Antivirüs Pazarı Karıştı

Antivirüs piyasası bu aralar karışmış durumda. Bir yanda Kaspersky diğer yanda Helyum bilişim.  Ortalık bir süredir soğuk bir savaş içerisinde her iki firma da bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları tarafsız bir gözle siz değerli okuyucularıma iletmek istedim. Bir sorun olduğu belli bazılarımızın hiç haberi yok bazılarımız ise belkide sadece tek bir firmanın açıklamasını okudu. Her iki açıklamayı da okuyup takdiri siz değerli okuyucularıma bırakmak istedim.

Kaspersky Lab’ın  Helyum Bilişim için açıklaması;

Helyum Bilisim, geçtiğimiz günlerde Kaspersky Lab’in rakipleri arasında yer alan bir firma ile ortaklık içerisine girdiklerini duyurdu. Kaspersky Lab bu açıklama ile Helyum Bilişim’in, kendileriyle var olan anlaşmanın maddelerini ihlal ettiğini kamuoyuna duyurmak istiyor.

Ayrıca, Helyum Bilişim’in Kaspersky Lab’e çok yüklü miktarda borcu vardır ve firma bir başka anti virüs şirketi ile Kaspersky Lab’e olan borcunu kapatmadan yeni bir anlaşma imzalamıştır. Kaspersky Lab’in durumu çözmek için sarfettigi üstün gayretlere rağmen, bu çabalar Helyum Bilişim tarafından açık bir şekilde reddedilmiş veya yok sayılmıştır.

Kaspersky Lab konuyla ilgili olarak tüm hukuksal yolları incelemektedir ve her ne olursa olsun, borçları da dahil olmak üzere, Helyum Bilişim’in Kaspersky Lab ile yapmış olduğu anlaşma maddeleri dahilindeki bütün zorunluluklarını yerine getirmesi için gerekli olan her türlü adımı atacaktır.

Maalesef Helyum Bilisim’in bazı konularda titiz davranmayabileceğine inanan Kaspersky Lab bu nedenle iş ortakları ve kullanıcılarıyla iletişime geçmek için SMS hizmetleri kullanmadığının altını çiziyor tüm ortaklarını bu konuda uyarıyor. Bu nedenle kullanıcı ve ortaklara gönderilebilecek Kaspersky Lab kaynaklı gözüken her SMS mesajı düzmece ve kanuna aykırıdır, bu sebeple de ciddiye alınmamalıdır.

Kaspersky Lab Gelişen Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Garry Kondakov konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.

“Kaspersky Lab Türkiye ofisi bölgedeki faaliyetlerine devam etmektedir ve müşterilerine birinci elden en kaliteli hizmeti vermeye devam edecektir. Kaspersky Lab olarak; sipariş, teknik destek veya diğer konularla ilgili olarak iş ortaklarımız ve müşterilerimizle ilgili bütün sorumluluklarımızı, zorunluluklarımızı ve anlaşmalarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Helyum Bilişim’in Açıklaması;

Helyum Bilişim uzun süre Kaspersky Türkiye Distribütörlüğünü yapmış güvenilir bir firmadır. Kaspersky ile olan çalışma süresi boyunca her türlü ticari etik değerlere sadık kalmıştır ve hiç bir zaman kullanıcıları kandırmamış, aldatmamıştır. Bu sonuna kadar da böyle devam edecektir.

Bugüne kadar, teknik destek ve pazarlama çalışmaları gibi birçok konuda yalnız olan Helyum Bilişim, her türlü çalışmayı kendi imkanlarıyla yapmıştır ve Kaspersky Lab’a fazlasıyla taviz vermiştir. Değişen Kaspersky yapılanması sürecinde Helyum’a verilmiş vaatler yine yerine getirilmediği gibi, son üç ay içerisinde online alışveriş sitesinin barındığı ve ülkemiz vatandaşlarının kullanımına açık olması gereken Türkçe dil içeren resmi Kaspersky web sitesi çeşitli bahanelerle Kaspersky tarafından kapatılmıştır. Görevinden ayrılan ülke müdürü yerine herhangi bir kişi görevlendirilmemiş, sorunları çözecek muhatap bulunamamıştır. Helyum tarafından verilen siparişler cevaplanmamış, kod gönderimi Kaspersky tarafından durdurulmuştur.

Helyum Bilişim Genel Müdürü Murat GÖÇE;

“Helyum Bilişim’in Kaspersky Lab ile uzlaşma çabalarının tümü boşlukta kalmıştır. Çünkü Helyum, Kaspersky tarafından devamlı oyalanmış ve soruları yanıtsız bırakılmıştır. Helyum tarafından Kadıköy 4. Noter aracılığıyla kendilerine iki defa ihtarname gönderilmiş, bu yaklaşımlarının devamı halinde işbirliğinin bitirileceği ve kamuoyuna duyurulacağı konularında bilgi verilmiştir. Şu dakika bile bizden görüşme talep edilerek, uzlaşma istenirken böyle bir haber karşısında şaşkınız. Bu durum içerisinde iyi niyet arayamıyoruz. Türkiye olarak mağdur edilmişliğimize rağmen en son yaptığımız basın toplantımızda da görüldüğü gibi asla Kaspersky aleyhine konuşmadık. Medyada yayınlanan asılsız haber nedeni ve diğer detaylar neticesinde hukuki işlemleri direk olarak biz başlatıyoruz. Kendileri tarafından başlatılmış herhangi bir hukuki işlem yoktur. Bunu gerçekleştirmek için herhangi bir gerekçeyi de sağlayamazlar”

Helyum Bilişim; sektörde iyi niyet, dürüst hizmet, etik kurallar ve ahlak bilinci konularında tanınan ve güvenilen bir güvenlik şirketidir. Daha önce de Helyum tarafından açıklandığı üzere, Helyum Bilişim’in satmış olduğu her ürünün desteği, aynı şekilde Helyum tarafından verilecektir. Bu konuda Kaspersky’nin bugüne kadar herhangi bir şekilde sağladığı kaynak ya da imkan olmadığı gibi, bundan sonrası ile alakalı olarak da Helyum tarafında beklenti yoktur. Tüm operasyonel giderler Helyum tarafından karşılanmıştır ve karşılanacaktır. “Pazarı kandırmak” tarzındaki ifadeler çok çirkin ve yalan olduğu gibi, direk olarak Helyum’un ticari itibarını zedeleme amacı ile hazırlanmış saldırı sloganlarıdır.

Yapılan bu çirkin basın açıklaması üzerine, yakında Türkiye üzerine oynanan bu çirkin oyunu ve Türkiye’yi Dubai’ye bağlamanın altında yatan kirli çıkar ilişkilerini kamuoyuna anlatacağını dile getiren Murat Göçe, Helyum’un kendilerine her türlü maddi ve manevi tazminat davaları açacağını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Kaspersky Lab açıklamasında gerçek olmayan iddialar var. Türkiye ofisinin başına sorumlu genel müdürü atanmayacağını ve işlerin Dubai ofisten yönetileceğini duyduğumuz anda yaşadığımız tedirginliğin boş bir tedirginlik olmadığını çok kısa zaman içerisinde anladık. Kaspersky Lab ile uzlaşma çabalarımızın hepsi boşlukta kaldı çünkü sorularımıza ya yanıt alamadık, ya da oyalandık. Tamamen haklı ama sessiz, sürekli mağdur ama inançlı olan taraf bizdik, sesimizi çıkarmadık, kötü konuşmadık, fakat altı ay öncesinden başlayan bu çirkin oyunun detaylarını yakında hukuk mücadelemiz altında paylaşacağım. Değerli basınımızın bu temelsiz dedikodularla meşgul edildiği için üzgünüz.”

“Antivirüs Pazarı Karıştı” üzerine 2 yorum

  1. Daha önce Murat Göce ile bi röportaj da yapmıştım. Bu haberi ilk okuduğumda Trend Micro ile birleşme gibi okudum. Sonradan anlaşıldı ki Kaspersky Lab ın yaptığı Türkiye çekememezliği ya da ilgisizliği bu işi buraya getirmiş. Bende sonucu merak ediyorum ama bu saatten sonra geri adım olacağını zannetmiyorum.

    Cevapla
  2. valla cok mantikli gelmedi bana helyum’un aciklamasi. kaspersky ‘in kurucusu bile son 1 yil icinde 3 defa turkiyeye geldi. Burada bilgi guvenligi oldukca az bilinen kavram. Cogu kisi birakin antivirus kullanmayi sifrelerini paylasmamasi gerektigini bile bilmiyor. E bunlari kaspersky’da biliyor ve bu pazari onemsiyor.

    Helyum daha kazancli bir ortak bulmus sanirim.

    Cevapla

Yorum yapın