Blocks2 theme ve Linkz Reklamları tema uyumsuzluğu çözüm.

Merhaba arkadaşlar bir süre önce yeni WordPress Teması Blocks2′ ye geçiş yaptım. Temayı hala kendime göre düzenliyorum. Üzerinde bayağı değişklik yaptım.

WordPress-tr’ye de gönderdim. Sağolsunlar geri dönüş yaptılar ve WordPress-tr sayfasının Temalar bölümünde yayınlandı. Ayrıca tema geliştiricisi NeoEase ‘yede gönderdim. Blocks2 nin yeni versiyonunda gönderdiğim Türkçe Dil dosyasını yayınlayacaklarını söylediler…

Herşey güzel gidiyordu.  Hatta temada yukarıya Twitter, Live Alerts ve Friend Feed butonları bile ekledim. Fakat dikkatimi çektide Linkz reklam kodlarımı tema içerisinde Footer.php içerisinde </body> tağının tam üstüne yerleştirmeme rağmen reklamları göremiyordum.

Fark eder etmez neden kaynaklandığına baktım.  Gördüğüm kadarıyla JS çakışması vardı. Yeni temam içerisindeki

Linkz kodları aynen şöyleydi ;

<!--ReklamZ Kod-->
<script>
linkz_publisher_id = 128;
linkz_scope = ['entry'];
</script>
<script src="http://static.linkz.net/linkz/linkz.js">
</script>
<!--ReklamZ Son-->
</body>
</html>

Çakışmanın neden kaynaklandığını bulmak kolay yeni temadaki div class dan kaynaklanıyordu. Peki nasıl çözeceğiz ? Hemen LinkZ ‘ye mail attım. Sağolsunlar çakışmayı düzeltebilmem için gerekli olan değişikliği bildirdiler.

Kodda scope alanında yer alan ‘entry’ yerine ‘content’ class’ını yerleştirin..!

Yeni Linkz kodları ;

<!--ReklamZ Kod-->
<script>
linkz_publisher_id = 128;
linkz_scope = ['content'];
</script>
<script src="http://static.linkz.net/linkz/linkz.js">
</script>
<!--ReklamZ Son-->
</body>
</html>

Kod içerisindeki ‘[entry]’ değişkenini ‘[content]’ olarak değiştirdiğimde reklamlar görüntülenmeye başladı.  Aynı problem Ömer Yılmaz arkadaşımında başına gelmiş. Temalarımız aynı sayılır. Çakışmadan dolayı postalaşmıştık. Çözümü onada mail attım.

Türkçeleştirdiğim tema’yı kullananlar varsa bu çözüm sayesinde sorunu çözeceklerdir.

Bu arada Tema’yı kullanmak isteyenler varsa ;

“Blocks2 theme ve Linkz Reklamları tema uyumsuzluğu çözüm.” üzerine 11 yorum

 1. Recep Hilmi Tufan :

  İlk zamanlar Linkz benim blogları kabul etmemişti. Şimdi kabul eder mi acaba başvursam?

  Yasadışı ve illegal bir içerik barındırmıyorsanız iyide bir arşiviniz varsa linkz neden kabul etmesin ki ?

  Bazı siteleri içerik yoksulluğundan dolayı kabul etmiyorlar. İçeriğiniz sağlamsa problem yok demektir.

  Cevapla
 2. @TEAkolik
  Şöyle bir anımı anlatayım Linkz ile ilgili. Yaklaşık 1 yıldır muhtelif zamanlarda Linkz’e üye olmaya çalıştım. Linkz’in istediği kriterleri fazla fazla karşılamama rağmen adamlar “bugündü, yarındı, onaylanmak üzere, yoğunluk var v.s” diyerek tam 1 yıl oyaladılar beni. Bir noktadan sonra sırf inat etmem yüzünden iyice üstlerine gittim. Sözde müşteri hizmetlerini defalarca aradım, son derece ilgisiz ve vurdum duymaz şahıslar karşıladı beni ve klasik oyalama taktikleri.. O da yetmedi mail bombardımanına tutup, hitleri bu kadar yüksek ve içerik yönünden zengin olan bir blogu neden kabul etmediklerini defalarca sordum kendilerine. Ancak her zamanki gibi, “onay aşamasında, 1-2 güne kadar onaylanır” gibi laflarla oyaladılar. Tabii maillerime 15 ila 30 gün içerisinde cevap verdiler bazen, bazen de vermediler. Bu yaptıklarından sonra, iş takibi yapmayı beceremeyen bir firma izlenimi çiziyor Linkz bende. Velhasıl-kelam Linkzden uzak duruyorum. Konu açılınca dank etti; ben bunları bu zamana kadar niye afişe etmedimki benim blogda 🙂

