ABBYY FineReader 11 E-Kitap Oluşturmayı Kolaylaştırıyor.

ABBYY FineReader 11, Belgelerin Hızla ve Doğru Biçimde Taranıp Dönüştürülmesine Olanak Tanıyor ve Belgelerle Çalışırken Verimliliği Artıracak Akıllı Araçlar Sunuyor

Moskova, Rusya (8 Eylül 2011) — Belge tanıma, veri yakalama, dil teknolojileri ve hizmetleri alanında lider yazılım üreticisi ABBYY, belge tarama ve dönüştürme işlemlerine verimlilik kazandıran akıllı OCR (Optik Karakter Tanıma) yazılımı uygulaması ABBYY FineReader 11’ı bugün piyasaya sürdüğünü duyurdu. FineReader 11, belge işleme hızını yüzde 45’e* varan oranlarda yükselten yeni bir siyah-beyaz modu da dahil olmak üzere OCR performansında sağladığı önemli gelişmelerle işetmelerin ve bireylerin verimliliklerini daha da artırmalarına olanak tanıyor. Belge dönüştürme işlemlerini daha pratik hale getirmek için çok sayfalı belgelerin görsel biçimini korumadaki rakipsiz becerisini daha da geliştiren FineReader, en popüler formatlarda kolaylıkla elektronik kitap oluşturmayı da destekliyor. Ayrıca yazılım, sektöre öncülük eden dil desteğini de genişleterek, bu ödül kazanmış çözümünü Arapça** konuşulan ülkeler gibi yeni küresel pazarlarda kullanıma sunuyor.

İster ofis belgelerinin düzenli olarak işlenmesi, ister sadece ara sıra gerekli olan işlemler için olsun, ABBYY FineReader’ın kullanıcıların daha fazla işi daha kısa sürede ve daha az çabayla yapmalarına yardımcı olacağını söyleyen ABBYY’nin FineReader Ürün Departmanı Direktörü Sergey Popov “Birçok profesyonel için ABBYY yazılımları, devam etmekte olan iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yaptığımız yeni iyileştirmelerle, program şimdiye kadar gerçekten zor ve zaman kaybı olduğu düşünülen görevleri artık ustalıkla kotarıyor” diyor.

ABBYY FineReader, belgelerin taranması ve tarama, fotoğraf ve PDF dosyaları gibi belgelerin görüntülerinin düzenlenebilir ve içinde arama yapılabilir formatlara kolaylıkla dönüştürülmesi için sezgisel araçlar sağlıyor. Elle yeniden yazmaya karşı zamandan tasarruf sağlayan bir alternatif olan FineReader metin tanıma işlevi; kitaplar, karmaşık görsel düzeni olan dergi makaleleri, tablolar, hesap çizelgeleri ve hatta faks sayfaları dahil hemen her türlü basılı belgenin, hassas bir işlemle kusursuz biçimde dönüştürülmesine imkan veriyor.

ABBYY FineReader’ın yeni sürümü, günlük belge ve görüntü işlemlerini basitleştirmek, hızlandırmak ve optimize etmek amacıyla tasarlanmış bir dizi güçlü özellik ve araç sunuyor. Yazılımın yeni kilit özellikleri arasında şunlar bulunuyor:

Hızlandırılmış OCR ve Güçlü Verimlilik Araçları

ABBYY FineReader 11, önceki sürüme göre, Avrupa dillerindeki (örn. İngilizce, Almanca, Rusça vb.) işlemlerde yüzde 25’e*, Çince, Japonca ve Korece gibi Asya dillerindeki işlemlerde ise yüzde 40’a* varan oranlarda daha hızlı. Ayrıca kullanıcılar FineReader 11’ın her biri özelleştirilmiş işleme modlarını kullanarak ürünün performansını daha da artırma ve optimize etme imkanına sahip.

Yeni Siyah-Beyaz İşleme Modu — Bağlantı listeleri, gazeteler, kitaplar gibi rengin şart olmadığı her türlü genel belge için ideal. Yüzde 45’e* varan oranlarda daha hızlı bir işlemle büyük ölçüde hatasız OCR sonuçları sağlıyor.

Geliştirilmiş Hızlı İşleme Modu — Tanıma işlemini, varsayılan işleme moduna kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda hızlandırıyor. İçinde arama yapılabilen PDF arşivleri oluşturmak gibi hızın çok önemli olduğu projeler için kusursuz bir seçenek.

Kolay ve Esnek E-kitap Oluşturma

ABBYY FineReader 11, kullanıcıların basılı belgeleri ve resim formatındaki metinleri e-kitap okuma cihazları, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlarca desteklenen, aralarında yeni eklenen Electronic Publication (.ePub) ve FictionBook (.fb2) biçimlerinin de bulunduğu e-kitap formatlarına dönüştürmelerine olanak tanıyor. Ayrıca ABBYY FineReader 11 ile dönüştürülen metinler doğrudan kullanıcının Amazon Kindle™ hesabına gönderilebiliyor.

Orjinal Biçimlendirme ile Microsoft Word, PDF ve OpenOffice.org TM Writer Formatlarında Kayıt

Geliştirilmiş ABBYY ADRT® teknolojisi sayesinde FineReader 11, çok sayfalı belgelerde genel olarak görülen içindekiler listesi, başlıklar, dipnotlar ve benzeri özellikleri orijinal biçimiyle koruyarak belgeleri daha kusursuz bir şekilde yeniden yapılandırıyor. Yeni sürüm dikey başlıkların yanı sıra kenar notlarını, şemaları, tabloları ve metin stillerini eskiye oranla çok daha iyi tanıyor ve normalde elle düzeltme için gereken çabayı en düşük seviyeye indiriyor.

ABBYY FineReader 11 tüm sayfalardaki başlık, dipnot, sayfa numaraları ve içindekiler tablolarını, Microsoft Word belgelerine ek olarak artık OpenOffice.org Writer (ODT) dosyalarında da aynen oluşturabiliyor. Sonuç PDF dosyasına kaydedilirken uygulama, belgedeki içerik özeti imlerini akıllıca tanıyıp kopyalayarak oluşturduğu canlı bağlantılarla, belgeyi daha kolay dolaşmanızı ve okumanızı sağlıyor.

Yeni Arayüz Becerileri ve Araçları

ABBYY FineReader 11, kullanıcıların belgeler üzerinde çalışırken daha hızlı sonuç almalarına yardımcı olan daha iyi ve esnek bir kullanıcı arayüzü sunuyor:

Belge Bölme — Belgelerin toplu halde kolaylıkla taranması için tasarlanan bu işlev, FineReader 11 kullanıcılarına belgelerdeki sayfaları hızlıca bölme ve yönetme imkanı tanıyor. Bölünen belgeler ayrı FineReader pencerelerinde işlenerek daha kaliteli sonuçlar elde edilebilirken, yapıları ve düzenleri ise aynen korunuyor.

Yeni Stil Editörü — Kullanıcıların tanınan belgeleri gerekirse doğrudan ABBYY FineReader içinde düzenlemelerini sağlıyor. Böylece kullanıcılar belgedeki tüm metin stillerini görebiliyor, değiştirebiliyor ve birleştirebiliyor. Değişikliklerin birden fazla sayfaya otomatik olarak uygulanması elle düzenleme ihtiyacını en aza indiriyor.

Geliştirilmiş Görüntü Editörü — En uygun tanıma sonuçları için geniş kapsamlı görüntü önişleme özellikleri içerir. Profesyonel kullanıcılar artık görüntüler için en uygun parlaklık ve kontrast ayarlarını seçebilir veya gölge, vurgu ve orta ton düzeylerini seçerek görüntünün tonlama değerlerini ayarlayabilir.

Sezgisel PDF Dönüştürme Seçenekleri — PDF kaydetme işleminde farklı dönüştürme senaryoları için üç önceden tanımlanmış mod sunar: Maksimum Kalite, Küçük Dosya Boyutu ve Dengeli. Ayrıca FineReader 11, önceki sürüme kıyasla yüzde 80’e* varan oranlarda daha küçük PDF dosyaları oluşturan geliştirilmiş MRC sıkıştırma teknolojisinden yararlanır.

Yeni Tanıma Dilleri: Arapça, Vietnamca ve Türkmence (Latin alfabesi)

Arapça**, Vietnamca ve Türkmence’nin (Latin alfabesi) de eklenmesiyle toplam 189 dilde belge tanıma imkanı sunan yeni sürüm, bu özelliğiyle sektördeki en geniş dil kapsamına sahip.

ABBYY FineReader Corporate Edition’ın Yeni Özellikleri

Orta ölçekli işletmeler ile büyük kurumlardaki departman ve çalışma grupları için tasarlanan ABBYY FineReader 11 Corporate Edition, ek işbirliği ve verimlilik araçları sağlıyor. Merkezi bir sunucu üzerinden birden fazla iş istasyonuna kurulumu destekleyen Corporate Edition, ayrıca ağ genelinde iş akışlarını paylaşma imkanıyla dağınık belge işleme seçeneği ve özellikle kurumsal müşteriler için tasarlanmış esnek bir lisanslama planı sunuyor. FineReader 11 Corporate Edition’ın yeni ve güçlü özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

Geliştirilmiş Hot Folder & Scheduling — “İzlenen” klasörlerden (posta kutusu, yerel klasörler veya ağ klasörleri) otomatik toplu işleme yapabilen uygulama, böylece işlemleri öncede tanımlanmış aralıklarla (dakika, gün, hafta veya ay bazında) başlatarak rutin belge dönüştürme işlemlerini esnek bir zaman planına bağlayabiliyor. Artık OCR sonuçlarını FineReader belgeleri şeklinde de kaydedebilen ABBYY Hot Folder, böylece kullanıcıları belgeleri son halleriyle kaydetmeden önce elle düzenleme ve doğrulama zorunluluğundan kurtarıyor.

Özel Görevler — Kurumsal kullanıcıların belge tarama ve dönüştürme rutinlerine otomasyon sağlayarak iş süreçlerini pratikleştirmelerine olanak tanıyor. Kullanıcılar tanıma dilleri, çıktı biçimleri ve hedef klasörler gibi belirli parametreleri kullanarak kolaylıkla özel görevler oluşturabiliyor ve bu görevleri ağ çalışma grubundaki diğer arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

Redaksiyon Seçeneği ile Hassas Bilgilerin Silinmesi — Bu özellik, kullanıcıların desteklenen çıktı belgelerindeki hassas bilgileri karartmalarına ve silmelerine olanak tanıyor. Belgedeki gizliliğe tabi bilgiler, karartma çubuğu veya siyah noktalarla gizlenip kaldırılabiliyor.

ABBYY Business Card Reader — Bu uygulama sayesinde, ABBYY FineReader 11 Corporate Edition kullanıcıları taranmış kartvizitleri hızla ve kusursuz biçimde dönüştürüp içerdikleri verileri vCard formatında veya doğrudan Microsoft Outlook® kişilerine kaydederek zaman kazanıyor.

Ürüne Erişim

ABBYY FineReader 11, dünyanın dört bir yanında çeşitli çevrimiçi mağazalar, seçkin satış noktaları ve satıcılar aracılığıyla iki farklı sürüm (farklı kullanıcı grupları ve iş hacmi gereksinimleri için tasarlanış Professional Edition ve Corporate Edition) halinde piyasaya sunulacak. Ürünle ilgili detaylı bilgiler edinmek veya uygulamanın ücretsiz deneme sürümünü indirmek için: http://abbyy.com.tr/products/document_conversion/finereader/ adresini ziyaret edin.

*ABBYY’nin kurum içi testlerine göre. Doğruluk oranı ve biçimlendirme sonuçları, belgenin kalitesine ve tarayıcı ayarlarına göre farklılık gösterebilir.
** ABBYY FineReader 11’in bazı yerel sürümleri Arapça OCR işlemini desteklemez.

Yorum yapın