Vista; Güvenlik Merkezi Hizmeti Başlatılamıyor.

Yazar: TEAkolik Tarih: 18.04.2009 07:53 Güncelleme Tarih: 18.04.2009 07:54 Yorum: 30

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Microsoft Windows Vista işletim sistemindeki “Güvenlik Merkezi Hizmeti Başlatılamıyor” hatasından bahsedeceğim.   Aslında çözümü çok basit bir hata.  Sistem saatinin orada bilgisayarınızı açtığınız zaman çıkan bu hata iletisi  Vista’nın güvenlik birimlerinin çalışmadığını söylemektedir.  Kullanıcı durumun alehine işlememesi için vista tarafından uyarılır.

Bu uyarı balonunu tıkladığımız zaman Windows Güvenlik Merkezi karşımıza gelecektir.  Kapalı olarak gözüken hizmeti açmak istediğinizde yine aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Çözüm :

Başlat menüsünden çalıştıra gelip  “services.msc” yazıyoruz ve entere basıyoruz.  Karşımıza Windows Vista’nın hizmetler arabirimi geliyor. Bu hizmetler içerisinde resimde gördüğünüz işlevleri gerçekleştiriyoruz.

vista_guvenlik_merkezi_hizmeti1. Hizmetler arasından güvenlik merkezini bulup çift tıklıyoruz.

2. Açılan pencerede başlangıç türü kısmını otomatik olarak seçiyoruz.

3. Uygula butonuna basıyoruz.

4. Başlat butonu aktif hale geliyor ve başlat butonuna basıyoruz.

5. Tamam yapıp pencereyi kapatıyoruz.

Artık devre dışı kalan Güvenlik Merkezi Hizmeti aktif hale geliyor.  Bilgisayarınızı her açtığınızda otomatik olarak servis başlayacak ve sistemi denetlemeye devam edecektir.

Sebep :

Açıkcası kesin bir sebep söyleyemeyeceğim. Çünkü neden kapandığı hakkında net bir araştırma yapmadım.  Fakat virüsler, trojanlar yada sisteme kurduğunuz bir program veyahut başlangıçtaki çalışan dosyaların girdilerinin silinmesi yada değiştirilmesi buna neden olabilir.

Hadi kolay gelsin.

Yorumlar

Yönetici Notu: Lütfen yapacağınız yorumlarda kişi ve kurumlara hakaret etmeden, kişilik haklarına zarar vermeden görüşlerinizi bildiriniz. Oluşabilecek zararlarda ve gözden kaçabilecek durumlarda tüm sorumluluk yorumu yapan kişiye aittir. Gizlilik sayfamızda bu bilgiler açıkça belirtilmiştir.