kablo alıp extra bağlantı falan yamanıza gerek yok.Bir çok ses programı bu olayı çözüyor bilginize sunarım

  4. mesut

   @Onur
   tam olarak açıklarmısınız nasıl yaptığınızıı ben gittim tam alacaktım saturnden ama ordaki anlatınca geri gotur dedimm haberleri bile izlerken ben arkamdan sağdan soldan ses gelsin istiyorumm nasıl yaptınız siz yardımcı olurmussunuz

  5. Hakan Buğra

   Yanlış.Bu olay ya windows’a özel yada başka ayar var.Peki bendeki Linux dağtımında hiç bişi yapmamama rağmen neden tüm kolonlardan ses alıyorumda Windows’tan alamıyorum ?

  6. Free

   teşekkürler :)

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir