Akıllı Termostat Honeywell Round Connected

E-dergi, e-gazete, e-bülten, e-kitap, e-broşür… Düne kadar birçok ürünün başına “e-“ koyarak dijitale entegre ediyorduk. Son birkaç yıldır akıllı evler, akıllı telefonlar, akıllı lambalar, akıllı arabalar, akıllı saatler şeklinde eşyalarımızı ve cihazlarımızı akıllandırmaya başladık.

Günümüz teknoloji dünyasında artık herşey akıllı kavramı içerisine girmeye başladı.  Bugünkü teknoloji ile kullandığımız eşyaları akıllı kavramı içerisine sokup, İnternet ile bütünleştirerek kullanabilir bir hale geldik.

Bugün sizlere “akıllı” konsepti içerisine aldığımız bir üründen bahsetmek istiyorum. “Akıllı Termostat”, evet yanlış duymadınız. Akıllı Termostat Honeywell Round Connected‘ten bahsederek incelemeye çalışacağım.

Kış kapımıza geldi dayandı. Doğal olarak kombilerimiz çatır çatır çalışıyor, bu sırada da doğalgaz faturaları da kabarmaya başladı. Elektrik konusunda LED Ampüle geçiş yapıp, faturada tasarruf yapmıştım. Şimdi ise kombiyi tasarruflu kullanıp, doğalgaz faturasında tasarruf yapmaya çalışıyorum.

Doğalgazda tasarruf yapmak için öncelikle bir akıllı kombiye ihtiyacımız var. Ancak benim kombim henüz aptal! Onu akıllandırmak için Akıllı Termostat Honeywell Round Connected ürününü kullanacağım.

Sonbahar ve kış dönemlerinde haberlerde sıklıkla kombilerin nasıl tasarruflu kullanılacağından bahsedilir. Genelde de cihazın kapatılmaması ve minimum ayarda tutulması konusunda uzmanlar görüşlerini belirtirler. Tabi ki bunu akıldan çıkarmayarak sürekli kombinin başında ayar yapmanız gerekiyor.

Gelin beraber kombimizi akıllandıralım!

Akıllı Termostat Honeywell Round Connected kutusu içinden dijital termostat, internet ağ geçidi modemi ve röle modülü ile kullanma kılavuzları çıkıyor. Ürünü kendiniz de montaj yapabilirsiniz. Ancak ben kombilerden anlamadığım ve garanti kapsamını bozmak istemediğim için Honeywell servis ekibini çağırdım. Ürünü ücretsiz olarak 10 dakikada montaj ettiler.

Kısa birkaç açıklamadan sonra modem kısmına kendim bağlayacağımı söyleyerek arkadaşları uğurladım. Röle modülü kombinize bağlanıyor. Gördüğüm kadarı ile kombi içerisindeki termostat iptal edilerek, kutu içeriğinden çıkan röle kombinin içerisindeki termostat bölümüne bağlanıyor. Bu sayede röle gelen komutlara göre sıcaklığı artırıp, azaltarak kombiyi açıp kapatabiliyor.

Oda sıcaklığı ölçen küçük bir termostatımız var. Bu ürün kablosuz ve pille çalışıyor. Pillerini taktığınız zaman ortam sıcaklığını gösteriyor ve sağa sola çevirerek kombi sıcaklığı artırıp, azaltabiliyorsunuz.

Kablosuz ısı ölçen termostat yuvarlak ve tatlı bir tasarıma sahip. Kablosuz ısı ölçerimiz iki adet kalem pille çalışıyor. Dilerseniz bir duvara montaj edebilirsiniz. Ya da benim gibi odan odaya taşıyarak yaşadığınız odanın sıcaklığını ayarlamanız mümkün. Elbette bu küçük cihazdan birkaç tane alarak, her odaya bir tane koyabilirsiniz. Birkaç tane alıp, sıcaklığı kontrol etmek yerine bir tane alıp, oturduğunuz odada yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Kablosuz sinyal gücü normal bir ev ortamında genel olarak 30 metre (mesafe daha uzun da olabilir ancak Honeywell asgari olarak bu mesafeyi öngörüyor). Honeywell Tesisatçısı kurulum sırasında seçmiş olduğunuz konumu test ederek uygunluğu konusunda size bilgi vermesi lazım. Bu konuda çok sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

İnternet bağlantısı sağlayan ağ geçidini de bir ethernet kablosu aracılığı ile modemime bağladım. Bu üç parça birbiri ile kablosuz olarak iletişim kuruyor. Ağ geçidi modemi ise bir kablo vasıtası ile İnternet modeminize bağlı olmak zorunda. (Ağ geçidi modemini de kablosuza çevirseydik iyiydi)

Ürünün ağ geçidi sağlayan modemi, ADSL veya Fiber modeminizin ethernet portuna bağlandığı zaman otomatik olarak IP alıyor. Herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Üzerindeki ışıklar vasıtası ile de İnternete bağlı olup, olmadığını ve iletişim durumunu görebiliyorsunuz.

Cihazın İnternete bağlanan modülü sayesinde ortam sıcaklığını bir Mobil uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Mobil uygulamayı Android marketten veya IOS marketten indirip telefonunuza kurabilirsiniz. Cihazı telefona kurup çalıştırdığınız zaman sizden üyelik bilgileri istiyor. Yeni üyelik yaparken de İnternet bağlantısı sağlayan ağ geçidi modeminin hemen altındaki Device ID ve MAC ID’sini yazmanız gerekli. Bunun dışında herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Üyeliğinizi tamamladığınızda cihazı İnternet vasıtası ile mobil uygulama üzerinden hemen kontrol edebilirsiniz.

Mobil uygulama içerisinde termostat sıcaklığı görülüyor. Aynı zamanda artırıp, azaltabildiğiniz gibi günün veya haftanın belirleyeceğiniz zamanlarda istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilirsiniz.

Isıtma zaman programını dilediğiniz şekilde oluşturulabilirsiniz (Mobil Erişim Seti kullanıldığında). Honeywell 7 gün programlanabilir ve kişisel olarak yapılandırılabilir bir zaman programı oluşturma imkanı sunuyor.

Mesela bugün evde olmayacağım ve sıcaklığı düşürdüm. Kombi hiç yanmadı. Eve gelmeden 1 saat önce mobil uygulama üzerinden 22 dereceye ayarladım. Eve geldiğimde ise ortam sıcak ve kombi çalışır vaziyetteydi. Diğer bir yandan kombiyi sürekli çalıştırabilir veya belirleyeceğiniz saatten sonra otomatik durmasını sağlayabilirsiniz.

[kirmizi]Sıcaklık ayarınızı tamamen kablosuz olarak ve dilediğiniz yerden, dilediğiniz zamanda akıllı telefonunuz ile Total Connect Comfort uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Aynı zamanda uygulama içindeki hızlı ayarları kullanabilir veya bir zaman programı da oluşturabillirsiniz.[/kirmizi]

Kablosuz dijital termostatın üzerinde led aydınlatmalı ortam sıcaklığı yer alıyor. Mobil uygulamayı hiç açmadan ekranı sağa sola çevirerek ortam sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz.  Duvara montaj etmektense ben yanımda taşımayı tercih ediyorum. Kimi zaman çocuk odasına kimi zaman oturma odasına götürerek ortam sıcaklığına göre kombiyi kontrol ediyorum.

Termostatın ekranında sıcaklık değeri ile birlikte kombinin çalışıp, çalışmadığını gösteren bildirimler de yer alıyor. Gerçekten de başarılı ve güzel bir ürün ortaya çıkardıklarını söyleyebilirim.

Eğer Honeywell servisleri cihazım ile iletişime geçemiyorsa, İnternet bağlantısının kesildiğine dair mail gönderip bilgi veriyorlar. Bu noktada da  Honeywell’i takdir ettiğimi söylemek isterim.

[mavi]iOS ve Android sürümleri bununan mobil uygulama üzerinden farklı odalar için farklı ayarlar yapabilirsiniz. [/mavi]

Honeywell Round Connected kablosuz akıllı termostatın temel amacı aslında enerji tasarrufu sağlamak. Doğal olarak da faturanızın düşmesini sağlıyor.

Kombiniz aptal olduğu sürece bu tasarrufu yapmak için sürekli kombinin sıcaklık değerlerini düşürmek ve artırmak zorundasınız. Honeywell Total Connect Comfort sayesinde bu işi otomatik olarak yapıyoruz. Mobil uygulama sayesinde de uzaktan yönetebilmek mümkün kılınmış.

Sonuç olarak Honeywell akıllı termostatın doğalgaz faturanızı düşürebileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Geçen ayki faturamı bir kenara not ettim. Bu ay da yine faturayı bekliyorum. Sonrasında üçüncü ay faturası ile karşılaştırarak ne kadar fark ettiğini görebileceğim. Elbette ki bunun için hava koşullarını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Honeywell Total Connect Comfort 450TL civarında satışa sunulmuş. Bazı İnternet sitelerinde daha uygun fiyatlar da gördüm. Kolay kuruluyor ve aptal kombinizi birkaç dakika içerisinde akıllandırabiliyorsunuz. Elbette ki çok kullanışlı ve mobil uygulaması sayesinde uzaktan yönetilebilir hale getiriyor. Diğer bir yandan yarın şu saatte devreye al, Pazar günü tüm gün çalışsın gibi programlamalar da yapabiliyoruz.

[kirmizi]Honeywell Akıllı Termostat tüm kombilerle uyumlu. Detaylı listeyi görmek için tıklayınız.[/kirmizi]

Total Connect International özellikleri

  • Akıllı cihazlarınızı kullanarak ısıtma sisteminizi istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz.
  • Birden fazla termostat ve lokasyonu kontrol edebilirsiniz.
  • Anlık ısıtma ayarlarına ve zaman programlarına erişip değişiklik yapabilirsiniz.
  • Hızlı programları etkinleştirebilirsiniz.
  • Güncel dış hava sıcaklığını ve 5 günlük hava tahminini görebilirsiniz.
  • Sistem hata mesajlarını alabilirsiniz.
  • Yazılımı otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Çok beğendiğimi ve takdir ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Sanırım kombilerimizi akıllandırma vakti geldi de geçiyor…

Yorum yapın