Basın Listesi ve Basın Bülteni Gönderiminde Teknoloji Yaklaşımı

Halkla İlişkiler ajansları ve iletişim faaliyetlerini kendi bünyesinde yürüten firmaların basın iletişim bilgileri ve basın listesi ihtiyacını çözerken dünya standartlarında basın bülteni gönderme konusunda internet teknolojileri odaklı çözüm sunan BSNDOS’nin yeni sürümü kullanıma açıldı.

BSNODS v2.0

Bilgiodası Veritabanı İletişim Platformu, günümüzde halkla ilişkiler ajanslarının medya ilişkilerinde yaşadığı en önemli sorunlara çözüm getiren BSNODS (BasınOdası) platformunun 2.0 sürümü kullanıma sundu. Üyelerine Türkiye genelinde yayınlanan yayınlar ve bu yayınlarda çalışan binlerce basın mensubunun görev, e-posta ve diğer iletişim bilgilerini internet üzerinden sunan BSNODS v2.0 ile üyeler, bu geniş ve güncel veritabanından oluşturulan basın listelerindeki basın mensuplarına, bültenlerini çok yüksek çözünürlüklü onlarca görselle birlikte kişiye özel olarak gönderebiliyor. Görseller yüksek çözünürlük içerse de BSNODS üzerinden e-posta ile gönderilen basın bültenleri gazetecilerin e-posta kutularını doldurmadan ve SPAM filtrelerine takılmadan hedef gazeteciye ulaştırılıyor ve sistem gönderim sonrasında çeşitli raporlama imkanı da sunuyor.

Halkla ilişkiler ve iletişim danışmanlığı ajanslarının güncel basın bilgisi ihtiyacı ve basın bülteni gönderirken yaşanan sorunları aşmak amacıyla hayata geçen BSNODS platformu, 2008 yılından beri www.bsnods.com adresi üzerinden iletişim ajanslarına ve iletişim çalışmalarını kendi bünyesinde yürüten kurumlara hizmet veriyor.

Düşük çözünürlüklü görsel ve SPAM’a düşme sorununa çözüm

Güncel basın bilgisi ve hedefe yönelik basın listeleri oluşturmanın iletişim sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar için önemli bir sorun olduğuna değinen Bilgiodası Veritabanı İletişim Platformu’nun kurucusu ve Genel Müdürü Aydın Sün, iletişim ajanslarının bu sorunu çözseler bile basın bültenlerini sağlıklı bir şekilde basın mensuplarına ulaştıramadıklarını belirtiyor. “Günümüzde iletişim ajansları basın bültenlerini, gönderim yapacağı gazetecilerin e-posta adreslerinin tamamını e-posta uygulamalarının BCC kısmına yapıştırarak gönderiyor. Bu nedenle gönderilen bültenler kişiselleştirilemiyor ve SPAM filtrelerine takılma riski taşıyor. Ayrıca basın kuruluşlarının kullandığı e-posta sunucularının sınırlamaları nedeniyle basın bülteni ile beraber gönderilen görsellerin de bayutları küçük tutulmak zorunda kalıyor. Bu da gönderilen görsel materyalin çözünürlüğünün düşük olması anlamına geliyor” diyen Aydın Sün, BSNODS platformunun, 2008 yılında kullanıma sunulan ilk sürümü ile tüm bu sorunlara pratik ve ekonomik bir çözüm sunduğunu söyledi.

Aradan geçen bir buçuk yıllık sürede ise ajansların ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen BSNODS v2.0, geliştirilmiş arayüzü ve üstün özelleştirme özellikleri sayesinde iletişim ajanslarının medya ilişkilerinde ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ajanslar sistemde bulunan her türlü medya kuruluşunun iletişim ve gazeteci kadrosu güncel bilgisine erişebildikleri gibi sistemde bulunan konusuna göre kategorize edilmiş ve pek çok farklı alt kırılımlara sahip basın listelerini kullanarak kendi basın listelerini oluşturabiliyorlar.

Gelişmiş özelleştirme ve hayatı kolaylaştıran özellikler

“BSNODS platformunda bulunan basın listeleri hiyerarşik bir yapıda çalıştığı için kullanılar kendi oluşturdukları basın listelerine, tek tek gazeteci ekleyebildiği gibi sistemde bulunan genel kullanıma açık basın listelerini alt liste olarak ekleyebiliyorlar. Hatta alt listelerde bulunan gazetecilerden istediklerini listeden çıkartabiliyorlar. Bu sayede kullanıcı kendine özel bir basın listesine sahip oluyor. “Hiyerarşik yapı sayesinde alt listeler BilgiOdası ekibi tarafından değiştirildiğinde kullanıcının kendi listesi de otomatik olarak güncellenmiş oluyor” diyen Aydın Sün, kullanıcıların sistemdeki gazeteciler ve yayınlar hakkında sadece kendilerinin görebilceği şekilde özel not ve bilgi girebildiklerini böylece kurum hafızasının BSNODS platformu üzerinde tutulduğunu söylüyor. Bu özellik, insan kaynağı sirkülasyonun yoğun olduğu iletişim sektöründe kurumun bilgi ve tecrübelerinin sonraki nesil çalışanlara aktarılması açısından büyük önem taşıyor.

Bir bilgi ve iletişim platformu olarak BSNODS, ajansların ve kurumların hayatını kolaylaştıran pek çok özelliği de bünyesinde barındırıyor. BSNODS üzerinden basın daveti gönderimi yapıldığında gazeteciler davet e-postası içerisinde bulunan LCV linklerinden tercih ettiklerine tıklayarak etkinliğe katılıp katılmayacaklarını belirtebiliyorlar. Bu sayede ajansların LCV için gazetecileri aramaya ayırdıkları zaman düşerken gazeteciler de gün boyunca LCV için aranarak işlerinin bölünmesinden kurtuluyor. Etkinliğe olumlu cevap veren gazeteciler isterlerse etkinlik bilgilerini Outlook, Google veya Lotus takvimlerine otomatik olarak ekleyebiliyorlar.

BSNODS’nin sunduğu bir diğer yenilikçi yaklaşım ise, ajans ve kurumlara, BSNODS üzerinden servis ettikleri basın bültenlerini otomatik olarak kendi web sitelerinde görüntüleme imkanı sunması. Üyeler, BSNODS üzerinden elde edilen XML kodu web sitelerinin Basın Odası bölümüne entegre ettiklerinde Ajans olarak servis ettikleri müşterilerin tüm basın bültenleri toplu olarak veya müşteri bazında kategorize edilmiş olarak kendi web sitelerinde otomatik olarak görüntülenebiliyor. Böylece bülteni basına servis ettikten sonra web sitesine girmek için ekstra bir iş yapmaya da gerek kalmıyor. Hatta ajanslar isterlerse XML kodu müşterilerine de verebiliyor ve ajansın müşterisi olan kurum da aynı özelliklerden kendi web sitesinde yararlanabiliyor.

Verimliliği ve hızı artırıyor

BSNODS kullanan ajanslar ve firmalar basın listelerini güncellemek için zaman harcamak yerine zamanlarını, medya mensuplarıyla daha güçlü ilişkiler kurmak için kullanabiliyorlar. Bu da hem iş kalitesini, hem de verimliliği arttıran bir etken. Normalde görselleri küçültmek, basın listesindeki e-postaları kopyalayarak e-posta uygulamasına yapıştırmak ve göndermek, göze gözükmeyen ama aslında oldukça zaman alan işler. BSNODS üzerinden gönderim yapmak içinse sadece bir kaç dakika yeterli oluyor. Üstelik bazı durumlarda, bülten servisi yapabilmek için fiziksel ofiste olmanız gerekiyor. Oysa internete bağlı herhangi bir bilgisayar kullanarak BSNODS üzerinden bülten servisi yapılabiliyor.
Fiyatlandırmanın ajansların müşteri sayılarına bağlı olarak değiştiğini söyleyen BilgiOdası Genel Müdürü Aydın Sün, “3 müşteriye sahip bir ajans da, 45 müşteriye sahip bir ajans da bütçesini zorlamadan BSNODS hizmetini kullanabilir. İş süreçlerindeki verimlilikteki ve ortaya çıkan işteji kalite artısı ise bu bedelin kat kat fazlasını ajansa kazandırıyor” dedi.

Bilgi için:
Bilgiodası Veritabanı İletişim Platformu ve
Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.
www.bsnods.com / 0216 486-1136 / [email protected]

“Basın Listesi ve Basın Bülteni Gönderiminde Teknoloji Yaklaşımı” üzerine 3 yorum

 1. Bu konuda halkla ilişkiler şirketlerinin ne kadar beceriksiz olduğunu biliyorum. Hem de çok yakından biliyorum. Türk basınında yer alan isimlerin çoğu şirkette hiç bir zaman mesela iddia ediyorum on yıldır güncellenmez.
  Çoğu zaman muhabir 3 gazete dolaşır, eski gazetesine geri döner, aaa o da ne
  hala adına zarf geliyordur, köşe yazarı sizlere ömür vefatının 5. yılında çok ünlü hatta her sene ödül alan bir halkla ilişkiler şirketinden hala ona e postalar, zarflar ve tanıtım filmleri vs gelir.
  Bu programın içi de yine o tür bir sürü eksik bilgiyle dolar taşar.
  Bir de telefonla nezaketen arayan arkadaşlar var kızmamak elde değil…
  Listemizi güncelliyoruz da gazetenizin genel yayın müdürü kiiim diii?
  Ya güncelliyorsan al kardeşim gazeteyi künyesine bak.
  -Yok ben teyid maksatlı aradıydım
  -Künyedeki bilgilere inanmıyor musun?
  -Tabi haklısınız biz şey gazete almıyoruz malesef…..
  O zaman söyleyeyim×
  Gazetemizin genel yayın müdürü jefri treyler
  -Not alıyorum kodlar mısınız…
  Bu tür diyaloglar malesef her gazetede yaşanır.
  Bir de servis merakı vardır
  -Aloovv aceba ekonomi servisinizde kimler var.
  -Nüfus Memurluğundan mı arıyorsunuz.

  Yaa program almakla şirket ahmaklığı aşılmıyor malesef…
  Tanıtım için teşekkürler, yazılımcı arkadaşlar keşke bu ürünlere yılda bir tüm bilgileri güncelleme seçeneği eklese

  Yanıtla
 2. @mehmet koca
  Merhmet bey merhaba,

  BSNODS platformunun sahibi olan Bilgiodası’nın yöneticisi olarak yorumunuzun en altındaki yanlışlığı düzeltmek istedim. BSNODS, bir yazılım değil, web tabanlı bir hizmet. Bizim işi gazeteci ve yayın bilgisi güncellemek olan personelimiz her gün künyeleri takip ederek ve farklı yayınları arayarak (özellikle gazete, tv gibi yayınlarda künye bilgileri basın bülteni gönderimi için yetersiz ne yazık ki) veritabanımızın sürekli olarak güncel kalmasını sağlıyor. Bilgiodası’nın müşterisi olan ajans ve kurumlar bu güncel verilere ulaşabiliyor ve bu veriler üzerine oluşturulmuş basın listelerine bülten ve davet gönderebiliyorlar.

  Bu hizmetin gazetecilere sağladığı yüksek kaliteli görselleri düşük boyutlu e-postalarla almak ve online lcv yapmak gibi avantajlarının yanısıra gazeteci bilgileri tek bir yerden aranarak güncelleniyor. Böylece her ajans ayrı ayrı arayıp gazetecileri güncelleme için rahatsız etmiyor.

  Henüz yeni bir hizmet olmasına rağmen bugün BSNODS kullanan ajanslar arasında Bersay, Communication Partner, Solvent, Starteji Parkı gibi her ölçekten Halkla İlişkiler ajansı ve Oyak Çimento Grubu, TSPAKB, IFC (International Finance Corparation), Nurus, Koleksiyon Mobilya, Altınbaş ve Assoss gibi sektörünün önde gelen kurumlar bulunuyor.

  Umarım bu bilgi konuyla ilgili görüşlerinizin yanı sıra iletişim ajanslarına bakışınızı da biraz olsun olumlu yönde değiştirmiştir.

  Saygılarımla,

  Aydın Sün

  Yanıtla

Yorum yapın