Beş Kişiden Biri Web Kamerasını Bantlıyor!

Nokia_lumia_920-3g-kamerasiKaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada kullanıcıların %21’inin, siber casusların bilgisayarlarından kendilerini gözetleyebileceği korkusuyla web kameralarını kapattıkları ortaya çıktı.

Bazı ülkelerde ise bu rakam daha da yüksek: örneğin Çinli katılımcıların %40’ı kendini bu şekilde güvende hissediyor. Bu temelsiz bir endişe değil; web kameraları siber suçlular için etkili bir araç olabiliyor.

Çalışmada kullanıcıların neredeyse çeyreğinin (%24) web kamerasından izlenebilecek olduklarından tamamen habersiz oldukları görüldü. Katılımcıların sadece %44’ü bu tehdidin tamamen farkında olduğu belirtti ve bu olasılığın rahatsız hissetmelerine neden olduğunu itiraf etti. Bilgisayar korsanlarını sadece ünlüleri değil, potansiyel olarak ilgi alanlarına giren herkesi hedef aldığını unutmamakta fayda var.

Web kamerası korsanlığının farklı nedenleri var: Öncelikle siber suçlular bu cihazları şirket bilgileri çalmak veya finansal hizmetlere erişim sağlamak için kullanabiliyor. Bazen dikkatsiz kullanıcılar bu işi siber suçlular için kolaylaştırıyor: örneğin, on katılımcıdan biri kimlik bilgilerini bilgisayarının yanında duran bir kağıda yazdıklarını belirtiyor. Modern bir web kamerası bu bilgileri kolaylıkla ele geçirebilir

İkinci olarak suçlular, her şeyden habersiz kurbanın uygunsuz fotoğraflarını çekebiliyor. Bu fotoğraflar şantaj için veya sadece kurbanı utandırarak eğlenmek amacıyla kullanılabiliyor. Örneğin, 2014’ün Mayıs ayında Europol, web kamerası casusluğu için tasarlanmış zararlı yazılımların geliştiricileri, dağıtımcıları ve kullanıcılarından oluşan bir ağı ortaya çıkartmıştı. Soruşturma, mahrem fotoğraflarını çekmek amacıyla 2.000 kadının bilgisayarına virüs bulaştıran Hollandalı bilgisayar korsanının tutuklanmasıyla başladı.

Bu bilgiler ışığında beş kullanıcıdan birinin web kameralarını kapatmak istemeleri şaşırtıcı olmamalı.

Ancak bu sorun sadece bilgisayarlarla sınırlı değil. Çalışmaya göre dikkate değer oranda (%6) mobil cihaz kullanıcısı da cihazlarının kameralarını kapatmakta. Ne yazık ki ankette, katılımcıların her iki kamerayı da mı yoksa sadece öndekini mi kapattığı belirtilmemiş.

Ayrıca lensin üzerini bantlamak bile çok etkili bir koruma yöntemi sayılmaz.

Görsel gözetlemeyi geçici olarak engelleyebilen bu önlem, ne dahili mikrofonları etkisiz hale getirebilir ne de kullanıcılar kameralarını açtıklarında görüntü alınmasını engelleyebilir. Birçok güvenlik çözümü web kamerası aracılığıyla “casusluk” yapan zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Bununla birlikte eğer program varsayılan olarak zararlı değilse (örneğin, sadece fotoğraf iletiyorsa) veya suçlular amaçları doğrultusunda yasal yazılımlar kullanıyorsa bu önlem de işe yaramıyor.

Kullanıcıların hangi uygulamaların ve işlemlerin web kamerasından “görebildiğinin” bilincinde olmalarını sağlamak ve böylece yapışkan bir bant kullanmaya gerek kalmadan gizlilikleri korumak için Kaspersky Lab özel bir Web Kamerası Koruma modülü geliştirdi ve bunu Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz çözümüne entegre etti. Çözüm, dahili veya bağlı web kameralara erişimi kesintisiz olarak izliyor ve herhangi bir erişim denemesiyle ilgili olarak kullanıcıyı bilgilendiriyor. Kullanıcılar söz konusu programın video aktarmasına izin verip vermemeyi seçebiliyor. Ayrıca web kamerası erişimini varsayılan olarak engellenmek isteyip istemediğinizi de soruyor.

Yorum yapın