Asus N61JQ Dizüstü “PCI Basit İletişim Denetleyicisi” Sorunu

Yeni bilgisayarım Asus N61JQ ile takılmaya devam ederken geçen gün Windows’u çökerttim.  Nasıl olduğunu hiç sormayın ben bile anlamadım.  Yeniden Windows kurdum ve kurulum bittikten sonra tek tek sürücüleri yüklemeye başladım.  Tüm sürücüleri yüklememe rağmen aygıt yöneticisi içerisinde “PCI Basit İletişim Denetleyicisi” olarak bir aygıtı tanımadığını fark ettim.

Tüm sürücüleri yüklediğimi sanıyordum ama birşey eksik kalmıştı. İşletim sistemim Windows 7 64 bit Ultimade canavar gibi bu cihaz üzerinde sorunsuz çalışıyordu kontrol ettiğimde ise WebCam’den SD kart okuyucusuna kadar herşeyin çalıştığını gördüm. Fakat bu aygıt neydi ?

Asus download sayfasına tekrar girip tek tek sürücüleri inceledim. Sonunda “PCI Basit İletişim Denetleyicisi” aygıtını buldum.  Aygıt cihazın Raid denetleyicisiymiş.  Bulana kadar göbeğim çatladı desem yerinde olur.  Cihazın Raid denetleyicisini malesef ki Windows 7 Ultimade 64bit görmüyordu.  Windows Update üzerinde de bu aygıtı tanımamıştı.  Ola ki birileri format atar ve cihazı recovery yapmadan benim gibi manuel kurarsa diye sizlerle paylaşmak istedim.

Asus download sayfasına girip  N61JQ olarak arama yapıyoruz ve karşımıza tüm sürücüler geliyor. Bu sürücüler içerisinde “Others” yani diğer kategorisi altında “Intel Active Management technology” sürücüsünü göreceksiniz.  Bu dosyayı indirip sisteminize kurduğunuzda “PCI Basit İletişim Denetleyicisi” olarak gören ve aygıtı yükleyemeyen Windows  Intel Active Management technology paketi kurulduğunda Raid denetleyicisi olarak sürücüyü kuruyor.

Sorunun Çözümü;

Asus N61JQ sürücü indirme sayfası :  http://support.asus.com/

Bu sayfayı açın ve içerisinde bulunan kategoriler arasından “OTHERS” seçin.  Hemen altında  “Intel(R)_Management_Engine_Interface” paketini göreceksiniz tıklayıp indirin ve sisteminize kurun…

“Asus N61JQ Dizüstü “PCI Basit İletişim Denetleyicisi” Sorunu” üzerine 13 yorum

 1. Sürücüler uyuz ediyor adamı. Benim dayıoğlunun laptopunda da var bu tip bir sorun. Yanına uğradığımda bir de böyle deneyeyim. Sağolun anlatım için.

  Cevapla
 2. ÇOK TEŞEKKÜRLER O KADAR UĞRAŞMAMA RAĞMEN ÇÖZEMEMİŞTİM SAYENİZDE ÇÖZDÜM UMARIM HİÇ DRIVERLER UĞRAŞTIRMAZ SİZİ HAYATINIZDA HOŞÇAKALIN

  Cevapla
 3. Çok teşekkürler.Bu bilgi çok işime yaradı dostum.Bu Bilgiyi ve onu açan,paylaşan insalara müteşekkirim. Ve tommiks nickli arkadaşa…Onun sayesinde öğrendim bu linki de buldum.

  Cevapla
 4. kardeşim sana çok tşk ederim bende biraz uğraştım ama bendeki notebook hp-g62 ydi ama öle böyle buldum ve hallettim bütün güncelleştirmeler ok .)

  Cevapla
 5. Daha önceden dvd üzerinden yükleme yaptığım için problem yaşamamıştım e dvd kaybolunca iş başa düştü ve bi o eksik kalmıştı..
  Teşekkür ederim arkaaşım ..

  Cevapla

Yorum yapın