Avrupa’nın ilk Karbon Nötr Atletizm Etkinliği

50 yıla yakın süredir Türkiye’de ve yurtdışındaki başarılı projeleri ile inşaat sektörünün öncü şirketlerinden YÜKSEL’in 17 yıldır gönül vererek desteklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları, 2 Haziran 2012 Cumartesi günü İstanbul, ENKA Spor Klubü Sadi Gülçelik Spor Sitesi’nde gerçekleştiriliyor. 17 yıldır atletizme gönül vermiş yüzlerce genç sporcuyu ve atletizm severi bir araya getiren yarışmalar bu yıl karbon-nötr olarak gerçekleştirilerek Avrupa’da bir ilke de imza atıyor.

Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları bu yıl Yüksel’in “YÜKSELebilirlik” olarak adlandırdığı sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında “karbon nötr” olarak gerçekleştiriliyor. Avrupa’nın ilk karbon nötr atletizm organizasyonu olarak tarihe geçecek olan 17. Yılmaz Sazak Atletizm Yarışmaları esnasında ve sonrasında yurtdışından gelen katılımcılar için gerçekleştirilen sosyal etkinlikler sırasında ortaya çıkacak olan sera gazı miktarı hesaplanarak nötrlenecek. Etkinlik sonrasında ortaya çıkan karbon salım miktarı “The Gold Standart” projesi olan Ankara, Mamak Katı Atık Alanı ve Geri Dönüşüm Tesisi Projesi’nden alınan karbon kredileri ile dengelenecek.

Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları, Yüksel İnşaat’ın kurucu ortaklarından Yılmaz Sazak’ın önderliğinde 1996 yılından bu yana Dünya’nın dört bir yanından genç atletlerin biraraya gelerek, uluslararası bir platformda ter dökmelerine olanak sağlıyor. Ulusal ve uluslararası onlarca rekora ev sahipliği yapan Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nın 17.’sinde Almanya, Ermenistan, K.K.T.C, Azerbaycan, Rusya, Lüksemburg, Kosova, Bulgaristan, Tunus, Katar, Cezayir, Ürdün, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Hırvatistan, Fransa, Slovenya, Ukrayna, Bahama, Etiyopya, Beyaz Rusya, Moldova, Gürcistan, Yunanistan’dan yüzlerce atletin yarışması bekleniyor…

17. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda 12-17 yaş arası genç atletler 100 m, 300m, 800m, 1500m, 1 mil, 2000m koşu, 100m ve 110 m engelli, uzun atlama, yüksek atlama, üç adım atlama, sırıkla atlama, cirit atma, disk atma, gülle atma branşlarında yarışacaklar. 17. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda ilk kez 1 mil büyükler bayan kategorisinin şampiyonu atlet, atletizm sporuna gönül vermiş merhum gazeteci Kenan Onuk adına verilen “Kenan Onuk Özel Onur Ödülü”nün de sahibi olacak. 2 Haziran 2012 Cumartesi günü 08:30’da seçmelerle başlayacak yarışmalar 12:30’da Yüksel çalışanlarının koşacağı “Yüksel Mini Maraton” ile renklenecek. Yarışmalar, 14:45’de başlayan Açılış Töreni’nin ardından gerçekleşecek olan finaller ile 19:00’da sona erecek.

Yüksel İnşaat öncülüğünde gerçekleştirilen 17. Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları’na, Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer Belediyesi kurumsal sponsor, Yüksel Özel Güvenlik Hizmetleri ve ENKA Spor Kulubü hizmet sponsoru, Depar Sports organizasyon danışmanı ve N’PR İletişim Danışmanlığı da İletişim Danışmanı olarak destek veriyor.

YILMAZ SAZAK ULUSLARARASI ATLETİZM YARIŞMALARI’NIN KİLOMETRE TAŞLARI…

1996-… Yüksel 17 yıldır “Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları”nı hayata geçiriyor.

  • Yarışmalar kendi yaş grupları kategorisi olan 12 -17 yaş arasında Avrupa’nın ilk üç yarışmasından biri…
  • Her yıl yaklaşık 20 ülkeden 1.500’den fazla genç atletin bir araya getirildiği yarışmalarda bugüne kadar ulusal ve uluslararası toplam 76 rekor kırıldı.
  • Yılmaz Sazak Uluslararası Atletizm Yarışmaları bünyesinde pek çok başarılı genç atlet desteklendi; Semra Aksu, Lale Öztürk, Zeki Öztürk, Ahmet Altun, Serap Aktaş, Gülsüm Durak, Ebru Kavaklıoğlu, Halil Akkaş, Haydar Doğan, Metin Sazak, Eşref Apak…
  • 2005- … Yüksel, bu proje kapsamında ayrıca yarışmalar esnasında Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar ve İletişim Fakülteleri öğrenci ve öğretim görevlileri tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan, 8 yıldır devam ettirilen Yılmaz Sazak Fotoğraf Kulvarı Sergisi’ni hayata geçiriyor, sporu sanatla birleştirerek daha geniş kitlelerle buluşturuyor.
  • 2007-… Yarışmaların çatısı altında geliştirilen bir diğer proje de; başarılı genç atletlere bireysel sponsorluk desteği sağlanan “Yükselen Yıldızlar”. Uluslararası arenadaki büyük başarılarıyla ülkemizi gururlandıran genç atletlerden biri olarak 2007 yılında Burcu Ayhan ve Toros Pilikoğlu Yükselen Yıldız olarak projenin temelini attılar. 2009 yılından itibaren de Yükselen Yıldızlar Pınar Aday ve Nimet Karakuş ile proje devam ettiriliyor.

Yorum yapın