3. Köprüye Hayır Mış..!

Arada bir TV’de ve internette görüyorum. 3. köprüye hayır diyenler varmış.  Ne akla hikmet 3. köprüye hayır diyebiliyorlar ki?  Tamam bazı arkadaşlar çevreci tutumlarından dolayı bunu protesto edebilirler. Ormanların yok olmasına mı hayır diyorlar yoksa 3. köprüye mi?  Öncelikle bu sorunun cevabını vermeliler.

Merak ediyorum İstanbul’da bu kadar araç varken bu kadar az yol varken nufus bu kadar almış başını gidiyorken krize rağmen insanlar hala İstanbul’a göç ederken ne demeye 3. köprüye hayır diyebilirler ki?  Nerede yaşıyor bu arkadaşlar uzayda mı? İstanbul da mı?

Akıl var mantık var..!

3. Köprüye karşı olanlara bir sormak lazım.  Madem ormanlar yok olmasın diye köprüye karşısın hayatında kaç tane fidan diktin?  Evinim bahçesine kaç tane ağaç diktin?  Kaç tanesi büyüdü kocaman ağaç oldu?  Çoğunun bu soruya cevap vermeyi geçtim ağaç sulamaktan bile haberi yoktur.

Bu kadar araç nereye sığacak?

3. Köprüye hayır.  İyi peki o zaman sorarım bu arkadaşlara 3. köprüye hayır diyorsun trafiği ne yapacaksın?  Haytında hiç İ.E.T.T otobüsüne bindin mi?  Mecidiyeköy trafiğinde 45 dakka bekledin mi?  Bu sıcakta ağzına kadar dolu adım atılmayacak otobüsün içinde kaç dakika durdun?  Yok eminim hayatında hiç toplu taşıma aracına binmemiştir.  Binmeyi geçtim özel taksisi vardır…

3. Köprüye evet diyorum arkadaş..!

Madem çevrecisiniz, madem duyarlısınız madem ormanları ağaçları düşünüyorsunuz.  O zaman gidersin bir fidan dikersin bahçene.  Devlete 3. köprüye hayır diyene kadar  kesilecek olan ağaç sayısı kadar ağaç dikilsin diye protesto et..!  Ne o ? Hiç mi akıllarına gelmiyor?

Sabah saat 8 de evden çıksınlar.  Pendik’ten 500T,  500ES, 130, 130T gibi otobüslere binsinler bakayım.  Sonrada köprüden karşıya geçsinler.  Akşam olunca da saat 18:30’da Mecidiyeköyden otobüse binip karşıya geçsinler.  Kaç dakika 3. köprüye hayır diyecekler çok merak ediyorum….

Hadi çok bilmiş arkadaşlar gidip Ormanlara sahip çıksın kesilecek ağaç kadar ağaç dikme kampanyası düzenlesin ? Sanırım hayır demek ağaç dikmekten daha kolay…

Ha şunu söylemeden de geçemeyeceğim. 3. köprü trafiğe bir çözüm mü?  Değil..!  Yine de hergün 2 saatte gittiğim evime belki 1,5 saatte gideceğim.  Yalan mı?

“3. Köprüye Hayır Mış..!” üzerine 21 yorum

 1. Son derece yanlış düşüyorsunuz. Her şeyi sığ düşündüğünüz için ülkenin almış olduğu yaralardan haberiniz yok. Sizin sırtınızdan kimler zenginleşiyor haberiniz yok. O arazlerin ne zaman ve kimler tarafından toplandığından haberiniz yok. 2B yasası neden çıkarıldı haberiniz yok, %3 olan agır taşıt tarfiğini alacaklar o köprüye siz yine rahatlamazsınız. Alan şirket maliyetini çıkartamayınca hükümete rüşvet verip diğer araclarıda oraya yönlendirecekler.(SİMENS VE MERCEDES BENZ AÇIKLADI KİMLERE RÜŞVET DAGITTIGINI) Siz İstanbullurın susuzluğu iyi bilmeniz gerekmez mi. su ve ormanları yok ettiklerinde kım sıkıntı yaşayacak. Biraz düşünün be, bu kadar mı yosun tuttu kafanız.

  Cevapla
 2. @Serdar
  Anlatmak istediğim bu işte :)

  @faruk
  Teşekkür ederim.

  @erpay
  Aslında İstanbul’un nufusunu kontrol altına almak lazım.

  @Doğukan
  İşte budur :)

  @aziz uğurlu
  Peki 2 sene sonra oradaki ormanları bir zengine fabrika yada okul yap diye verirlerse?

  Cevapla
 3. altını çıkarmak için zehirli bir gaz kullanıldıpını biliyor musunuz. o ayrı birşey siz hep hayı kirletiyor hep oksijen kaynaklarımızı azaltıyor ve bencilce düşünüyorsunuz. istanbulda bu yoksa sizdemi yapçaksınız

  Cevapla
 4. 3 cü köprüye hayır diyenlerdenim. Çünkü köprünün amacı var olan trafiği yaratmaktan çok rant a hizmet. Şehirleşmenin olmadığı yerlere doğru yeni yerleşimlerin önünü açmak kısaca.

  2ci köprü yapılmadan önceki trafik ile şimdiki arasında daha çok artış var. Nedeni?? Nüfusun artışı? Nedeni? herşeyin istanbul a taşınması? plansız üretim ve yerleşim merkezleri! Nedeni = PARA.

  Evet istanbul trafiği berbat. Burada büyüyen biriyim. Üniversiteyi maslak ta okudum. Ulaşımın acısını çok çektim. Avrupa yakasında otururken anadolu yakasına taşındık. Kısaca tarfiğin belasını çok iyi biliyorum. 2ci köprü çevre yolu üzerinde neredeyse sıfır yerleşimin olduğu zamanlar çok değil 10-12 yıl öncesi. Ya şimdi? maslak bağlantısı üzerinde 10-15 katlı yüzlerce bina yükseliyor. 3cü köprü güzergahının 10 yıl dolmadan aynı hale geleceğinden emin olabilirsiniz. Üstelik bu yerleşimler varolan nüfusun üstüne eklenenlerle olacak.

  Çözüm. Tüp geçit. Raylı sistem yerleşim yerleri ile iş merkezlerini ayırıp ulaşımı yeniden planlamak. İETT malesef planlı hizmet yapmıyor. Şehirleşme düzensiz olduğu için de ulaşım sorununa çözümden çok sorun getiriyor.
  Tüp geçit o kadar zor değil. Raylı sistemi planlayıp metro ağı oluşturulursa (Takism metrosu gibi saçmalamadan) yararlı çözümler oluşur.
  Trafiğin önemli bir nedeni 2 yaka arasındaki çalışan trafiği ve insanımızın özel araba merakı. Sanayi bölgelerine ulaşım için özel aracınız dışında şansınız yok. Ama aynı yöne hatta aynı binaya giden insanlar konvoy halinde her sabah yolculuk yapıyor. Patron /müdür adam araba kullanır mantığı var. Ama elin gavuru metro, otobüs ve ortak araç ile işine gidip geliyor.

  Çözüm. İstanbul haricinde yeni merkezler yaratılmalı. Şirket merkezleri istanbul a taşınmasını zorlaştırmalı. Diğer illere taşındırmak için özendirilmeli. Böylece Diğer şehirlerimiz gelişir oradaki insanlara ekmek kapısı açılır.
  3cü köprü yapılması geçici bir çözüm olacak evet. Ama bir düşünün kaçımızın iş-ev okul-ev ulaşımı için yararlı bir güzergah olacak?

  Kısaca 3cü köprü çözüm değil sorunu erteleme ve büyümesine katkıdır. Tüpgeçit raylı sisteme kaymalı bunun yanında istanbulun dışında iller cazip hale getirilmeli.

  Cevapla
 5. Bahçene ağaç dik diyorsunuz. Ağaç dikecek bahçe kaldı mı? Üstelik 50 yıllık ağaçla sap kadar minnacık fidanı nasıl aynı kefeye koyabiliyorsunuz?

  Cevapla
 6. Tamam. 3. Köprü, 3. hava Limanı, kanal istanbul, yerli araba, marmaray(neden hâlâ balıkları goremiyoruz:), olmasın… ama 3. Dünya ülkesi olalım. Ok ? Ukrayna, Mısır, Suriye, Irak, Yunanistan ‘a bi bakın. Düşünün nolur. Bu ülke bizim birlikte yaşamaya mecburuz…adam gibi yaşamayı secelim

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)