300 Dolara Android Cihazınızı Ele Geçiriyorlar!

Trend Micro uzmanlarının keşfettiği Çinli sitede istediğiniz kişinin telefonuna casus yazılım gönderilerek tüm içeriğinin görüntülenmesi için 300 ila 540 dolar talep ediliyor. Evet yanlış duymadınız. Çinli birkaç site üzerinde 300 dolar verip temin edilen casus yazılımlar sayesinde telefon içeriğiniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilmekte.

Bu inanılmaz yasadışı faaliyet kolay bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Bir kullanıcının bilgilerine ulaşmak için Çinli siteye abone olduktan sonra, zararlı yazılım bulunan MMS’in gönderilmesini sağlıyorsunuz. Bu MMS’in açıldığı Android cihaz uzaktan erişilebilir ve tamamen görüntülenebilir hale geliyor. Görüntülenme sırasında SMS, telefon konuşmaları, konum bilgisi ve e-postaların bulunduğunu hatırlatalım. Yani SMS ya da e-posta ile gelen banka şifresi gibi önemli bilgilerin de doğrudan risk altına girdiği görülüyor.

Bu görüntüleme araçlarını kullanarak bilgi çalıp doğrudan satmak yerine saldırganlar yeni bir yol bulmuş gibi görünüyor. Zira bilginin paraya dönüştürülmesi için bir şekilde satılması gerekiyor. Bu bahsettiğimiz internet sitesi üzerinden casus yazılımı gönderip, bir başkasının telefonuna sızmanın bedeli 300 ile 540 dolar arasında değişiyor. Yani herkes istediği telefonu görüntüleyebilmek için böyle bir işlem yapabilir.

Para karşılığı bu tür casus yazılım gönderen siteler artıyor. Sadece Android için değil, Symbian ve Windows Mobile için de çeşitli casusluk ilanları görülebiliyor.

Son dönemde yoğun şekilde kullanımı artan akıllı mobil cihazlar nedeniyle siber saldırganların hedefi de değişiyor. Bu sebepten cihazınıza casus yazılım girip girmediğini kontrol etmenizi, mümkünse mobil güvenlik yazılımı kullanmanızı öneriyoruz.

https://www.facebook.com/trendmicroturkey

“300 Dolara Android Cihazınızı Ele Geçiriyorlar!” üzerine 4 yorum

 1. Bu işten de bilgisayarda olduğu gibi bir format atıp kurtulabilir miyiz?
  Yani cihazın içine mi sızıyor virüs. Nasıl korunacağız bu meretten?

  Yanıtla
 2. Husrev’e : oncelikle SMS degil MMS,ve bu sekilde MMS ile yazilim indirilerek calistirilmasi saglanir
  Ama bunu anlayabileceginizden supheliyim,tam okuyu arastirmadan yorum yapilmamasi gerek

  Yanıtla
 3. androit sisteminde malesef ki format atıp kurtulma olayı olmuyor araştırdığım kadarıyla servise gidiyor ve yazılım yeniden yükleniyor.

  Yanıtla

Yorum yapın