3. Köprüye Hayır Mış..!

Arada bir TV’de ve internette görüyorum. 3. köprüye hayır diyenler varmış.  Ne akla hikmet 3. köprüye hayır diyebiliyorlar ki?  Tamam bazı arkadaşlar çevreci tutumlarından dolayı bunu protesto edebilirler. Ormanların yok olmasına mı hayır diyorlar yoksa 3. köprüye mi?  Öncelikle bu sorunun cevabını vermeliler.

Merak ediyorum İstanbul’da bu kadar araç varken bu kadar az yol varken nufus bu kadar almış başını gidiyorken krize rağmen insanlar hala İstanbul’a göç ederken ne demeye 3. köprüye hayır diyebilirler ki?  Nerede yaşıyor bu arkadaşlar uzayda mı? İstanbul da mı?

Akıl var mantık var..!

3. Köprüye karşı olanlara bir sormak lazım.  Madem ormanlar yok olmasın diye köprüye karşısın hayatında kaç tane fidan diktin?  Evinim bahçesine kaç tane ağaç diktin?  Kaç tanesi büyüdü kocaman ağaç oldu?  Çoğunun bu soruya cevap vermeyi geçtim ağaç sulamaktan bile haberi yoktur.

Bu kadar araç nereye sığacak?

3. Köprüye hayır.  İyi peki o zaman sorarım bu arkadaşlara 3. köprüye hayır diyorsun trafiği ne yapacaksın?  Haytında hiç İ.E.T.T otobüsüne bindin mi?  Mecidiyeköy trafiğinde 45 dakka bekledin mi?  Bu sıcakta ağzına kadar dolu adım atılmayacak otobüsün içinde kaç dakika durdun?  Yok eminim hayatında hiç toplu taşıma aracına binmemiştir.  Binmeyi geçtim özel taksisi vardır…

3. Köprüye evet diyorum arkadaş..!

Madem çevrecisiniz, madem duyarlısınız madem ormanları ağaçları düşünüyorsunuz.  O zaman gidersin bir fidan dikersin bahçene.  Devlete 3. köprüye hayır diyene kadar  kesilecek olan ağaç sayısı kadar ağaç dikilsin diye protesto et..!  Ne o ? Hiç mi akıllarına gelmiyor?

Sabah saat 8 de evden çıksınlar.  Pendik’ten 500T,  500ES, 130, 130T gibi otobüslere binsinler bakayım.  Sonrada köprüden karşıya geçsinler.  Akşam olunca da saat 18:30’da Mecidiyeköyden otobüse binip karşıya geçsinler.  Kaç dakika 3. köprüye hayır diyecekler çok merak ediyorum….

Hadi çok bilmiş arkadaşlar gidip Ormanlara sahip çıksın kesilecek ağaç kadar ağaç dikme kampanyası düzenlesin ? Sanırım hayır demek ağaç dikmekten daha kolay…

Ha şunu söylemeden de geçemeyeceğim. 3. köprü trafiğe bir çözüm mü?  Değil..!  Yine de hergün 2 saatte gittiğim evime belki 1,5 saatte gideceğim.  Yalan mı?

“3. Köprüye Hayır Mış..!” üzerine 21 yorum

 1. Aynı şeyleri nükller enerji için de yazabiliriz. Hemen yanı başımızda birçok avrupa ülkesi enerji kaynağının büyük kısmını bu şekilde karşılarken ona da hayır diyoruz. Mesela Fransadaki elektrik kaynağının %78i nükleer kaynaklardan karşılanıyor.

  Yanıtla
 2. Yapılan her yeni yol etrafında bir şehir yaratıyor. Yeşillikler korunacak, ağaçlar kesilmeyecek, denilsede bunun önüne geçilemeyecek. Sultanbeyli otobanı yapıldığında uçsuz bucaksızken şimdi yapılaşmadan geçilmiyor.
  Evet yeni bir köprü yollar rahatlatacak gözüküyor ama beraberinde yeni yapılaşmaları getirecek..

  Yanıtla
 3. Devlete 3. köprüye hayır diyene kadar kesilecek olan ağaç sayısı kadar ağaç dikilsin diye protesto et..!

  Müthiş bir tespit.
  Durumu gerçekten tartan ve çözüm bulmak için düşünen insanların sadece kuru, “yaygaracı” bir hayır yerine, bunun yanında gerçekçi çözümler sunmaları gerekir.

  Yanıtla
 4. Yolları rahatlatmakla bir yere varılamaz çünkü nüfus artışı nedeniyle yollar yine aynı hale belki daha kötü bir hale gelecektir. Ağaçlar da kesilmesin köprü de yapılmasın bişey de olmasın değil mesele. Doğru bir çözüm değil köprülerle bağlamak. 3. değil 7. köprü yapılsa bir de üzerine kıtalar yaklaştırılığ direkt bağlansa bile bu sorun çözülemez. Bir şehrin alabileceğin çok insanın yaşamasını, o insanları sınırlı alanlara dağıtarak çözemezsiniz. Sanayiyi, sanatı, üretimi, düşünceyi tek bir noktada toplayamazsınız. Dünyada en büyük yanlış budur. Bu türlü özel alanları diğer yaşam alanlarına dağıtmak gerekir. Nüfusu kontrol altına almak. Eğitimi daha nitelikli hale getirip niteliksiz insan sayısını azaltmak gerekir. En büyük sorun niteliksiz insandır. Bütün kötü suçların, gerilemenin, yerinde saymanın nedenidir niteliksiz insan. İşi olmayan insan önce kendine sonra çevresine zarar verir. 75 milyonu kaldıramaz bu ülke daha fazla. Ya da bu dünya 6.5 milyar insanı. Türkiye gayet rahat 35-40 milyon insanla yaşayabilir nitelikleri yükseltilmiş insanlarla. Hem beslenme hem de barınma sorunu olmaz. Yaşam şartlarının zor olduğu noktalarda yaşamak zorunlu değildir. Su olmayan yerlere su götürmek yerine oraları olduğu gibi doğal bırakıp optimum nüfusla yaşam kaynağı yeterli yerlerde kirletmeden yaşamak mümkündür. Yalnızca bir adım uzaktadır bu çok fazla değil..

  Köprünün yapılmasını sizin güzel günüzü ve güzel kaba etinizi kurtarır sayın kardeşim. Yarın yaşayacak çocuklarınızı değil. çocuklarınızı düşünün, çünkü yaşamak neslini sürdürmek demektir. yaşamak poponuzu kurtarmak değil. Neslinizi ister milliyetinizle sürdürürsünüz ister insan olma iç güdünüzle. Ama en azından hem atalarınızın bıraktığı mirasa şu bastığınız topraklara saygı duymuş olursunuz hem de daha eski atalarınıza insanlığa.. Biraz durun ve düşünün kendinizi kurtarmaya çalışamdan önce. Bir sonraki günü değil geleceği kurtarın sayın kardeşim.. geleceği.. Böyle giderse, gelecek hiç gelmeyecek..

  Yanıtla
 5. ben bir orman mühendisi adayı olarak Hamza abiyi biraz haklı buluyorum karşı çıkanların acaba kaçı ormanı mangal yakma alanından başka bir şey olarak görmüş madem ormanları bu kadar çok seviyorlar Antalya’da geçen sene çıkan orman yangınında neden gönüllü orman yangını söndürme ekiplerine katılmadılar? Amaç üzüm (ç)almak mı bağcıyı dövmek mi? Kararını siz verin ayrıca evet bu İstanbul trafiğine kesinlikle bir çözüm getirmeyecektir ama denemeden göremeyiz… Sonra nükleer enerjiye gelince bence kurulmalı ama sen gidipte doğanın en güzel eserlerinin sergilendiği Sinop’un güzide, turizm açısından değerli bir bölümüne bunu yapmak istersen ona herkes karşı çıkar!

  Yanıtla
 6. Karşıyım çünkü karşıya 2 saatte gidiyorken 1,5 saatte gideceğini düşünüyorsun fakat bunu sadece 1 bilemedin 2 sene için yapabileceksin. 2 sene sonra herşey gene bugünkünden farklı olmayacak. İzlenmesi gereken politika oradan oraya araçları taşımak değil insanları taşımak olmalı. Araç taşımayı kolaylaştırmak araçlara olan talebi arttırıp 2 sene sonra gene aynı konumda olmamızdan başka bir yarar getirmez. Yakıp yıktığın ormanlar harcadığın(peşkeş çektiğin) onca para da yanına kar kalır. Şehir içinde her yere üst geçitler, alt geçitler, köprüler yapmak da benzeri bir hatadır. 1 metro vagonu alt geçitten geçen 20 tane araçtan çok daha ekonomiktir ve çok daha fazla yolcu taşır. Yani demem o ki köprü yapacağına yeraltı metrosu yap.

  Yanıtla
 7. @Ahmet
  Kendi fikirlerim bu yönde.

  @erpay
  Evet malesef.

  @Ali Demirtaş
  Teşekkür ederim.

  @cirkiin_kral
  Teşekkür ederim.

  @Ahmet
  Teşekkür ederim.

  @Kayacan AKIN
  Aynı şeyi söylüyoruz. Yazımda bunu da belirttim. Çözüm at gözlüğü takıp herşeye hayır demek değil. Çözümler üretmek gerekir. Malesef ki durum daha kötü kendimi düşünmek değil. Anlatmak istediğime dikkat ederseniz vurguladığım mesajın bu yönde olduğunu görürsünüz.

  @tawsan
  Teşekkür ederim.

  @Erhan
  Aynı şeyi söylüyorum bende. Dikkat edersen karşı çıkanlara gidip ağaç dikmelerini yada devlete kesilen ağaç sayısı kadar ağaç dikmelerini empoze etmeye çalıştım.

  Yanıtla
 8. Karşıyım 3.köprüye de 4. köprüye de.Geçici çözümler bunlar.Peki ne yapılmalı? Bu konu nüfus planlanmasından başlayıp tüm aktiviteleri İstanbul da toplamayıp çevre illere yayma fikrinden devam edip metro gibi alternatif taşıtlara yapılacak yatırımlarla son bulur.3.köprü kime! neye ne kadar hizmet edecek bunlar tartışılmalı.

  Yanıtla
 9. Bence 3. Köprü kurulmalı su istanbulun haline bak diyorlar trafıkden gecılmıyo dıyorlar 3 .kopruye hayır dıyorlar baska ne yapsınlar yerın altından ulasım karadan denızden her yerden yapmaya calısıyorlar ben hala hayır dedıklerıne ınanamıyorum protesto edıceksenızde yazarın dedıgı gıbı edın. saygılar

  Yanıtla
 10. Nüfus planlaması kulağa gayet saçma geliyor gelişmiş ülkelerin hepsi çocuk yapmayı teşvik için ailelere para öderken biz niye niye nüfusumuzu azaltmaya çalışıyoruz ? Diğer yandan nüfusumuz az da olsa çok da olsa insanlar İstanbula gidecek oranın nüfusu azalmayacak.

  Yanıtla
 11. Ben 3. köprünün yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu trafik sorununu çözmese bile hiç değilse bir nebze olsun azaltır. Herkes insan kalabalığından bahsediyor, hele bir arkadaş nitelikli insanları tutalım gerisi koavalım gibi şeyler söylemiş. Nitelikli insanı kim belirleyecek çok merka ediyorum, acaba bunu söyleyen kişi çok mu nitelikli? Herkes kalabalıktan şikayetçi, peki ne yapacağız? Kim gitmek ister ki bu şehirden. Başka insanları bu şehirde yaşamaya layık göremeyip nüfusu 50 milyona indirelim diyen insanlar giderler mi? İstanbul’a metro da yapılsın köprülerde kurulsun. Çarpık kentleşme hakkında çözümler getrilsin. Trafik sorunları baştan yapılanarak çözüme ulaşılsın. Hepsini destekliyorum. Karşı çıkan arkadaşlara da her Allah’ın günü sabahın köründe kalkıp 2 saat boyunca otobüse binmelerini tavsiye ediyorum, oturduğumuz yreden ahkam kesmek kolay.

  Yanıtla
 12. Hiç kusura bakmayında ağaç diye savunuyosunuz bilmeden en fazla 2 seneye kadar o köprü için kesilmemiş ağaçlar bazı zengin iş adamlarına villa olacak diye kesilecek. haberiniz bile olmayacak. Nükleere de hayır diyosunuz da bu ülkede olması gereken kurulması gereken şeyler sırasında 1. olması gerek en azından siyasi olarak bi güç belirtisidir bu, bu gün greenpeace bile yeşilini doğadan değil dolardan alıyor. bırakın bu çevre ayaklarını bu şekilde hiçbi yere varılmaz. Köprü için ağaç kesilecek dendi memlekette herkes aslan kesildi, aslan kesilenlerin kaçı çağlayan dan köprüye 6 saatte gitti. Elbette yerleşim olacak etrafında izin verilmese bile nasılsa herkesin bi dayısı var

  Yanıtla
 13. işin içinden çıkılmayacak bir durum tamamen kararsız kaldım. şimdi senin yazdıklarını okudum sende haklısın. karşı tarafı düşündüm onlarda haklı 🙂 herkesi memnun edecek yoluda önermişsin gerçi.

  Yanıtla
 14. Son derece yanlış düşüyorsunuz. Her şeyi sığ düşündüğünüz için ülkenin almış olduğu yaralardan haberiniz yok. Sizin sırtınızdan kimler zenginleşiyor haberiniz yok. O arazlerin ne zaman ve kimler tarafından toplandığından haberiniz yok. 2B yasası neden çıkarıldı haberiniz yok, %3 olan agır taşıt tarfiğini alacaklar o köprüye siz yine rahatlamazsınız. Alan şirket maliyetini çıkartamayınca hükümete rüşvet verip diğer araclarıda oraya yönlendirecekler.(SİMENS VE MERCEDES BENZ AÇIKLADI KİMLERE RÜŞVET DAGITTIGINI) Siz İstanbullurın susuzluğu iyi bilmeniz gerekmez mi. su ve ormanları yok ettiklerinde kım sıkıntı yaşayacak. Biraz düşünün be, bu kadar mı yosun tuttu kafanız.

