Android E-Mail Türkçe Karakter Problemi

Merhaba arkadaşlar, bir süredir akıllı cihazlarımda Android kullanmaktayım. Daha doğrusu şahsi telefonumda Nokia’nın Symbian’lı cihazlarını tercih ederken, diğer bir yandan iş telefonumda Android’li cihazları kullanmaktayım.  Şuan elimde Nokia N8 ve Sony Ericsson Xperia Arc var.

Xperia Arc üzerinde Android 2.3.4 mevcut.  İlk sürümünden beri e-postalarımı yoldayken ve dışarıdayken Xperia Arc üzerinden kullanmaktayım. Ne hikmetse Xperia Arc üzerindeki standart e-posta uygulaması Türkçe karakterlerde sıkıntı çıkarmaktaydı. Pek uğraşmak istememiştim.  En basit yöntem olarak cihazın dilini İngilizce yapıp kurtulmuştum bu sorundan.

Gelen e-postalarım üzerindeki Türkçe karakter sorununun bugün tekrar gündemime aldım.  Türkçe olarak işletim sisteminizi kullandığınızda gelen e-postaların içerisindeki Türkçe karakterler problemli olarak karşımıza geliyor.

Standart e-posta yazılımı aslında mailleri açarken browser üzerinden açmakta. Standart browser metin kodlaması ise latin-1(ISO-8859-1) olarak ayarlı. E-posta istemcisi üzerinde bir karakter seçimi yok. Bu yüzden browser üzerindeki metin kodlamasını ayarlamamız gerekiyor.

İnternet tarayıcımızı (browser) açıyoruz ve  ayarlar menüsünden metin kodlamasını UTF-8 olarak ayarlıyoruz. Zaten pek fazla seçenek yok. Bu ayarı yaptığımda yeni gelen maillerin büyük bir kısmı düzgün olarak açılmaya başladı. Ama yinede arada TR karakter sorunu olan mailler gelmeye devam etti. Aslında karşı taraf size e-posta gönderirken bir UTF-8 ayarı yapmaz varsayılan neyse o şekilde gönderirler.  Doğal olarak sizin e-posta istemciniz bu karakterleri algılamadığı zaman TR karakterler bozuk olarak çıkıyor.

Elbette ki Android için birkaç mail uygulaması var. Standartları kullanmaktansa kesin bir çözüm olması için en azından e-posta uygulamanız üzerinde karakter ayarı olan bir uygulamayı seçmeniz gerekiyor. Mesele bu karakterlerin desteklenmesi. Ya da ilk başta söylediğim gibi telefonunuzun işletim sistemini İngilizce olarak kullanmak gerek…

Benim çözümüm kesin bir çözüm değil.  Telefonu İngilizce olarak da kullanmak istemediğim için kendime metin karakterlerini destekleyen bir uygulama yükleyeceğim. Fikir ve çözümleriniz varsa lütfen iletin. Bakalım bu sorunun da üstünden bir şekilde gelmiş olacağım…

 

 

“Android E-Mail Türkçe Karakter Problemi” üzerine 8 yorum

  1. Hangi e-posta uygulaması karakter ayarı destekliyor? Anladığım kadarıyla gelen e-posta mesajında UTF yoksa gene sorun çıkabiliyor.

    Yanıtla
  2. Android de mail kurulumunu e-posta proramindan yaparsaniz sorun dediginiz sekilde ortaya cikiyor cozum e-posta ayarlarinizi ayarlar-hesaplar ve senkranizasyon bolumunden girmeniz. Bu sekilde mailleriniz duzgun gorunecektir.

    Yanıtla
  3. Sony Ericsson L model telefona şirket maillerimi kurunca gelen mailler büyük çoğunluğunda font/karakter sorunları beliriyor. Sebebi ne olabilir arkadaslar? Ayarlardan girince hesaplar var. Normal eposta uygulamamdaki hesabı kaldırıp dediğiniz yerden tekrar mı kuralım?

    Yanıtla

Yorum yapın