360 Mobile Security İnceleme

Günümüz teknoloji dünyasında mobil cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Doğal olarak da bu durum dolandırıcıların ve kötü niyetli kişilerin ilgisini çekiyor. Artık mobil cihazlarımızı virüslere ve kötü niyetli saldırılara karşı korumak zorundayız. Elbette akıllı telefonlarımızı korumak için mobil antivirüs yazılımlarına ihtiyaç duyuyoruz.

Bugün sizlere 360 Security’den bahsetmek istiyorum. Android marketten indirebileceğiniz 360 Security yazılımı antivirüslere karşı koruma sağlıyor. Antivirüs uygulamamız 360 Security’nin markette“360 Security” ve “360 Security Lite” isminde iki ayrı sürümü bulunuyor. “Lite” sürümü başlıca özelliklere sahip küçültülmüş bir sürüm. Daha çok donanımı düşük olan (1GB Ram ve aşağısı) cihazlarda kullanabilmeniz için tasarlanmış.

Ana sürümümüz 39.44MB yer kaplıyor ve Android cihazınıza hızlıca indirilebiliyor. Kurulum aşamasında sizden bazı izinler isteyecek ve bu izinleri aldıktan sonra çok kısa bir sürede kurulumu tamamlayabiliyoruz.

360 Security uygulaması sayesinde telefonumuzun performansını artırabildiğimiz gibi optimize ederek sistemini de hızlandırabiliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamayı açıyoruz ve ana ekranı bizi karşılıyor. Hızlandır, Temizle ve Antivirüs özellikleri ile ana ekran üç bölümden oluşuyor.

Tamamen ücretsiz

Uygulama son kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Uygulamanın gördüğüm kadarı ile gelir modeli reklamlar üzerine kurgulanmış. Uygulama içerisindeki özellikleri kullanırken bizlere reklam gösteriyor ve bu reklamlar sayesinde ücretsiz olarak kullanabiliyoruz.

Reklamları tıklama veya bir şey yükleme gibi bir zorunluluğunuz yok. Dilerseniz reklamı tıklayabilir, dilerseniz de herhangi bir işlem yapmadan, hiçbir reklamı tıklamadan uygulamayı ve özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede kullanıcı dostu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Benzer birçok ücretsiz uygulama kullandım. En nefret ettiğim uygulamalar da tam ekran reklam karşıma getirenlerdir. Ancak 360 Security bu konuda gayet iyimser ve kullanıcı dostu reklamlar gösteriyor.

Hızlandır Menüsü;

Bu menü üzerinde tek bir dokunuş ile hafızayı tüketen ve pili harcayan uygulamaları optimize yapabiliyor. “Hızlandır” butonuna bastığımızda küçük bir animasyon başlayarak telefonumuzu optimize ediyor. Hızlandırma işlemini tamamladığı zaman küçük bir reklam çıkartıyor. Herhangi bir şekilde tıklama yapmak zorunda değilsiniz ve tam ekran reklamları göstermediği için canınızı sıkmayacaktır.

Reklamın hemen altında telefonunuzu hızlandırmak için bazı ipuçları öneriyor. Bu ipuçları sayesinde ek olarak telefonunuza performans sağlamanız hedefleniyor.

Temizle Münüsü;

Temizle menüsüne geldiğimiz zaman “Tara” butonu bizi karşılıyor. Taramayı başlattığımızda cihazımızda yer alan, artık ve gereksiz dosyaları bularak temizleme işlemi yapıyor. Bu işlemden sonra küçük bir rapor sunarak, reklamlarını karşımıza çıkarıyor. Reklamın alt kısmında ise yine telefonumuzu daha fazla optimize yapabilmemiz için bazı öneriler sunuyor.

Antivirüs Menüsü;

Antivirüs menüsüne geldiğimizde “Antivirüs” butonuna basarak cihazımızda kurulu olan uygulamaları ve dosyaları incelemeye başlıyor. Bilinen tüm virüsler için tek tek tarama yaparak bir rapor veriyor. Sadece virüs araması yapmakla kalmıyor. Ayrıca, telefonumuzda uygulama kilidi oluşturmak, sistem güvenlik açıklıklarını kapatmak, kısa mesajla dolandırıcılık ve  sahte mesajlara karşı özel korumalar sağlayabiliyor.

Diğer özellikler;

Uygulamanın sol tarafından sağa doğru parmağımızı sürüklersek özel bir menü açılıyor. Bu menü içerisinde 360 Security’in bizlere sunduğu diğer özellikleri görebiliyoruz.

Bildirim yöneticisi; Bu bölümde istenmeyen bildirimleri otomatik olarak gizleme özelliği sunuluyor. Aktif ettiğimiz zaman, bildirim menüsünde görüntülenmesini istediğimiz veya istemediğimiz uygulamaları seçebiliyoruz.

Uygulama kilidi; Bu bölümde telefonunuzu kurcalayabilecek davetsiz misafirlere karşı Fotoğraflar, Messenger ve Whatsapp gibi seçeceğiniz uygulamalar için özel bir kilit sağlıyor. Bu kilit sayesinde telefonumuzu kurcalayan davetsiz kişilere karşı önlem almış oluyoruz.

Telefonumu bul; Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman Google hesabınızı kullanarak telefonunuzun yerini Google haritalar sayesinde tespit edebiliyorsunuz. Aktivasyon yaptıktan sonra telefonunuzun GPS konumu, uzaktan ekran kilidi, uzaktan alarm, SIM değişikliği uyarısı ve uzaktan veri silme gibi ek özelliklere sahip olabiliyoruz.

Uygulama yöneticisi; Bu bölümde sisteminize kurulu olan tüm uygulamaları görebiliyorsunuz. Dilerseniz APK yöneticisi üzerinden AKP kurulumu yapabilir veya mevcut uygulamalarınızı kaldırabilirsiniz. Ayrıca kurulu olan uygulamaları telefon hafızasından SD karta taşıma imkanı da sağlıyor.

Çağrı ve SMS engelleyici; Bu özellik sayesinde ise istenmeyen numaraları SMS ve çağrılara karşı engelleyebiliyoruz.

Veri izleyici; Bu özelliği aktif ettiğimiz zaman akıllı telefonumuza veri limitleri koyabiliyoruz. Arka planda tükettiğimiz verileri hesaplayarak limitlere yaklaştığı zaman bize uyarı verebiliyor ve uygulamanın limitin üzerinde veri kullanmasını engelliyor.

Güncellemeler; Antivirüs yazılımımız 360 Security’i güncelliyoruz.

Ayarlar; Tüm ayarlarımıza bu menüden ulaşabiliyoruz.

Sonuç olarak;

Ücretsiz bir antivirüs olması elbette ki bir artı puan katıyor. İnternet üzerindeki yorumlarda büyük oranda başarılı olduğunu görmekteyiz. Ayrıca Google Play puanı 4.6 olarak belirlenmiş. Kısacası kullanan kişilerin büyük bir kısmı halinden memnun. Yapılan testlerde %98’in üzerinde bir başarı oranı olduğu belirtiliyor. Diğer bir yandan telefonunuzu kastırmadığının, cihazınızı fazlaca yormayacağının da altını çizebiliriz.

Düşük donanımlara sahip telefonlar için de “Lite” sürümünü kullanarak daha az kaynak harcamasını sağlayabilirsiniz.

Tek negatif yanı her yaptığı işlemden sonra reklam çıkarması. Ancak, diğer reklamlı uygulamalara kıyasla kullanımı zorlamadığını, tam ekran reklam açmadığını ve zorla reklamları tıklatmadığını belirtmek istiyorum. Bir uygulama kurduğunuz zaman anında tarama yaparak size bildirimde bulunabiliyor. Çok basit ve kolay bir arayüze sahip diğer bir yandan da akıllı telefonunuzun ömrünü tüketmiyor ve kastırmıyor.

Uygulama Google Play üzerinden 200 Milyon’dan fazla indirilmiş ve Android market üzerinde uygulama için 6 milyon inceleme yorumu yapılmış. Sadece bir antivirüs değil, birçok yardımcı özelliği sayesinde akıllı telefonumuzu optimize edebiliyoruz. Bu noktada genel olarak 360 Security beni tatmin etti. Umarım sizlerinde hoşuna gidecektir.

“360 Mobile Security İnceleme” üzerine 7 yorum

 1. antivirus yazılımı reklam göstermez, gerekirse zararlı reklam engeller. 10$ olsun reklamsız olsun

  Cevapla
 2. Ben de telefonumda uzun süre kullanmıştım ve çok beğeniyordum. Mobil sınıfında hep üst sıralarda…

  Bilgisayarda da kullanmıştım, hatta Internet Securty olan sürümünü (diğer sürümleri değil), eski bir bilgisayarda (BitDefender veritabanını kullanarak), Avast’tan bile daha hafif bir kullanım sağlamıştı.

  Son yıllarda üst sıralardan aşağıya hiç düşmeyecek kadar istikrarlı gözüküyor. Bedelli antivirus programımın süresi dolduğunda yeniden geçmeyi düşündüğüm başarılı bir antivirus programı.

  Cevapla
 3. Bence gereksiz bir uygulama reklam engelleyen bir tarayıcı ile inanın daha güvende olursunuz. Adblock browserı tavsiye ediyorum. Ama yok ben 360 beğeniyorum diyorsanız size bir site ismi verecem girin bakalım 360 işe yarayacak mı. Site ismi www. whorehd. com bol reklamlı bir site.

  Cevapla
 4. 360 Security, Kasprersky ve Trend Micro testlerin hepsinden %100 ile geçmişler ve bu üçü açık ara en öndeler. Para verip satın aldığım (adı lazım değil) antivirüsün %95’lerde kalması ise beni resmen deli ediyor yani.

  Cevapla
 5. ne biçim uygulama telefonumu kitledi 30 tl istediler yazıklar olsun arkadaşlar benim arkadaşlarımada oldu şikayet edelim güvenip indirdik haram olsun işallah beni destekleyin sakın ola indirmeyin telefonu bul ozelliğini etkinleştirdim denedim olacakmı diye telefon kitlendi imeil adresimi yazıyorum kabul etmiyo bu yorumu herkez paylaşsın benim paramı odesinler ”””:(

  Cevapla

Yorum yapın