Akıllı Telefonlarda Windows Devri!

Microsoft, geliştiricilere yönelik düzenlediği Build isimli konferansta mobil işletim sistemi Windows Phone 8.1 güncellemesi hakkında bilgiler vererek yeni özelliklerini anlattı.

Yeni güncellemelerinin yeni özelliklerini ve yeni Windows lisanslama modeline yönelik detayların da yer aldığı konferansta Nokia’nın yeni modelleri ile de tanışmış olduk.

Microsoft, ekran boyutu 9 inçten daha küçük tablet ve akıllı telefonlar geliştiren OEM ve ODM iş ortaklarından Windows işletim sistemi lisans bedeli almayacağını açıkladı.

Bu da Lumia gibi cihazların rakipleri ile fiyat konusunda rahatlıkla rekabet edebilmesini sağlıyor.

build2014WindowsPhone81Start_Print   CortanaLiveTilepinnedtostart_Print   Easilydevelopappsacr_Web

Konferansta Nokia’nın Windows Phone 8.1 ile çalışacak üç yeni Lumia modelinin duyurusu da yapıldı. Bunlar şirketin yeni amiral gemisi olan Lumia 930, uygun fiyatlı Lumia 635 ve ilk çift SIM kartlı Lumia olan Lumia 630 olarak sıralandı.

Biri bana Lumia’nın çift sim kartlı modeli çıkar mı? Diye soru sorsaydı düne kadar imkansız derdim 🙂

Cortana ile Windows Phone Şimdi Çok Daha Kişisel

Microsoft, etkinlikte Windows Phone 8.1 sürümüyle birlikte gelen ve Halo oyunundaki ünlü karakterden ilham alan Cortana isimli sesli kişisel asistanın tanıtımını gerçekleştirdi.

Cortana, kendisiyle kurulan etkileşimi takip ederek gerçekleştirdiği davranış analiziyle zaman içinde tercihlerinizi öğrenebiliyor ve daha kişisel bir etkileşim kurabiliyor.

İlgilendiğiniz konuları takibe almak, günlük zaman akışınızı düzene sokarak daha iyi organize etmenize yardımcı olmak Cortana’nın yapabildiklerinden yalnızca birkaçı olarak sıralanıyor.

Bir Siri mi? Bilemiyorum. Fakat çok yakında Cortana ile tanışmayacağız, kesin! 

screen_04-02windowsStore_Page   UniversalWindowsapps_01_Web   WindowsPhone81StartMSServices_Print

Cortana ilk olarak ABD’deki kullanıcılara beta sürümü ile geliyor olacak. 2014’ün ikinci yarısında İngiltere ve Çin’de kullanıma girmesi planlanıyor.

Türkiye gibi bölgelerde ise 2015 yılında kullanılabilir hale gelecek!  

Kısacası biz Türklerin Cortana için şimdiden heyecan yapmasına gerek yok… Yine de aşağıdaki yenilikleri ilk güncelleme ile kullanmaya başlıyoruz!

Windows Phone 8.1 ile gelen diğer yenilikler arasında telefonunuza gelen tüm bildirim ve uyarıları bir bakışta görebilmenizi sağlayan Action Center ve veri kullanımı, batarya durumu, depolama alanı gibi bilgileri takip etmenizi sağlayan Senses uygulama seti yer alıyor.

Kurumsal tercihlerin ve iş odaklı uygulamaların kullanıcıların cihazlarına kolayca dağıtılmasına olanak sağlayan fonksiyonlar, dahili cihaz yönetim yazılımı, şifreli iletişim için S/MIME ve VPN desteği, mobil platformda kurumların hayatını kolaylaştıracak yenilikler arasında görülebilir.

Ne zaman göreceğiz?

Windows Phone 8.1, önümüzdeki aylarda Windows Phone 8 cihazlarına otomatik güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlanacak. Nisan ayından itibaren satılan yeni cihazlarda Windows Phone 8.1 yüklü olarak gelecek. Kayıtlı geliştiriciler, Nisan ayının ilerleyen günlerinde geliştirici programının bir parçası olarak cihazlarını Windows Phone 8.1’e güncelleyebilecek.

Bakalım birkaç gün içerisinde Lumia 925 cihazımı Windows Phone 8.1’e yükseltme keyfini yaşayacak mıyız?

“Akıllı Telefonlarda Windows Devri!” üzerine 7 yorum

 1. Alttaki ana tuşlardan <-- geri tuşuna basınca uygulamadan çıkar zaten, arka planda çalışmasını istemiyorsan ayarlardan bloke edebilirsin. Dilersen <--- Geri tuşuna uzun bas, küçük pencerede X çıkacaktır.

  Cevapla
 2. ben de 2nci face book hesabımı kontrol etmek için uzun zamandır arıyorum ama kapat çık yok ;(

  Cevapla
 3. Beyler,
  2-3 farklı hesapları kontrol etmek için çözümü basit
  uygulamayı silin tekrar yükleyin 😉

  Ayrıca WP telefonları şu an için eski bilgisayar sistemi windows95/98 gibi bana sürekli disketli günleri hatırlatıyor CDli günlere gelene kadar wp almayı düşünmüyorum BB yetiyor 😉

  Cevapla
 4. @ipek hanım o çok zor her defasında 😀 ben çözümü buldum herkes okusun
  facebook msg üzerin de sohbet ettiğiniz bir arkadaşınızın sohbet penceresini açın
  telefon menü sağ alta … yere dokunun
  zaman tünelini görü tıklayın
  mobil tarayıcıdan m.facebook.com bağlanıyor şifresiz açılıyor
  normal facebook sol üst menülerinden aşağılarda çıkışı tıklayın daha sonra mesenger tekrar açın 3/5 saniye sonra yükleniyor diyor ve yeni oturum açma alanı çıkıyor bilginize
  bi çıkış/kapat koymamamışlar

  Cevapla
 5. bataryayı yiyor bu uygulama sizde nasıl ? selçuk iyi çözüm bulmuşsun ama bi halt yaramaz bu tel 😀

  Cevapla

Yorum yapın