Bilgisayarlar Aptal Makinelerdir.

Yıllardır bu cihazların içine girip tozunu yutarım. Hele ki teknolojik cihazları incelemek en büyük hobilerim arasındadır.  Yıllar geçtikçe gelişen teknoloji ve buna ayak uydurmaya çalışan biz insanlık teknoloji çağını yakalamak için artık zorlanır bir hale geldi. Bilgisayarlar yaşantımıza kolaylık getirmesi, iş hayatımızı kolaylaştırması, kaliteli ve daha verimli işler yapabilmemizi sağlayan makinelerdir.

Bilgisayarlar Aptal Makineler…

Aptal makineler diyorum. Çünkü bilgisayarlar onlara ne verirseniz sadece ve sadece o işlemi yapan cihazlardır. Onlardan verdiğinizin dışında birşey bekleyemezsiniz. Eğer verdiğiniz komutlar arasında bir hata varsa bilgisayar işlemi yapmaz ve verilen işlevi tamamlayamadan bekler…

Bilgisayarların üzerindeki işletim sistemleri ve bu sistemler üzerinde koşan yazılımlar da aynı mantıktadır. Bir yazılım içerisinde nokta dahi unutulmuşsa yada yanlış eklenmişse bilgisayar “Hata” mesajı verir ve işlemi tamamlayamaz. Bu yüzden bilgisayarlara hep “APTAL” makineler gözüyle bakmışımdır.

Siz ne emrederseniz yalnızca onu yaparlar…

Şu sıralar sıklıkla duyduğum yapay zeka sistemlerini merakla ve heyecanla izlediğimi söylemek isterim.  Özelliklede antivirüs yazılımcıları bu tip teknolojilerin peşinden koşuyor.

Artık akıllı bilgisayar sistemleri kullanmak istiyorum…

Yapay bir zekaya sahip bir işletim sistemi istiyorum. Hata yapacağı zaman hatayı hesaplayıp bana öneri vermesini yada hatayı düzeltebilme becerisine sahip bir sistemi olmasını diliyorum. Öğrenen bir bilgisayar sistemi istiyorum onu nasıl kullandığımı inceleyip bir süre sonra  bana özel önerilerde bulunabilmesini bekliyorum…  İlgi ve alaka durumuma göre bana cevaplar vermeli…

Kısacası teknolojinin geldiği noktaya bakarak kullandığımız teknolojilerin çok daha akıllı ve yapay zeki olmasını diliyorum.

Çok şey mi istiyorum?

“Yapay zekâ” kavramının geçmişi modern bilgisayar bilimi kadar eskidir.Fikir babası, “Makineler düşünebilir mi ?” sorusunu ortaya atan  Alan Mathison Turing’dir.1943 te II. Dünya Savaşı sırasında Kripto Analizi gereksinimleri ile üretilen elektromekanik cihazlar sayesinde bilgisayar bilimi ve yapay zekâ kavramları doğmuştur. Şimdilerde ise…

Bilişim uzmanları, bir insanın hepsi aynı anda paralel olarak çalışan 100 trilyon nötron bağlantısının toplam hesap gücünün alt sınırı olan saniyede 10 katrilyon hesap düzeyine 2025’te erişeceğini düşünüyorlar. (Wikipedia)

Beynin bellek kapasitesine gelince,100 trilyon bağlantının her birine 10.000 bit bilgi depolama gereksinimi tanınırsa, toplam kapasite 10^18 düzeyine çıkıyor. 2020 ye gelindiğinde insan beyninin işlevselliğine erişmiş bir bilgisayarın fiyatının 1000 dolar olacağı tahmin ediliyor. 2030’da 1000 dolarlık bir bilgisayarın bellek kapasitesi 1000 insanın belleğine eşit olacak. 2050’de ise yine 1000 dolara, dünyadaki tüm insanların beyin gücünden daha fazlasını satın alabileceksiniz. (Wikipedia)

Müthiş bir düşünce… Müthiş bir teknoloji…

Terminatör filmi gerçek mi olacak ne ..?

