Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı Nedir ? Keneler hakkında…

Yazar: Hamza Şamlıoğlu Tarih: 10.08.2006 Kategori: Diğer , Genel , Haberler , Hayattan , Karalama , İnternet Şeker: 21

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş virüsü tarafından neden olunan hemorajik ateş hastalığı ilk defa 1944 ve 1945 yılı yaz aylarında Batı Kırım steplerinde görülmüştür. Sovyet askerleri arasında sıkça rastlanmıştır. Hastalığa Kırım Hemorajik Ateşi ismi koyulmuştur. Kene

Kongo virüsü ise 1956 yılında Zaire’de ateşli bir hastadan tespit edilmiştir. 1969 yılında ise Kongo virüs ve Kırım Hemorajik Ateş virüslerinin biyolojik olarak benzer virüs olduğu gösterilmiştir. Yani akraba virüs de diyebiliriz yada daha sonradan iki virüsün genetik olarak birleşimi …

İNSANLARA NASIL BULAŞABİLİR :

Kırım-Kongo Hemorajik Ateşi virüsü insanlara Hyalomma cinsi keneler ile bulaşıyor. Hayvanlardan insanlara keneler ile bulaşan bir enfeksiyondur. İnsanlar virüsü ya enfekte kenelerin ısırması ile, ya da viremik hayvanların kesilmesi sırasında hayvana ait kan ve dokulara temas ile almaktadır. Kenelerin ve keneler kan emdiğinde bulaşmayı sağlayacak kanında virüs bulunan hayvanların bol olması salgın için önemli bir faktördür.

Ve ülkemizde bu salgın başladı hemde ölümcül bir salğın şimdiden 4 kişi hayatını kaybetti. ve bundan sonrada sanırız devam edecek özelliklede piknik yerlerinde çıplak ayakla dolaşanlardan ….

Nisan ve Ağustos aylarında görülmektedir. Genelde 1 – 2 gün içerisinde hastalık
ortaya çıkar Fakat bu süre 13 Güne kadar da uzayabilir.
VE EN ÖNEMLİ NOKTALARDAN BİRİSİ :
İstanbul’da ne işi var kene nin gibi sözlerle kendimizi kandırmayalım herhangi bir aracın çamurluğundan tutunda bir kedi veya köpekle seyahat edip istanbul’a kadar bir kenenin gelmesi günümüz dünyasında çok basit hatta ve hatta bir uçak kargosunda bile gelebilir. Siz siz olun Piknik yerlerinden sonra arabanızı yıkatın çıplak ayakla piknik yapmayın ve çok çok dikkatli olunuz.

 

Evet böyle bir soru sorup kendi kendime düşündüm sanırım cevabı buldum sizlerlede paylaşmak isterim. Bilmiyorum bu sadece benim yorumum doğru yada yanlış ….
Bundan kısa bir süre önce hepimizin bildiği gibi KUŞ GRİBİ HASTALIĞIYLA MÜCADELE için yaklaşık 2- 3 milyon arası TAVUK katlettik yada TEMİZLEDİK diyelim.. Şimdi ne alaka KKKA hastalığıyla KUŞ GRİBİ diye sorarsanız hemen devam edelim. DOĞA bir denge üzerine kuruludur. Bildiğiniz gibi doğada ki bir neslin tükenmesi besin zincirinin etkilenmesinden tutunda diğer tür canlı nesilllerin popilasyonlarına kadar etkili olabilmekte işte biz biz insanlar kendimizi korumak için yada şöyle de diyebiliriz kendi neslimizin devamı için diğer bir Canlı türüne kasıtta bulunduk. TAVUK lara yada KUŞ türlerine diyebiliriz. 3 Milyon civarı TAVUK KATLETTİĞİMİZE göre şöyle bir hesap yapın her tavuk ömrü hayatında 1 tane KENE yemiş olsaydı 3 milyon tane kene bu gün tavukların midesinde taşlıklarında hasmedilmiş olacaktı YANİ BU KADAR FAZLA KENE ve KENE HASTALIĞI KENE ÖLÜMÜ İLE KARŞILAŞMAYACAKTIK.. Tabili bu sadece benim yorumumum bilmem hak verirmisiniz ?

 Bu Yazıya İki Şeker Atmaya Ne Dersin?

Yönetici Notu: Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz.