Bedava Windows 8

fake_windows8_activator_2Şu sıralar hemen her bilgisayar kullanıcısının aklında bilgisayarını son sürüm Windows’a yükseltmek yer alıyor. Microsoft’un hem tabletler hem de kişisel bilgisayarların kullanımı için piyasaya sürdüğü işletim sistemine geçmek için makul ücretler ödeyerek orijinal siteden indirmek mümkün. Yine de bazı kullanıcılar “bedava çözümlerle” yönelebiliyor.

Trend Micro, Windows 8’in ücretsiz olarak çalıştırılabileceğini vaat eden zararlı yazılımlara karşı kullanıcıları uyarıyor. Geçtiğimiz yıla, sahte Windows 8 anahtarı yaratma programı, sahte Windows 8 antivirüs yazılımı ve e-postalar üzerinden gerçekleştirilen oltalama saldırıları damga vurmuştu. Bu yılsa “bedava Windows 8 etkinleştirme yazılımları” kullanıcıları tehdit etmeye başladı.

Kullanıcıların kişisel bilgilerine göz dikiliyor

Birçok web sitesinde “Windows 8 Etkinleştirme Aracı” adı altında kullanıcıların verilerini çalmayı hedefleyen zararlı yazılım bulundu. Bu tür sahte yazılımlar bir kez bilgisayara yüklendiğinde, kullanıcıların bir sonraki aşamaya geçebilmesi için kişisel bilgilerini vermesi gerektiğini ifade ederek kişisel verileri çalma girişiminde bulunuyor. Hatta sahte yazılım, kullanıcının cep telefonu numarasını dahi talep ediyor.

Zararlı yazılımların çıkış noktası Doğu Avrupa oldu

Trend Micro uzmanları, ulaştıkları birkaç sahte yazılım barındıran web sitenin Romanya ve Letonya’da konumlandığını keşfetti. Ayrıca bu sitelerin Rusya’da kullanılan .ru uzantılı adreslerde de faaliyet gösterdikleri ortaya çıktı. Daha önce de bu konumlarda Instagram ve Angry Birds gibi popüler mobil uygulamaların sahte sürümleri saldırı aracı olarak kullanılmıştı. Japonya merkezli Trend Micro, kullanıcıların güvenlik geliştirmeleri nedeniyle Windows 8’e geçmelerini önerirken, özellikle bedava ya da aşırı indirimli bağlantılara şüpheyle yaklaşması gerektiğini vurguluyor.

Baldan tatlıdır?

Maalesef ki ülkemizde bedava üzerine müthiş bir istek var. Virüslü olsun ya da olmasın kimsenin umrunda da olmuyor. Hatta antivirüs programlarını bile crackleyerek bedava kullandığımızı düşünürsek, Windows 8’i bedavaya edinmek birçok kişinin tercihi olacaktır.

Bu tarz araçlar bir süre sonra sisteminiz üzerinden yapacağınız bankacılık işlemlerinden tutun da, kredi kartı alışverişlerinize kadar birçok noktada sizi tehdit edecektir. Hele ki crackli antivirüs kullanmak, crackli işletim sistemi kullanmak, ilk başta size bedava gelse de sonradan karşınıza büyük sorunlar çıkarabilir! Aman dikkat benden uyarması…

“Bedava Windows 8” üzerine 4 yorum

  1. Korsan yazılım değil, özgür yazılım kullanalım lütfen. Özgürlük için Linux ve BSD dağıtımlarını tercih edin.

    Yanıtla
  2. Bu tarz etkinleştirme araçları internet üzerinden alışveriş yapanları veya banka hesaplarını kontrol edenleri büyük riske sokucaktır 🙂

    Yanıtla
  3. Bu fiyatlara tablet alınıyor. Microsoft biraz indirimli sürümler yayınlasa alacak insanlar olabilir özellikle böyle tehditler varken..

    Yanıtla

Yorum yapın