Acer Aspire 5520 Sistemi fabrika ayarlarına çevirmek.

Yazar: TEAkolik Tarih: 31.05.2009 14:43 Güncelleme Tarih: 31.05.2009 14:43 Yorum: 23

acer_aspire_5520 Bazı model dizüstülerde malesef ki Orjinal Windows CD si vermilmemektedir.  Bu tip durumlarda genelde bilgisayarınızın diskinin bir bölümünü bu iş için ayrılmıştır.  Yani bilgisayarınıza format atmak istediğinizde HDD içerisindeki bu bölümde olan kurulum dosyaları özel bir programla başlatılarak sistem ilk kurululduğu hale getirilir.     Bilgisayarlar açılırken ALT SHIFT CTRL veya F tuşlarıyla yapılan kombinasyonlarda bu program çalışır ve sistemi geri yükleme işlemi gerçekleştirilir.

Acer ‘in Aspire 5520 modelinde de RECOVERY CD si verilmemektedir.  Yukarıda söylediğim gibi disk bölümlerinden bir kısmına yerleştirilmiş olan kurulum dosyaları sayesinde bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz.  Bu modelde bilgisayarınızı açtığınızda ACER logosu karşınıza geldiği anda ALT + F10 tuşlarına basarsanız sistemi geri yükleme (Recovery) işlemi başlayacaktır.

Acer Manegement Programı ;

Acer logosunu gördüğümüz ekranda ALT ve F10 tuşlarına bastığımızda  Acer’in eManegement programı bizi karşılıyor.  Karşımıza sunduğu seçenekler arasında sistemi fabrika ayarlarına yükleye geliyoruz.  Bize şifre soruyor.  Şifre normalde standart olarak “000000”  yani 6 tane sıfırdan oluşan bir şifredir.  Eğer şifreyi değiştirdiyseniz ve unuttuysanız malesef ki yapacak 2 seçeneğiniz kalıyor.  Ya servise götüreceksiniz yada bundan sonraki işlemleriniz için kendinize bir Vista cd si bulacaksınız…

Konumuza dönersek şifremizi girdikten sonra bilgisayr sistemdeki tüm verileri silecek ve kurulum dosyalarından windows vista’yı yeniden kuracaktır. 45 dakika – 1 saat arasında süren bu işlemden sonra bilgisayarınız fabrika ayarlarına geri dönmüş olarak karşınıza gelecektir.

NOT: Lütfen bu işlemi yapmadan önce tüm bilgilerinizi yedekleyiniz. Bu işlem geri döndürülemez bir şekilde tüm verilerinizi silecektir.

Yorumlar

Yönetici Notu: Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz. Oluşabilecek zararlarda ve gözden kaçabilecek durumlarda tüm sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gizlilik sayfamızda bu bilgiler açıkça belirtilmiştir.