AntiVir Personel Edition Classic

Merhabalar bu gün sizlere AntiVir Personel Edition Anti virüs programından bahsedeceğim. Programın Paralı versiyonu yanı sıra Bedava ( FREE ) versiyonu da yeralmakta. AntiVir Personel Edition Classic olarak piyasaya sürülen Free versiyonundan bahsedelim. Programı AntiVir in internet sayfası Free-Av den indirebiliyorsunuz. Download bölümünde 2000 / XP için ve 98 için sürümleri mevcut ben 2003 Server Standart da da kullandım. Gayet başarılı bir program Programın Normal versiyonu yani PersonalEdition Premium versiyonu ücreti 20 EURO bu ücreti verip satın aldığınız zaman sizlere ek olarak

  • Adware/Spyware detection
  • Fully automated update function
  • POP3 scanner
  • Exclusive download server
  • New graphic user interface
  • Scan function for directories
  • Cooperation with the Auerbach foundation

Özellikleri gelmekte. Free versiyonuna dönelim bu versiyonun bir dezavantajı bulduğu virüsü TEMİZLEMİYOR olması virüs bulduğu zaman karşınıza çıkarttığı seçenekler SİLME ( DELETE ) karantinaya alma ( MOVE QUARANTINA ) ve TAŞIMA ( MOVE ) bu seçeneklerle sisteminizden virüsü atabilmektesiniz.

Programın en dikkat çekici özelliklerinden birisi de sisteminizi kastırmaması sistemde kullandığınız veya açmaya çalıştığınız dosya yada dosyaları bir yerden bir yere kopyalarken bile tarama yapabilmekte ve sizi hiç kastırmamakta. Sistem ayrıca kendi güncellemelerini ( UPDATE ) sizi hiç rahatsız etmeden otomatik olarak yapabilmekte Özelliklede NORTON gibi karşımıza çıkan beni güncelle Evet Hayır İleri Geri gibi komut bekleyerek sizlerin karşısına sürekli uyarılar çıkartarak rahatsız etmiyor. Kendini monitörünüzün sağ üst köşesinde bir ufak pencere ile güncelliyor ve bitirdikten sonra kendini RESTART etmesi gerekiyorsa yine sizi rahatsız etmeden yapabiliyor ve herhangi bir uyarı ile karşınıza çıkmıyor. Sadece Güncelleme başlarken kendi reklam penceresini açıyor. Eee bu kadar da olsun artık diyoruz ve devam ediyoruz.

Piyasada mevcut olan benzeri programlar Bitdefender Free , Free AVG gibi programlar ile bizzat karşılaştırdım. Çok daha iyi ve çok daha sağlam yani sağlam derken diğerlerinin fark edip uyanamadığı virüsleri rahatlıkla yakalayabilmekte.

Yalnız unutmayın sisteminizde virüs varsa ve virüslü sisteme kurarsanız sistem dosyalarınada virüs bulaştı ise sistem dosyalarını silebilirsiniz. !!!

Bunu bir köşede not olarak söyleyeyim çünkü BEDAVA (Free) versiyonunda Virüs lü dosyayı temizleme özelliği yok. Sadece silebilir yada karantinaya alabilir. Fakat sisteminizde Virüs yok ise GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KURUP SİSTEMİNİZİ KORUMA ALTINA ALMIŞ OLURSUNUZ.

Özelliklede ev kullanıcıları ve ofis kullanıcıları için ideal ben bizzat kendi ISA serverime ve DATA serverime kurdum canavar gibi çalışıyor 2 aydır ne virüs ne trojan… tıkır tıkır çalışıyorlar.

Gelelim programın kullanımına :

Program sistem saatinin yanında açık bir şemsiye ikonu ile çalışır ve aktif durumda olduğunu belli ediyor. Eğer bu simge kapalı şemsiye halini aldı ise o zaman servisleri durmuş demektir bir kontrol etmek lazım 🙂

Programı çift tıklayıp açtığımız zaman

STATUS sistemin durumunu göstermekte Güncelleme Tarama ve Lisans durumunu takip edebiliyorsunuz.

SCANNER bölümünde ise büyütec işaretine basarak sistem taraması başlatabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölümde manuel olarak sizlerin seçtiğiniz klasörü yada dosyayı taratabiliyorsunuz.

GUARD bölümünde ise sistemde taradığı veya o anda taramakta olduğu dosyayı görebilmektesiniz eğer bu dosyada virüs yada trojan var ise o zaman VIRUS INFORMATION seçeneğine basarak virüs hakkında geniş bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

QUARANTINA bölümünde ise sistemde buldugu virüsleri karantinaya aldıklarını rahatlıkla görebilir ayrıca tekrar o dosyayı eski yerine alabilirsiniz. (RECOVER)

SCHEDULER bölümünde sisteminize belirli zaman aralıkları ile tarama yaptırabilmektesiniz. Bir nevi görev zamanlayıcı…

REPORT münde ise Sisteme aldığı güncelleme sonuçlarını sistem virüs tarama sonuşlarını görebilmektesiniz.

Sonuç olarak gerçektende sisteminizi kastırmayan canınızı sıkmayan sağlam güzel ve BEDAVA (FREE) bir virüs programı programı

Hi, today I am going to tell you AntiVir Personel Edition Anti virus program. Beside moneyed version it has free version. Let’s talk about Free version marketed as AntiVir Personel Edition Classic. You can download it from AntiVir’s internet site Free-Av. In the download part there are versions for 2000 / XP and for 98, I used it in 2003 Server Standard. It is very successful program, its normal version, namely PersonalEdition Premium version costs 20 EURO. When you pay this , you get additionally;

Adware/Spyware detection
Fully automated update function
POP3 scanner
Exclusive download server
New graphic user interface
Scan function for directories
Cooperation with the Auerbach foundation

Let’s go back to Free version, this version’s disadvantage is when it find a virus , it does not abolish it. When it find a virus , gives you options like DELETE, MOVE QUARANTINA or MOVE, with these options you can get rid of viruses from your system.

The most attractive feature of the program is , it does not clamp your system while you open or copy file. System also can do its UPDATE automatically without disturb you. I does not disturb you expecting order like update me, yes, no, back, forward as exactly NORTON does. It updates itself with a small window on your monitor and when it finish ,if it is necessary to restart, again it does it without disturbing you, it does not come in front of you with the alerts. It opens its advertisement window only when update starts. So, we say it is ooky and go on …..

I compared it with other marketed programs like Bitdefender Free , Free AVG . It is more better No virus and solid, I mean by saying solid , it can easily catch viruses that other can not even notice.

But you should not forget that if your system has virus and if you construct it in virus involved system and if virus get system files, you can erase system files, too.

I need to tell it Free version has no feature like getting rid of the virus files. It can only delete or move quarantine. But if your system has no virus , you can complacencially construct it and protect your system.

Especially , it is very ideal for home users and office users, I construct it on my ISA server and DATA server it works perfectly, for two months, no virus no trojan… it works like a machine.

Using of the program

Program works with a open umbrella icon next to system time and shows its activeness. If this symbol is closed umbrella, this means services stop and need to be checked.

Yorum yapın