10 bin 500 banka hesabını boşalttılar!

2457manset2.jpgİstanbul’da, 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek çeşitli bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikten sonra müşteri hesaplarını boşalttıkları öne sürülen 2’si kadın 10 kişi yakalandı.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, savcılık ve emniyet birimlerine yapılan interaktif banka dolandırıcılığı konusundaki şikayetlerin artması üzerine çalışma başlatıldı.

Beyoğlu, Bakırköy, Fatih, Bahçelievler, Büyükçekmece, Avcılar ve Güngören’de belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında suç örgütü elebaşı konumunda olan Ali A’nın da bulunduğu 2’si kadın 10 kişi gözaltına alındı.
Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet dizüstü bilgisayar, 34 adet CD, 4 adet hard disk, 18 adet çeşitli bankalara ait hesap cüzdanı, 6 adet kart, sahte olarak düzenlenen tapu senedi, ustalık belgesi ile savcı, polis, asker ve SSK’ya ait sahte kimlik ile belgeler ele geçirildi.
Poliste sorgulanan bu kişilerin, internet üzerinden bağlantı kurdukları kişilerden 150 YTL karşılığında satın aldıkları veya çeşitli yollardan elde ettikleri 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek bazı bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikleri, daha sonra da bu bilgileri kullanarak müşterilerin hesaplarını boşalttıkları anlaşıldı.
Bu kişilerin elde ettikleri eletronik posta adresleri arasında medya mensupları, üniversiteler, öğretim görevlileri, belediyeler, holdingler ve çok sayıda iş adamının da adresinin bulunduğu belirtildi.

Polisin, vurgunun boyutunun belirlenmesi için bankalar birliği, kredi kartları merkezi ve dolandırıcılık yapılan bankaların müfettişleriyle birlikte çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.
Yakalanan kişiler arasında bulunan ve Almanya doğumlu olan Ali Y’nin, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nden mezun olduğu ve 5 yabancı dil bildiği öğrenildi.
Polis yetkilileri, internet kullanıcılarından elektronik postalarına gelen şüphelendikleri mesajları açmamaları ve interaktif banka dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını istedi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 10 kişi, daha sonra Beyoğlu Adliyesine gönderildi.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/2006/12/20/son/sontur05.asp

“10 bin 500 banka hesabını boşalttılar!” üzerine 2 yorum

  1. bak adamlar bişeyler biliyorki o kadar bankanın int sitesini çökertmişler şimdi kesin bunları hapise atarlar..yanlış yapıyorlar aslında değerlendirmeleri gerekmez mi adamın o kadar bilgisi onla beraber çürüyecek…bi yerlerde bişey olarak kullanabilirler bunları devletin suçu işte…

    Cevapla

Yorum yapın