Facebook SSL Desteğini Aktif Etmek

Tarih: 20 Mart 2011 | Kategori: Güvenlik | Yazar: | 4 Yorum

Geçenlerde siz değerli okuyucularıma Twitter üzerinde SSL desteğinin artık varsayılan olarak ayarlanabildiğini haber vermiştim. Bugün ise siz değerli okuyucularıma Facebook üzerinde SSL desteğini aktif etmekten bahsetmek istiyorum.  SSL desteğini muhakkak ki duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için kısaca özetlemek isterim.

İletişim sırasındaki veri bütünlüğünü ve gizliliğini korumak için internet üzerinde iki taraf arasında (kullanıcı ve karşı server) oluşan trafiğin şifrelenerek iletişimin korunması sağlanmaktadır. Bu koruma protokolüne SSL (Secure Sockets Layer) denilmektedir. SSL protokolü hemen hemen bütün web sunucuları üzerinde desteklenmektedir. SSL ile gönderilen bilgiler kesinlikle karşı tarafa ulaşmadan deşifre edilemezler. Her iki tarafta da doğru bir şekilde iletişim kurulduğu zaman (kötü niyetli kişilerin araya sızmasını engellemek) alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ile bütünlüğü korunur.

Facebook üzerinde de bu protokol mevcuttur.  Dilerseniz Facebook üzerinde login olduğunuzda varsayılan olarak https üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Bu sayede güvenliğiniz bir adım daha iyi olacaktır. Güvenli gezinme özelliğini yani SSL’i aktif etmek için Facebook hesabınızda “Hesap Ayarları” sayfasını açıyoruz. Bu sayfa içerisinde “Hesap Güvenliği”nin hemen yanındaki “Değiştir” bağlantısına tıklıyoruz. Hemen altında açılan kısım içerisinde

“Güvenli Gezinme (https)” başlığını görebilirsiniz. Bu başlığın hemen altındaki “Mümkün olduğunda Facebook’a güvenli bağlantı (https) üzerinden bağlan” kutucuğunu işaretliyoruz.

Artık Facebook hesabınız çok daha güvenli.  Bazı Facebook sayfaları bu bağlantıyı desteklemese de yinede her zaman bilgilerinizin güvenliği ve hesabınızın hacklenmemesi için https yani SSL protokolünü kullanmanızı tavsiye ederim.  Facebook üzerinde https bağlantı şeklini desteklemeyen bir sayfa açtığınızda size “Normal bağlantıya (http) geç?” uyarısı verecektir. Eveti tıklayarak bağlantı adresine girebilirsiniz.

Unutmayın Facebook henüz tümüyle SSL desteğini vermemektedir.

https://www.facebook.com/editaccount.php


Etiketler: , , , , , ,
Yönetici Notu

Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz. Oluşabilecek zararlarda ve gözden kaçabilecek durumlarda tüm sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gizlilik sayfamızda bu bilgiler açıkça belirtilmiştir.

4 Yorum Yapıldı:

 1. M.Akif

  Her seferinde bilgisayar adını girmeyi aktif etmiştim.Şimdi bunuda yaptımmı güvenlik tadından yenmez.. (:

 2. LauthreS

  birde kötü tarafı https nin desteklenmediği yerlerde http ye geçiş yaparsak işimiz bittiği zaman https ye geçmek için hesap ayarlarını tekrar güncellememiz gerekli. facebook üzerinde birçok uygulama https yi desteklemiyor bu da facebook da sürekli oyun oynayan yada bazı uygulamaları kullananlar için kötü bir durum

 3. ismail fedakar

  değerli arkadaşlar Bu uygulama henüz güvenli gezinmeyi (HTTPS) desteklemiyor nedir bilen biri varmı bunu. Beni internetten nefret ettirdi vallahi ya. Ben böyle güvenliğin içine ederim. İnsanları rahatsız güvenlik güvenlik değildir. Benim bildiğim güvenlik gizli olur. İnsanlar bunu hissetmez. Ver allah aynı hata mesajı gınığa geldi. Muhatap olacak biri olsa ağzına sıçıcam bu facebookun.

 4. Aleyna

  Arkadaşlar ben Facebook’a girince https desteklemiyor ama başka arkadaşlarımınkine girince destekliyor :( Ne yapabilirim yardım eder misiniz ?

Yorum Gönder