“Bilgisayarsız Kalamam” Diyorsanız Bu Önerilere Kulak Verin.

Yaklaşan Kurban Bayramı’nda yakınları için yollara düşecek, tatile çıkacak kullanıcılar bilgisayarsız yapamıyorsanız seyahat öncesi alacağınız önlemler bilgisayarınızın güvenliğini için önem taşıyor.

Kişisel bilgisayar kullanıcılarına çözümler üreten Pratik Servis, seyahat esnasında oluşabilecek hasarlara karşı önceden almanız gereken önlemleri hatırlatıyor.

Bayram tatilinde seyahate çıkmayı planlayanlar, ‘bilgisayarsız kalamam’ diyorsanız bu önerilere kulak verin:

Dizüstü bilgisayarınızı darbelere karşı koruyan özel çantasında taşıyın. Bilgisayarınız hassas bir cihaz olduğu için, yolculuk esnasında oluşabilecek sarsıntılardan bilgisayarınızı korumak amacıyla aracınızda sabit bir konumda tutun.

Uçak yolculuğu yapacaklar, bilgisayarınızı kabin bagajı olarak taşıyın. Diğer çanta ya da bavullarınızla beraber uçağın kargo bölümüne göndermeyin. Yurt dışına uçacaksanız gideceğiniz ülkenin bilgisayarlar ile ilgili gümrük kurallarını araştırın.

Bilgisayarınızı uyku modunda taşımayın. Harddisk ve optik sürücülerinizin zarar görmemesi için bilgisayarınızı kapalı halde çantasına yerleştirin.

Kullandığınız harici cihazlar (flash bellek, harici harddisk, mobil modem gibi) var ise bilgisayarınıza takılı tutmayın.

Bilgilerinizi harici ortamlara yedekleyin. Bilgilerinizin bir yedeğini çalınma, bozulma, veri kaybı gibi  her ihtimale karşı yanınıza alın.

““Bilgisayarsız Kalamam” Diyorsanız Bu Önerilere Kulak Verin.” üzerine bir yorum

  1. Günümüzde akıllı telefonların varlığı acil durumlar için PC kullanımını azaltmaya başladı. Bu nedenle ben sadece seyahat ederken değil gün içinde çok kez kullanmayacak isek evde de kullanılmadığı zamanlar dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarımızın kapatılmasını öneriyorum.

    Artık akıllı telefonlar ve tabletler anlık ihtiyaçlarımızı daha iyi karşılar hale geldiler. Ancak bilgisayar üzerinde sakladığımız dosyalara bakma ihtiyacı bu konuda sıkıntı olabilmektedir.

    Bunu aşabilmenin de en doğru yolu sürekli erişme ihtiyacı duyacağımız dosyalarımızı bulut kaynaklı depolama noktalarında saklamaktır.(Google Drive, SkyDrive, DropBox vb.) Bulut depolama noktalarına hem bilgisayar, hem tablet, hem de akıllı telefonlar üzerinden erişilebildiğini unutmamak gerekir. 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın