Akıllı Ampul Philips Hue Go İnceleme

Günlük hayatımızda karşımıza akıllı kavramı ile birçok ürün çıkmaya başladı. Bugün sizlere bahsedeceğim Philips Hue Go ürünü de  akıllı kavramını farklı bir boyuta taşıyacak ürünlerden bir tanesi.

Philips Hue Go ile bir süre önce tanıştım. Daha öncesinde İnternet üzerinden takip ediyordum. Özellikle de LED aydınlatmanın merakla takip ettiğim en önemli teknolojilerden bir tanesi olduğunu söyleyebilirim.

Philips, telefon ya da akıllı cihaz üzerinden kontrol edilen Hue isimli ürününü piyasaya 2014 yılında çıkardı; her geçen gün de Hue ailesine yepyeni ürünler eklemeyi ihmal etmiyor. Philips Hue Go’da Hue ailesinin yeni üyesi olarak karşımıza geliyor.

Kutusunda adaptörü ve Philips Hue Go ürünü çıkıyor. Ürünümüzü akıllı telefonumuzla veya kumanda ile kontrol edebiliyoruz. Ancak akıllı telefonla kumanda etmek için, bir ağ geçidi almamız gerekiyor.

Ürünle birlikte ayrıca br ağ geçidi aldım. Bir de manyetik enerji ile çalışan kumanda aldım. Ağ geçidini ve manyetik kumandasını bir sonraki yazımda dile getirmeye çalışacağım.

Eğer daha önce Philips Hue başlangıç kiti aldıysanız muhtemelen bir ağ geçidiniz vardır ve 50 adet Philips Hue ürününü bu ağ geçidi üzerinden kullanabilirsiniz.

Aydınlatmada dünya lideri Philips yaşadığınız ortamı iyileştirmek, ruh halinizi değiştirmek ya da genel anlamda günlük hayatı kolaylaştırmak için ev içerisinde ve evin farklı yerlerinde ışığın kullanımının sınırlarını farklı bir deneyim katarak karşımıza çıkardığını görüyoruz.

[mavi]Tüm akıllı bağlantı özelliklerine sahip, tamamen taşınabilir, kablosuz ve iF Tasarım ödüllü Philips Hue Go ile istenilen ışığı, evde ya da bahçede istenilen yere götürmek mümkün [/mavi]

Diğer Hue ailesi lambalarına nazaran Philips Hue Go ürünü tamamen kablosuz olarak çalışabiliyor!

Günümüz teknoloji dünyasında aydınlatmanın da akıllanması ile birlikte, yepyeni deneyimlere merhaba diyoruz. Artık evimizde tek bir parmak hareketi ile ışığı açıp, kapatabiliyor veya farklı renklerle aydınlatma yapabiliyoruz.

Elbette ki bu yeniliği Philips sayesinde deneyimlemeye başladım!

Tasarım:

Philips Hue Go’nun şık bir tasarımı var. Kavisli bir yarım küre şeklinde ve buzlu polikarbonat yapıya sahip. Alt kısmındaki buton her tuşlamada farklı bir renkte ışık sağlıyor. Şarj edilebilmesi sayesinde ise istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz.

Şık bir tasarımı var. Ürünün tasarımından çok renklerine hayran kaldığımı söylemek istiyorum. Philips Hue Go’yu adaptörü ile şarj ettikten sonra veya şarj ederken kullanabiliyorsunuz. Ürünün alt kısmında masa veya bir zeminde konumlandırdığınız zaman yan duracak bir şekilde çıkıntı yerleştirilmiş. Aynı zamanda ışık rengini manuel olarak değiştirmek için bir buton bulunuyor. Bu butona her basışınızda Philips Hue Go farklı bir renkte ışık yayıyor. Şarj kablosunu bağlamak için ise yuvarlak ve tasarımla bütünleşen bir giriş konumlandırılmış.

