Anker PowerCore 10400 İnceleme

Bugün sizlere Anker PowerCore taşınabilir şarj cihazı ürününden bahsedeceğim. Kutu içeriğine baktığımız zaman 10.400 mAh kapasiteye sahip Anker Power Core taşınabilir şarj cihazı, Micro USB kablosu, şık bir seyahat çantası, kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve mutluluk kağıdı çıkıyor.

Mutluluk kağıdı mı? Evet, güzel bir fikirle biz tüketiciler için küçük bir geri bildirim düşünülmüş. Bir tarafında “Mutlu musun?” sorusu soruluyor çevirdiğinizde mutluysan arkadaşlarına söyleyebilirsin, Amazon’da yorum yaparak paylaşabilirsin ve Facebook, Twitter, Google+ üzerinden Anker’i takip edebilirsin yönlendirmeleri bulunuyor. Kağıdın diğer tarafına baktığımız zaman “Mutlu değilsen?” sorusu ile servis destek ekibine anlatabilir, servis numaralarını arayabilir, e-posta gönderebilir ve destek alabilirsin şeklinde iletişim bilgilerine yer verilmiş.

Ürünümüzün kullanım kılavuzunda ise ürüne ait bilgilere yer verilerek nasıl kullanılacağı ve nelere dikkat etmemiz gerektiği açıkça anlatılıyor.

Kutu içeriğinden yaklaşık 50 cm uzunluğunda bir Micro USB kablosu çıkıyor. Bu kabloyu çift taraflı kullanabiliyoruz. Hem Anker taşınabilir şarj cihazımızı şarj edebiliyor, hem de aynı kabloyu ters bağlayarak telefonumuzu veya tabletimizi şarj edebiliyoruz.

Gelelim taşınabilir şarj cihazımıza

Anker PowerCore 10400, yuvarlak hatlara sahip tombul bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Boyutlarına baktığımız zaman 97x80x22 mm ile gayet ideal olduğunu söyleyebilirim. Ağırlığı ise 240 gram olarak karşımıza geliyor. Rahatlıkla elde veya küçük bir çantanın içerisinde taşınabilir. Öyle dev şarj cihazları gibi fazla yer de kaplamıyor. Aynı zamanda şık bir fileli seyahat çantası kutu içeriğinde bizlere hediye ediliyor. Bu sayede kablosu ile birlikte rahatça taşıyabilirsiniz.

Anker PowerCore 10400 sağ yan kenarı üzerinde 2 adet USB, 1 adet Micro USB çıkışı yer alıyor. Mikro USB girişi üzerinden cihazımızı şarj edebiliyoruz. Çift USB çıkışı sayesinde de aynı anda iki cihazı şarj edebilirsiniz. Yuvarlatılmış bir kenarında konumlanmış bir buton görüyoruz. Bu butona basarak Anker PowerCore 10400’ün anlık kapasite durumunu üst kısmındaki 4 adet led göstergesini yakarak kontrol edebilirsiniz. Üst kısımdaki 4 led göstergesi telefonunuzu veya başka bir cihazı şarj ederken sürekli yanıyor ve pil durumu hakkında size bilgi verebiliyor.

Tek led %25, çift led %50, üç led %75…

[mavi]Yolda, işte, tatilde, dilediğiniz her yerde, şarj bitme korkusu yaşamadan akıllı cihazınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.[/mavi]

Taşınabilir şarj cihazımız adından da anlaşılabileceği gibi 10.400 mAh kapasiteye sahip. Giriş 5V / 2A olarak belirtilmiş, çıkışı ise 5V / 3A olarak gösteriliyor. Çıkışlarının gayet tatmin edici ve yüksek bir değere sahip olduğunu görüyoruz.

Bir iPhone 6s’i dört kez, iPhone 6s Plus ya da Galaxy S7’yi iki buçuk kez veya bir iPad Air’i bir kez şarj edebilirsiniz. En yüksek verimi almak için dahili kabloyu ya da MFI sertifikalı kaliteli bir kablo kullanmanız tavsiye ediliyor. Bu noktada kablo iç direncinin şarj süresine ve amper / voltaj değerlerine etkisi olduğunun altını çizmek istiyorum.

Taşınabilir şarj cihazımızı kullanabilmek için herhangi bir kurulum yapmanıza gerek yok. Kablo ile telefonunuza bağladıktan sonra şarj olma işlemi otomatik olarak başlıyor. Kullanıcı dostu olan yedek batarya, cihazlarınızı hızlı ve güvenli şekilde şarj edebiliyor.

Hızlı Şarj Teknolojisine Sahip!

Anker’in özel PowerIQ and VoltageBoost şarj teknolojileri 3 Amper’e kadar mümkün olan en hızlı şarjı bizlere sunuyor. Kısacası elektrik prizine taktığınız şarj adaptörlerinden bir farkı yok.

Çoklu Koruma Güvenlik Sistemi

Anker PowerCore 10400 yüksek akım koruma, kısa devre engelleme ve diğer ileri teknoloji ürünü güvenlik özellikleri ile cihazlarınızı koruyor. PowerIQ, MultiProtect ve VoltageBoost gibi özellikleri sayesinde herhangi bir kısa devre veya sorun oluştuğu zaman taşınabilir şarj cihazınızın içerisindeki güvenlik sistemleri aktif olarak akıllı telefonlarınızın zarar görmesini engelliyor.

PowerIQ özelliği ile cihazınızın orijinal akım değerini tespit edebiliyor. Bu sayede cihazınızın ihtiyaç duyduğu en yüksek amper değeri sabitlenerek hızlı şarj imkanı sağlıyor. Kısacası taşınabilir şarj cihazlarına saatlerce muhtaç kalmıyorsunuz.

VoltageBoost özelliği ile kablo direncini düşürmek için uygun değerde akım veriliyor. Elektrik bilgisi olanlar Ohm kanunu iyi bilirler,  Akım = Voltaj / Direç şeklindedir. Bu sebeple orijinal kablo kullanmak sabit akım değeri ve sabit voltaj değerlerine sahip olmak önemlidir. Aksi takdirde cihazınızın piline zarar verebilirsiniz.

Güvenlik Ön Planda

Anker PowerCore 10400 modelimizde kısa devre koruması, aşırı ısı kontrolü, yüksek voltaj koruması, akım çıkış stabilizatörü ve fazla güç regülatörü yer alıyor. Bu güvenlik özellikleri sayesinde cihazlarınızı gönül rahatlığı ile şarj edebilirsiniz. Özelliklede akım sabitleyicisi ve yüksek voltaj koruması ile cihazlarınızın pilleri için koruma sağlıyor. Diğer bir yandan ısı kontrolü ve kısa devre koruması ile de patlama, yanma gibi riskler ortadan kaldırılıyor.

Pil deyip geçmemek lazım. Bu tarz cihazlarda güvenlik en üst seviyede olmalı. Aksi takdirde cihazlarınız zarar görebileceği gibi yangın çıkma gibi ihtimaller de kötü sonuçlara maruz kalabilirsiniz.

Bu güvenlik özellikleri maalesef ki piyasada satılan ucuz taşınabilir şarj cihazlarının çoğunda bulunmuyor. Bu noktada Anker’in biz tüketicileri düşündüğünü ve kalitesini ortaya koyduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Düşünsenize 2.000 – 3.000 TL’ye bir son model akıllı telefon alıyoruz ve piyasadaki 30 TL’lik şarj cihazlarına emanet ediyoruz? Emin olun bu tarz güvenlik sistemleri olmayan ve yeterli akımı sağlayamayan cihazlar binlerce lira para döktüğünüz akıllı telefonlarınıza ve pillerine zarar verebiliyor.

[mavi]Sert dış yüzeyinin altında ileri teknoloji donanımlar ve piller yer alıyor. Panasonic pil hücreleri, Sony mikro çipleri ve güvenlik özellikleri bir araya getirilerek üst seviye kalitede bir ürün biz tüketicilere sunuluyor.[/mavi]

Gelelim ölçümlere

Taşınabilir şarj cihazlarının kalitesini deneyerek veya ölçümleyerek anlayabilirsiniz. Deneyimlemek büyük bir riski de beraberinde getirir. Düşünsenize 3.500TL para verip bir iPhone 7 aldınız ve piyasadaki sıradan bir taşınabilir şarj aleti kullanıyorsunuz. Emin olun binlerce lira döktüğünüz akıllı telefonlarınızın pilini kısa veya uzun süreli kullanım sonrasında bozabilirsiniz.

Bu tarz cihazları ölçmek için USB Ampermetreler kullanılır. Resimde de görebileceğiniz gibi seri bağlayarak bir USB ampermetre üzerinden akım değerlerini sizler için ölçüyorum.

Test araçları: USB Ampermetre, Anker PowerCore 10.400, X marka taşınabilir şarj cihazı, Y marka taşınabilir şarj cihazı, Xioami Mi4 W ve Vestel Venüs

Vestel Venüs akıllı telefonum üzerinden gerçekleştirdiğim testte;

  • Anker PowerCore taşınabilir şarj cihazı ile 0,88A – 0,90A akım değerleri ile 5, 19V – 5,23V voltaj değerlerini gösteriyor.
  • Şarj cihazını kullandığım zaman ise 0,94A – 1,1A akım değeri ile 4,90V – 4,93V voltaj değeri sunduğunu ölçümledim.
  • X marka taşınabilir şarj cihazı üzerinde 0,90A – 0,95A akım değerleri ile 4,93V – 4,95V akım değerlerini ölçümledim.
  • Y marka taşınabilir şarj cihazı üzerinde 0,40A – 0,59A akım değerleri ile 3,9V – 4,1V akım değerlerini ölçümledim.

Xioami Mi4 W akıllı telefonum üzerinden gerçekleştirdiğim testte;

  • Anker PowerCore taşınabilir şarj cihazı ile, 0,37A – 0,40A akım değerlerini ve 5,20V – 5,24V voltaj değerleri ölçümledim.
  • Şarj cihazını kullandığım zaman ise 0,34A – 0,47A akım değerlerini ve 8,92V – 8,94V voltaj değerlerini ölçümledim.
  • X marka taşınabilir şarj cihazı üzerinde 0,38A – 0,45A akım değerlerini ve 5,00V – 5,03V voltaj değerlerini ölçümledim.
  • Y marka taşınabilir şarj cihazı üzerinde 0,30A – 0,37A akım değerlerini ve 3,7V – 3,9V voltaj değerlerini ölçümledim.

Sonuç olarak, Anker PowerCore taşınabilir şarj cihazı hemen hemen orijinal şarj değerleri ve süreleri ile doğru ve güvenli bir şarj sağladı. Ancak Y marka (ucuz) taşınabilir şarj cihazı hem uzun sürede şarjı tamamladı hem de voltaj ve akım değerlerinde eksiklikler gözlemledim. Bu noktada ve güvenlik noktalarında Anker PowerCore taşınabilir şarj cihazının üstünlüğünü takdir ettiğimi ve neredeyse orijinal şarj cihazları değerleri sağladığının altını çizmek isterim.

Hem tasarımı, hem kullanımı, hem de güvenliği sayesinde Anker PowerCore takdirimi kazandı. Piyasada Anker PowerCore 10400’ü 99TL KDV dahil fiyatlara bulabiliyorsunuz. Hepsiburada.com ve n11.com gibi e-ticaret mağazalarından bu ürünü temin edebilirsiniz.

Unutmayın, binlerce lira para verdiğiniz akıllı telefonlarınız ve tabletleriniz için ekran koruması, kılıf ve benzeri ürünler alırken kaliteli ürünler tercih ettiğiniz gibi, kaliteli taşınabilir şarj cihazları kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde cihazlarınızın pillerini veya şarj girişlerini bozabilirsiniz.  Diğer bir yandan doğru voltaj ve akım sağlayamayan ürünler maalesef ki saatlerce şarj etmenize rağmen sizleri zor durumda bırakmaya devam edecektir.

Ürün fotoğrafları için Anker PowerCore 10400 galerisine göz atabilirsiniz.

Yorum yapın