1e100.net Nedir?

1e100_NetGüvenlik, güvenlik derken arada pisikopata bağlayabiliyoruz. Bugün bilgisayarımda dışarıya çıkan ağ bağlantılarını incelerken ekran görüntüsündeki gibi  ham02s12-in-f1.1e100.net adresi ile karşılaştım.

Kafam biraz dalgın olunca panik yaptığımı itiraf etmeliyim!

N’oluyor lan? Hack’lendik mi? 

Düşünsenize bilgisayarınızda Chrome İnternet tarayıcınız ham02s12-in-f1.1e100.net diye bir adres ile bağlantı kurmuş ve data aktarımı yapılıyor.

Höyt lan!

Aslında korkmaya hiç gerek yok!  Bilgisayarınız ham02s12-in-f1.1e100.net ve benzeri adlarla aslında Google ve servislerine bağlanıyor! Dns kayıtlarını incelerseniz ana domain olan 1e100.net’in Google’a ait olduğunu görebilirsiniz.

1e100.Net;

Google in ismini aldığı googol sayısının hikayesini biliyorsunuzdur. 10 üzeri 100 e eşit bir sayı hikayesinden gelen bir tanımlama olduğu için Google bazı servisleri için 1 e 100 şeklinde bir alan adı düşünmüş.

Geçtiğimiz yıllarda, Google Chrome tarayıcısı ile Google servislerine bağlanırken, özel bir yapı oluşturdu. Bu yapıda, Google’ın Google Play, Youtube, Blogger gibi servislerine erişirken, direk olarak bağlantı sağlamaktansa, 1e100.net adresinden erişmeyi sağlıyor.

Bunu da güvenlik için yaptığının altını çiziyor. Birçok İnternet zararlısına karşın, 1e100.net ana domainini kullanıyor. Yani zararlı sitelerin Chrome tarafından kontrol edilmesi bu adres üzerinden yapılıyor.

Bu kontrol için de bilgisayarımızda Chrome tarayıcısı ile Google servislerine bağlandığınızda, İnternet tarayıcınız Chrome, direk olarak servis sitelerine bağlanmıyor ve daha güvenli bir iletişim için 1e100.net ve alt domainlerini kullanmakta…

ham02s12-in-f1.1e100.net
ham02s12-in-f0.1e100.net
ham02s11-in-f4.1e100.net
wb-in-f125.1e100.net
wi-in-f83.1e100.net

Tesadüfen fark ettim. Geçtiğimiz yıllarda duyurularının yapıldığını da araştırırken hatırladığımı söylemek isterim. Benim gibi bu sistemi unutup, fark ettiğinizde pisikopata bağlayabilirsiniz. 

Dilerseniz Google’ın bu konudaki açıklamasına da göz atabilirsiniz…

Google dünya genelinde datacenterlarına yükü dağıtarak belirli bir performans yakalama projesi olduğunu da hatırlatarak, sözlerimi noktalamak istiyorum. Muhtemelen Google belirli oranda trafiğini bu url üzerinden aktarıyor. Aynı zamanda servise erişimi farklı yollarla bu domain ve alt alan adları üzerinden yaptığını söyleyebiliriz.

“1e100.net Nedir?” üzerine 11 yorum

 1. Selamlar Hamza Hocam,
  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Bu arada COMODO Dragon Browser kullanmanız gözden kaçmadı 😉

  Yanıtla
 2. Ben araştırma yaparken firefox tarayicini hacker lerin girmiş olduklarını gördüm
  Gizlilik te firefox cokda güvenilir bir tarayıcı değil

  Yanıtla
 3. 1e100 deyince ilk 9nce bahis sitesi sandim. Bugun FB-GS maci da var tam. Fakat yazinizi okuyunca Google ın olduğunu öğrettiniz iyi oldu. Tesekkurler. Sizler undan pastalar ekmekler yapar duruma gelmissiniz. Bense cuvalla bile degil avucla un tasiyan biriyim. Yardimci olabilecegim bi sey olur mu bilmem ama yazilarinizi okuyacagim. TEKRAR TESEKKURLER. 😂

  Yanıtla
 4. aynen, fw’den bakınca bir sunucumun trafiklerini görünce iyi tırstım, ama makaleni görünce rahatladım, eyw. kardeş

  Yanıtla

Yorum yapın