Philips Hue Go, bunu bir sonraki aşamaya taşıyarak, aydınlatma konusunda bize tam özgürlük sağlıyor. Böylece istediğimiz her an ışık yakabilecek, oturma odasından bahçeye veya farklı bir yerde, her türlü ortamı anında aydınlatabilir duruma getiriyor.

Işığı taşımak!

Philips Hue Go, ile ışığı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Evde ışık kullanım şeklini tamamen değiştiren çok yönlü bir lamba olarak kullanabiliyoruz. Adaptöründen çıkarttığınız zaman taşınabilir bir yarım küre haline geliyor.

Philips Hue Go, kablo derdi olmadan bahçeden salona, oturma odasından yemek odasına farklı alanlara taşınabilmesi sayesinde her yerde yeni bir ambiyans yaratıyor. Ayrıca ihtiyaçlara farklı yollarla da cevap verebilecek şekilde tasarlanmış. Kablosuz haldeyken içerisindeki pil sayesinde 3 saate kadar ışık sağlıyor.

Tasarımı sayesinde de bir duvara yansıtabilir veya bir ürünü ön plana çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ya da (benim gibi) gece karanlığında, balkona çıkıp hatunla loş bir ışık altında sohbet etmek mümkün bir hale geldi.

[mavi]Philips Hue Go’nun kalın duvarlı yuvarlak yapısı, sağlamlık ve zenginlik hissi verirken, buzlu tasarımı kesintisiz saf ışık izlenimi veriyor.[/mavi]

Kontrol sizde, ışık Philips’te…

Philips Hue Go üzerindeki kontrol butonu sayesinde, akıllı cihazınız elinizde değilken ışığı değiştirmek çok kolay bir hale getirilmiş. Sıcak beyaz ışık ve enerji veren soğuk gün ışığına kadar yedi farklı ışık efekti ya da Cozy Candle (Samimi Mum Işığı), Sunday Coffee (Pazar Kahvesi), Meditation (Meditasyon), Enchanted Forest (Büyülü Orman) ve Night Adventure (Gece Macerası) olarak tanımlanan beş farklı doğal dinamik efektten biri seçilebiliyor.

Kısacası her türlü ortam düşünülmüş durumda. Her dinamik efektin de kendine özel bir yanma stili ve renkleri bulunuyor. Böylece romantik bir yemeği, rahatlatıcı bir banyoyu ya da bir Zen anını zenginleştirecek ‘canlı’ bir ışık elde edilebiliyor.

Online Kontrol!

Philips Hue gibi Philips Hue Go da yeni bir e-postayı ya da hava durumundaki bir değişikliği, sade bir ‘ışık bildirimi’ ile haber verebiliyor. Ayrıca televizyonun görüntüsünü tüm odaya yayabilecek ya da farklı uygulamalarla entegrasyon sayesinde oyun deneyimini bir üst seviyeye taşıyabilecek üç boyutlu anlar yaratıyor. Bunun için mobil uygulamanızı ayarlamanız yeterli!

Philips Hue Go, mevcut internet bağlantısı olan yerel ağınıza kolayca entegre edilebiliyor. Tüm Philips Hue ve Friends of Hue ürünleri ile tam uyum içerisinde çalışıyor.

Yapmanız gereken ise çok basit! Philips Hue köprüsünü bir ethernet kablosu ile kablosuz ağ modeminize bağlamak ve sonrasında mobil uygulama üzerinden Philips Hue Go ürününü sisteme dahil etmek…

Kablosuz köprü üzerinde yuvarlak bir buton bulunuyor. Bu butona bastığınız zaman, Philips Hue Go ile iletişime geçerek tespit ediyor. Sonrasında ise ağ geçidi üzerinden mobil uygulama ile kontrol edebilir bir hale geliyorsunuz.

Mobil uygulama üzerinde 16 milyon renge kadar birçok renk tonununda Philips Hue Go’yu ayarlayabiliyorsunuz. Android ve Apple mağazalarından indirebileceğiniz uygulama içerisinde birçok özellik karşımıza geliyor.

Philips Hue Go 10 Kasım 2015 tarihi itibariyle 349 TL raf fiyatından Türkiye’de satışa sunuldu. Böyle bir ürün için makul bir fiyat olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıntılı bilgi için: http://www2.meethue.com/tr-tr/ueruen-ailesi/hue-go/ adresi ziyaret edilebilirsiniz.

Philips Hue’ya getirilen yeni eklemeler sayesinde, 200’ün üzerinde uygulama ve özel anları zenginleştirmek için kullanılan beş yeni patentli dinamik ışık etkisiyle Philips Hue Go ışık kavramını tamamen özgürleştirmiş durumda.

Hue’nun iPhone ve iPad’lerde kullanılan uygulamasında farklı ışık konseptinden istenilen herhangi biri seçilebiliyor. Diğer bir yandan mobil uygulaması ile bir eşyanın ya da bir nesnenin fotoğrafını çekerek, Philips Hue Go ürünün o fotoğraf üzerindeki herhangi bir renkte yanması için ayarlayabiliyorsunuz.

Gerçekten de harika bir deneyim!

Akıllı lambamız Philips Hue Go, uygulama, okuma, dinlenme, rahatlama gibi seçeneklere de sahip. Örneğin kitap okumaya uygun bir sarı ışık konsepti seçilebilirken, dinlenmek istenilen bir zamanda hafif mavi bir ışık size eşlik edebiliyor. Eğer lambaları farklı odalarda kullanıyorsanız, her odayı istediğiniz moda sokabilir ve farklı renkleri farklı odalarda kullanabilirsiniz.

Orijinal uygulamasının yanı sıra, marketlerde farklı HUE uygulamaları da bulunuyor.  Açık kaynak kod desteği de sağlayan Philips sayesinde birçok kullanıcı kendi uygulamalarını geliştirerek bizlerin kullanımına sunmuş durumda. 

Hue ile kullanılabilen çok farklı ve eğlenceli uygulamalar var. En çok dikkatimi çeken uygulama Hue disco uygulaması. Bu uygulama sayesinde evinizi adeta bir diskoya dönüştürebilirsiniz.  Diğer bir yandan Hue Camera uygulaması ile fotoğrafını çektiğiniz görüntünün renklerini odanıza yansıyabiliyor.

Uzaktan kontrol!

Hue’nun en güzel özelliklerinden bir tanesi de tatildeyken ya da dışarıdayken evinizin ışığını uzaktan edebiliyor olmak! Birçoğumuz halen daha evinden dışarıya çıktığında ışıkları açık bırakır. Bunun en önemli sebeplerden biri de hırsızların eve yanan bir ışık görmesi ve eve girmemesidir. 

Philips bu konuda geleneklerimizi bir adım daha öne çıkarıyor. Mesela tatile veya misafirliğe gittiniz. Akıllı telefonunuzu elinize alıp, Philips Hue mobil uygulaması üzerinden evdeki ışığı aç kapa yapabilirsiniz!

[mavi]Bu özellik hırsızları kaçırmak için ideal! Kısacası evde yokken arada bir evin ışığını aç kapa yaparak, sanki evde yaşayan birileri varmış gibi hissettirmeniz mümkün![/mavi]

Hue ailesinde, kısılabilir beyaz ışık sağlama özelliğiyle Hue lux, bir mekânı şeritlerle aydınlatarak ona farklı bir hava verilmesini sağlayan Hue Lightstrips, avucunuzun içerisinde istediğiniz yere istediğiniz ışığı götürebilmenizi sağlayan taşınabilir Hue go ve çeşitli masa lambaları ve duvar aplikleri bulunuyor. (E27 duylu olanları kullanabilirsiniz) 

Evimi akıllı ev konseptine sokmaya çalışırken, akıllı termostat ardından akıllı lambaya Philips sayesinde geçiş yaptım. Eğlenceli bir o kadar da yaşamınızı renklendirecek olan bu ürünü sizlere de tavsiye ederim.

Yorum yapın