İnsanın hayal gücü ile gelişimi ile başa çıkılmaz. Bakarsınız kendi kararını alabilen bilgisayarlar bir süre sonra sizden sıkılıp kendi krallıklarını ilan ederler?

“Bilgisayarlar Aptal Makinelerdir.” üzerine 8 yorum

 1. Ben bilgisayarların o kadar gelişebileceğine en azından önümüzdeki on yıllık süreçte bunun pek fazla gerçekleşmeyeceğini düşünenlerdenim.

  Yanıtla
 2. Bilgisayarlar aptaldır. Fakat bir insandan milyon kez hızlıdırlar.En ufağından; Bir insanın kafadan hesaplayamayacağı veya mili-second içinde hesaplayamacağı bilmem kaç basamaklı çarpma işlemini anında ekrana yansıtırlar.

  Yanıtla
 3. bilgisayar bebek gibidir, ne ogretirsen aldigin davranis o olur. Tipki bir bebekten senin ogretmedigin bisiyi beklemek ne kadar dogaya aykiri ise ayni seyi bilgisayardan beklemek de maddenin yaradilisina aykiridir. Teknoloji insanlarin hayatini kolaylastirmak icin vardir, yonlendirmek yada yonetmek icin degil.

  Yanıtla
 4. Akıllı bilgisayar arıyoruz yani 😀 Hani şu filmlerde bizim için en doğrusunun ne olduğunu sorduğumuz muhabbet ettiğimiz bilgisayarlardan mı 😀 Hayallerimi süsleyen teknoloji, yapay zeka dünyayı ele geçirecek bile olsa o günleri görmek isterdim, belki de dünyayı kurtaracak olan o müthiş kahraman benimdir 😀

  Yanıtla
 5. Sh0ck : Aslında hatalısın. Sadece matematik olark düşünüyorsun. Ama senin göz sinirlerin resim işleme, şekil tanıma, mesafe ölçme, şekil ses ilişkisini kurma gibi yüksek kayan nokta hesabı gerektiren işleri bilgisayarlardan milyon kez hızlı yapabilmekte.

  Bilgisayarlar hızlı gibi görünür ama sadece tek bir işlemi yapmakta hızlıdır. kısaca sakız çiğnerken merdiven çıkamazlar.

  Akıllı bilgisayarlar güzel düşünce ama insanların gelişmine engel olabilecek kadar da tehlikeli. Sonuçta insan zekasını geliştirmek için gereken zorlukların bir çoğunu ortaya çıkmadan çözen yapılar haline gelecekler. İnsan düşünme yetisini mavi mi giysem yeşil mi haline getirebilir. Yorum yapma yetisi azaltacak bir durum olabilir.

  Etrafınıza bakarsanız göreceksiniz. İnsanlar yorum yapmıyor. Öğrendikleri bilgileri ya kabul ediyor ya da redediyor. Ama irdelemiyor, araştırmıyor. İnternette dolaşan bilgi doğrudur kabulu yapılıyor.

  Kişisel olarak bilgisayarların hala aptal makine olarak kalmasından yanayım. Hızlarını arttırmak hangi konularda işlerimizi kolaylaştırıyor biraz düşünmeliyiz? HDTV yayınlarından daha kaliteli yayınlar gözlerimiz için algıötesi hale gelecekse daha kaliteli ne anlam ifade eder misal! Hız bize nerede gerekli nerede gereksiz? oyunlarımız dışında hangi konuda çok hızlı makinelere ihtiyaç duyuyoruz?

  Yanıtla
 6. Ben birçok arkadaşıma bilgisayarlar aptaldır diyorum ancak çoğu gülüyor.İnsan yapımı neticede.Ancak bahsettiğin gibi kafası çalışan makinelerin yapımı bence bir 20 yıl daha uzak.

  Yanıtla
 7. Çok sağlam bi yazı olmuş gerçekten, bilgisayarlar insanların üretimi olduğundan dolayı aptal diye sıfat yapıştırmakta hiç bi tereddüt duymuyorum.
  zaten filmlerin çoğunda dünya ele geçiriliyor falan geçirsinler zaten bizden daha iyi kullanırlar dünyayı :))

  Yanıtla

Yorum yapın