Acer Aspire 5520 Sistemi fabrika ayarlarına çevirmek.

Tarih: 31 Mayıs 2009 | Kategori: Diğer | Yazar: | 23 Yorum

acer_aspire_5520 Bazı model dizüstülerde malesef ki Orjinal Windows CD si vermilmemektedir.  Bu tip durumlarda genelde bilgisayarınızın diskinin bir bölümünü bu iş için ayrılmıştır.  Yani bilgisayarınıza format atmak istediğinizde HDD içerisindeki bu bölümde olan kurulum dosyaları özel bir programla başlatılarak sistem ilk kurululduğu hale getirilir.     Bilgisayarlar açılırken ALT SHIFT CTRL veya F tuşlarıyla yapılan kombinasyonlarda bu program çalışır ve sistemi geri yükleme işlemi gerçekleştirilir.

Acer ‘in Aspire 5520 modelinde de RECOVERY CD si verilmemektedir.  Yukarıda söylediğim gibi disk bölümlerinden bir kısmına yerleştirilmiş olan kurulum dosyaları sayesinde bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz.  Bu modelde bilgisayarınızı açtığınızda ACER logosu karşınıza geldiği anda ALT + F10 tuşlarına basarsanız sistemi geri yükleme (Recovery) işlemi başlayacaktır.

Acer Manegement Programı ;

Acer logosunu gördüğümüz ekranda ALT ve F10 tuşlarına bastığımızda  Acer’in eManegement programı bizi karşılıyor.  Karşımıza sunduğu seçenekler arasında sistemi fabrika ayarlarına yükleye geliyoruz.  Bize şifre soruyor.  Şifre normalde standart olarak “000000”  yani 6 tane sıfırdan oluşan bir şifredir.  Eğer şifreyi değiştirdiyseniz ve unuttuysanız malesef ki yapacak 2 seçeneğiniz kalıyor.  Ya servise götüreceksiniz yada bundan sonraki işlemleriniz için kendinize bir Vista cd si bulacaksınız…

Konumuza dönersek şifremizi girdikten sonra bilgisayr sistemdeki tüm verileri silecek ve kurulum dosyalarından windows vista’yı yeniden kuracaktır. 45 dakika – 1 saat arasında süren bu işlemden sonra bilgisayarınız fabrika ayarlarına geri dönmüş olarak karşınıza gelecektir.

NOT: Lütfen bu işlemi yapmadan önce tüm bilgilerinizi yedekleyiniz. Bu işlem geri döndürülemez bir şekilde tüm verilerinizi silecektir.


Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Yönetici Notu

Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz. Oluşabilecek zararlarda ve gözden kaçabilecek durumlarda tüm sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gizlilik sayfamızda bu bilgiler açıkça belirtilmiştir.

23 Yorum Yapıldı:

 1. ismet

  selam arkadaşllar bende aspire 5733z var fabrika ayarlarını bulamadım yardımcı olurmuunuz tşkkler…

 2. ismet

  slm

 3. sümeyye

  laptopu fabrika ayarlarına döndürmek d sürücüsünü siler mi

 4. sümeyye

  laptopu fabrika ayarlarına döndürmek d sürücüsünde kayıtlı olan verileri
  siler mi

 5. uğur

  benim bilgisayarım bozuldu bende resimleri kurtarmak için
  ubantuyu yükledim resimleri bulamadım harddisk söktüm bilgisayara satadan taktım resimler yoktu şimdi format
  ta atılmıyor kendi formatı ne yapabilirim

 6. şuayip

  alt+F10 yaptım karşıma nasıl bir yazı çıkyor karşıma yardımcı olursanız çok sevinirim

 7. samet

  ALT-F10 yapıyorum hiçbirşey gelmiyor

 8. rıfat

  Aynen..
  ALT-F10 yapıyorum hiçbirşey gelmiyor…
  Yapabilen varmı?

Yorum Gönder