Bir Vaio Servis Macerası

Geçtiğimiz günlerde VAIO bilgisayarımda beklenmedik bir sorun çıktı. Cihaz hiç tepki vermiyordu. Şöyle bir inceledikten sonra Garantiye gönderme kararı aldım.

Uzun süredir tık demeden çalışan cihaz birden açılmamaya başladı. Muhtemelen elektrik devresiyle ilgili bir sorun olabileceğini düşündüm. Cihazı teknik servise götürmemle ilgili,  Teknik destek konusunda Vaio kullanıcıları için bu yaşadığım süreci blogumda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sorunu yaşadığımda ve servise götürme kararı aldığımda ilk aklıma gelen cihazdan kaç gün ayrı kalmak oldu. Sonuçta bilgisayarımızı servise götürdüğümüzde bazen bir hafta birçok zaman ise bir ay süresince serviste kalabiliyor.

Tabii servislerde yaşanan sıkıntıları düşündüm.

Sony teknik servisi (Sony VAIO merkez servisi olan Cihan Elektronik), Mecidiyeköy – Cevahir alışverişi merkezinin içinde Teknosa’nın üst katında bir merkez servisi açmışlar. Şehrin merkezinde olması önemli bir avantaj oldu benim için, kargo ile uğraşmadan iş yerime yakın olduğu için sabah saatlerinde götürüp elden teslim ettim.

Ürünü teslim için götürdüğümde ilk karşılaştığım tablo sıra numarasıyla hızlıca ürünü teslim alan ön teslimat bürosuydu. Bu bölümde cihazımı benden alıp şikayetimi dinledikten sonra kayıt alındı. Garanti belgesi, ürün faturası gibi şeyleri isteyeceklerini düşünürken gerek olmadığını belirttiler. (1 sene olmuş cihazı satın alalı kim bilir fatura nerede?) Cihazın altındaki seri numarası ürünün üretildiği fabrikadan, Türkiye’ye girişine, hatta bana satıldığı güne kadar ürünün özgeçmişinin önlerine serdiği için 2 senelik garanti konusunda da benim  beyan edeceğim bir belgeye ihtiyaç duymadan servis işlemi hemen başlatıldı.

Açıkçası artık hiçbir belgeye ihtiyaç duymadan sunulan bu servis hizmeti garanti belgesi ve fatura saklama dönemini ortadan kaldırdıkları için kendilerine teşekkür etmek isterim. Zaten bu tarz cihazlarda seri numaraları var ve bir şekilde takiplerini yapabiliyorken, fatura istemelerindeki amacı hiç anlamıyorum!


Vaio’mdan uzun bir süre ayrı kalacağımı düşünürken,

QR Kodlu Servis Formu

Cihan Elektronik şöyle bir teklifte bulundu. Benzer özelliklerde bir VAIO benim cihazım servisteyken bana verilecek ve bende ürün kullanımıma kaldığım yerden devam edecektim. Bunun için de ekstra hiçbir ücret telaffuz edilmeden servis kayıt formumla beraber geçici cihazımı teslim ettiler.

Yaklaşık olarak 4 yada 5 iş günü içerisinde sorunun çözümleneceği söylendi. Eğer yurt dışından bir parça siparişi gerekirse maksimum 7-14 gün içerisinde temin edip süreci sonlandıracaklarını ilettiler. Bende servis formum ve geçici VAIO’m ile ofise döndüm.

Ertesi gün cihazımın tespiti ile ilgili beni arayıp anakart arızası olduğunu ve yurt dışından garanti kapsamına yedek parçanın sipariş verildiği söylendi. Ayrıca o ana kadar dikkat etmediğim önemli bir detayıda ilettiler.

Makinanızın yedek parça işlemi ve servis süresini verilen servis formu üzerindeki takip numarasıyla Cihan Elektroniğin resmi web sitesinden takip edebilecektim. Fakat bu servis takibi meselesini adamlar 1 adım öteye taşıyıp mobil telefonlardan QR kod okutarak anında mobil internet üzerinden cihazımın durumunu öğrenebileceğimi de belirttiler.

Telefonu kapattıktan sonra hemen servis formunun üzerindeki QR kodunu okuttum ve karşımda cihazımın tespitinin yapıldığı ve yedek parçanın beklendiği yazıyordu.

Böylece servis takibimi servis formundan gün ve gün QR kod ile okutarak yaptım. 7 gün sonra yedek parçanın gelmesiyle, servis işleminin tamamlandığını gördüm. Cihan Elektronik yetkilileri arayıp cihazınız hazırlandı yarından itibaren gün için teslim alabilirsiniz dediler.

Böylece 1 hafta içerisinde  sorunun tespiti ve yedek parçanın siparişi ile çözüme kavuştum. Cihazımı almaya gittiğimde de detaylıca bilgi vererek ürünümü teslim ettiler.

Artık seri no, servis formu, garanti belgesi, telefonla arama, geldi – gelmedi gibi birçok sıkıntıyı Cihan Elektronik servis formlarındaki QR Kodu ile çözmüş durumda. Dilediğiniz zaman bu kodu telefonumuzla okutup, cihazımız hakkında bilgi alabiliyoruz.

Aslında bu yaşadığım sürecin özetinde Sony kalitesine yakışır bir servis anlayışını oturtmuş gibi gözüküyor. Cihan elektroniğin kullandığı teknolojik altyapıyla, süreci güzel bir şekilde yöneten tüm servis yetkililerine teşekkür ediyorum. VAIO alırken servis konusunda kuşkunuz olmasın diyerek yazımı sonlandırıyorum.

“Bir Vaio Servis Macerası” üzerine 5 yorum

 1. Sony’nin vaio ile ilk dönemlerini hatırlıyorumda. Sony Eurasia cihazlarımızı ithalatçılardan aldık diye bize üvey evlat muamelesi yapmıştı. Fakat şimdi Cihan Elektroniğin bu şekilde servis veriyor olması cihaz alırken önem arz ediyor. Kardeşime aldığımız vaioda anlattığınız tarzda bir servis hizmeti yaşadık. O zaman QR kod uygulaması yoktu ama servis takibi ve geri bildiriminden çok memnun kalmıştık. Bir markayı gerçekten marka yapan sadece teknik özellikleri değil satış sonrası desteğidir. Bu nedenle paylaşımınıza katılıyorum.

  Yanıtla
 2. bilgisayar alacağım zaman özellikle bir vaio almak istedim fakat hemen hemen aynı özelliklerde bir asus 1800 lira iken vaio 2400 tl idi. parayı bulamadım ve asus aldım. Asus servis konusunda oldukça iyi, kargoyu arıyorum gelip alıyorlar en geç bir hafta içinde cihaz bana kargo ile teslim edilmiş oluyor, fakat cihazın kalite konusunda vaio ya yaklaşamıyacağını söyleyebilirim. (4 kez servise gitti, belliki devamı gelecek, garanti bitince ne yapacağımı düşünüyorum)
  Keşke diyorum düşük model bir vaio alsaymışım.

  Yanıtla
 3. Bir de Ankaradaki Bilgili Elektronigi görün. Notebookun sağ tarafındaki led i kırmış. Kapak oturmamış. Blueray okumuyordu. Adamlarla muhatap olmamak için tekrar gitmedim. Sony nin Türkiyedeki servislerine bir çekidüzen vermesi gerekiyor.

  Yanıtla

Yorum yapın