Abbyy FineReader ile Tam Gaz!

Abbyy FineReader ile keyfiniz yerine gelsin! Hepimiz bilgisayar programlarımız daha hızlı çalışsın isteriz. Bunun için bugün size FineReader’ı mümkün olduğunca hızlandırmanın yollarını anlatacağım.

Çok sayıda belgeniz olduğu zaman vakit son derece değerlidir. Hepsi de kaliteli baskılarsa, iyi bir tarayıcınız varsa ve en küçük bir virgüle kadar her detay çok önemli değilse, yazılımı hızlandırarak daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ama unutmayın; her tanıma hatasını düzeltmek için birkaç saniye harcamanız gerekecek. Çalışma zamanınızdan birkaç saniye…

FineReader’ı nasıl hızlandırabilirim?

Önce herhangi bir belge alıp aşağıdakileri yapalım:

Options_fast_reading3_TR1. Okuma sekmesindeki Ayarlar’a (options button) girerek programı Hızlı Okuma moduna geçirelim:

Eğer, ihtiyacımız yoksa “Barkod ara” seçeneğini devre dışı bırakalım.

Okumayı başlatalım. Yazılımımız hemen okumaya başlasın.

Sonuç için bekleme süresi %25 kısaldı bile.

2.Tarayıcınızdan elde ettiğiniz sonuçlar iyi ve temiz mi? Bozulma ve yamulma yok mu? O halde görüntü önişleme seçeneğini devre dışı bırakalım: 

Options_preprocessing_TR

İşte bir %15 daha hızlandık: FineReader artık belge sayfalarını neredeyse anında açıyor.

3. Renklerin korunması önemli değilse, Siyah-Beyaz modunu etkinleştirelim. 

Abbyy-Fine_Reader_BW_1_TR

 

Seçenekler menüsü içerisinde bu ayarı görebilirsiniz. Belge tanıma için harcayacağınız zaman %15 daha kısaldı.

4. Belgenin hangi dilde yazıldığından emin miyiz? Otomatik seçim yerine dili doğrudan kendimiz seçebiliriz:

Abby_Fine_ReadeR_Belge_Dili_BW_3_TR

İşte size bir %5 zaman tasarrufu daha kazandık!

Toplamda dönüştürme süresini %60 oranında; yani yarı yarıyadan fazla kısalttık! Elbette bu yaklaşık bir rakam; belirli ayarlar değiştirilerek elde edilen hız kazanımları farklı belgelere göre değişebilir. Ama ortalama iki kat daha hızlı sonuç elde etmek mümkün!

Notlar;

1. FineReader’ın hızlı çalışmasını sağlamak için, ihtiyaç duymadığınız sürece çok yüksek veya çok düşük çözünürlükler kullanmayın (bunlara izin verilse bile). Yüksek çözünürlük çok miktarda verinin işlenmesini gerektirirken, düşük çözünürlük de önişlem süresini uzatır. En uygun çözünürlük 300 dpi’dir.

2. Otomatik seçim listesinde kaç dilin gösterildiğine göz atın ve ihtiyaç duymadığınız dilleri kaldırın. En uygun dil sayısı üç ila beştir. Çok uzun bir otomatik dil seçimi listesi sadece tanımanın doğruluk oranını düşürmekle kalmaz, işlemi de önemli ölçüde yavaşlatır.

Hadi kolay gelsin…

Yorum yapın