  Yanıtla
 15. @Serdar
  Anlatmak istediğim bu işte 🙂

  @faruk
  Teşekkür ederim.

  @erpay
  Aslında İstanbul’un nufusunu kontrol altına almak lazım.

  @Doğukan
  İşte budur 🙂

  @aziz uğurlu
  Peki 2 sene sonra oradaki ormanları bir zengine fabrika yada okul yap diye verirlerse?

  Yanıtla
 16. altını çıkarmak için zehirli bir gaz kullanıldıpını biliyor musunuz. o ayrı birşey siz hep hayı kirletiyor hep oksijen kaynaklarımızı azaltıyor ve bencilce düşünüyorsunuz. istanbulda bu yoksa sizdemi yapçaksınız

  Yanıtla
 17. 3 cü köprüye hayır diyenlerdenim. Çünkü köprünün amacı var olan trafiği yaratmaktan çok rant a hizmet. Şehirleşmenin olmadığı yerlere doğru yeni yerleşimlerin önünü açmak kısaca.

  2ci köprü yapılmadan önceki trafik ile şimdiki arasında daha çok artış var. Nedeni?? Nüfusun artışı? Nedeni? herşeyin istanbul a taşınması? plansız üretim ve yerleşim merkezleri! Nedeni = PARA.

  Evet istanbul trafiği berbat. Burada büyüyen biriyim. Üniversiteyi maslak ta okudum. Ulaşımın acısını çok çektim. Avrupa yakasında otururken anadolu yakasına taşındık. Kısaca tarfiğin belasını çok iyi biliyorum. 2ci köprü çevre yolu üzerinde neredeyse sıfır yerleşimin olduğu zamanlar çok değil 10-12 yıl öncesi. Ya şimdi? maslak bağlantısı üzerinde 10-15 katlı yüzlerce bina yükseliyor. 3cü köprü güzergahının 10 yıl dolmadan aynı hale geleceğinden emin olabilirsiniz. Üstelik bu yerleşimler varolan nüfusun üstüne eklenenlerle olacak.

  Çözüm. Tüp geçit. Raylı sistem yerleşim yerleri ile iş merkezlerini ayırıp ulaşımı yeniden planlamak. İETT malesef planlı hizmet yapmıyor. Şehirleşme düzensiz olduğu için de ulaşım sorununa çözümden çok sorun getiriyor.
  Tüp geçit o kadar zor değil. Raylı sistemi planlayıp metro ağı oluşturulursa (Takism metrosu gibi saçmalamadan) yararlı çözümler oluşur.
  Trafiğin önemli bir nedeni 2 yaka arasındaki çalışan trafiği ve insanımızın özel araba merakı. Sanayi bölgelerine ulaşım için özel aracınız dışında şansınız yok. Ama aynı yöne hatta aynı binaya giden insanlar konvoy halinde her sabah yolculuk yapıyor. Patron /müdür adam araba kullanır mantığı var. Ama elin gavuru metro, otobüs ve ortak araç ile işine gidip geliyor.

  Çözüm. İstanbul haricinde yeni merkezler yaratılmalı. Şirket merkezleri istanbul a taşınmasını zorlaştırmalı. Diğer illere taşındırmak için özendirilmeli. Böylece Diğer şehirlerimiz gelişir oradaki insanlara ekmek kapısı açılır.
  3cü köprü yapılması geçici bir çözüm olacak evet. Ama bir düşünün kaçımızın iş-ev okul-ev ulaşımı için yararlı bir güzergah olacak?

  Kısaca 3cü köprü çözüm değil sorunu erteleme ve büyümesine katkıdır. Tüpgeçit raylı sisteme kaymalı bunun yanında istanbulun dışında iller cazip hale getirilmeli.

  Yanıtla
 18. Bahçene ağaç dik diyorsunuz. Ağaç dikecek bahçe kaldı mı? Üstelik 50 yıllık ağaçla sap kadar minnacık fidanı nasıl aynı kefeye koyabiliyorsunuz?

  Yanıtla
 19. Tamam. 3. Köprü, 3. hava Limanı, kanal istanbul, yerli araba, marmaray(neden hâlâ balıkları goremiyoruz:), olmasın… ama 3. Dünya ülkesi olalım. Ok ? Ukrayna, Mısır, Suriye, Irak, Yunanistan ‘a bi bakın. Düşünün nolur. Bu ülke bizim birlikte yaşamaya mecburuz…adam gibi yaşamayı secelim

  Yanıtla

Yorum yapın