  Cevapla
 3. @hakan yamanoglu
  Dostum seni neden oyaladıklarını açıkcası anlayamadım. Sonuçta sen 1 kazanacaksan onlar 3 kazanacak…
  Ayrıca maillere cevap verme konusunda haksız sayılmazsın bazı maillerime 10günde cevap geldiğide oluyor (Mesela ; Ödeme talebi) ama genelde 24 saat sonra cevap gelmesi gerekmekte. Eğer müşterilerine böyle davranıyorlarsa bende silip atarım. Yuhh derdim fakat bence üst bir makamla telefonda görüş. Sanırım bu sorunu çözecektir. Ben memnunum ve birkaç kişiyede tavsiye ettim. Açıkcası sorun yaşadıklarınıda duymadım.
  Üzüldüm ne diyeyim bilmiyorum sanırım bir yanlış anlaşılma yada bir sıkıntı var ortada…

  Cevapla
 4. Selamlar.
  Ben Ömür 🙂
  Öncelikle yardımların için teşekkür ederim. Gelelim linkz konusuna. Linkz’de hiç görüşmedim ama azen mailleştiğim Filiz hanım var. Vallahi ne zaman mail atsam 1 saat içinde geri döndü. Aynı sorunu bende kendilerine iletmiştim ama temada kodları göremediler. Bende tam olarak tema terciğimi yapmadığım için üstüne gitmedim. Açıkçası Linkz’nin kötü hiç bir yanını görmedim. Ve eminim ki şu anda belki Türkiyede reklam yayınlama konusunda en iyileri onlar. Linkz’den memnunum. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki Linkz bir firmadır ve istediği kişilerle çalışmakta serbesttir. Yani her site kabul edilecek diye bir şey yok. Keşke linkZ gibi bu konuda yaratıcı ve girişimci daha fazla firma olsa. LinkZ’e başarılarının devamını diliyorum.
  Selamlar.
  * ok 🙂

  Cevapla
 5. Üstad bu arada haddime değil ama bir tavsiye. Bloguna feedburner’in e-mail ile abonelik eklentisinden koysan iyi olur. Keza bir çok kişi blog yazılarını e-mail ile takip etmeyi tercih ediyor. Takip edenlere örnek vermek gerekirse BEN 🙂

  Cevapla
 6. @Ömür
  LinkZ ile bende sıkıntı yaşamadım. Yalnız arkadaşımız mağdur durumda kalmış sonuçta çözülmesi gereken birşey. Umarım en kısa sürede halledilir.

  Ayrıca E-mail aboneliğini denedim üstadım. 3 ay durdu kimse abone olmadı 🙂
  Ama sen söyledin ya sol yukarıdaki RSS menüme onuda eklerim.

  Cevapla
 7. Ömür :

  Üstad bu arada haddime değil ama bir tavsiye. Bloguna feedburner’in e-mail ile abonelik eklentisinden koysan iyi olur. Keza bir çok kişi blog yazılarını e-mail ile takip etmeyi tercih ediyor. Takip edenlere örnek vermek gerekirse BEN :)

  RSS menümün içine E-mail aboneliği ekledim 🙂

  Cevapla
 8. E-mail aboneliğine üye oldum 🙂

  Bu arada e-mail aboneliği linkin çok gizli kalmış oradan insanların abone olması zor. Ancak benim gibi araması ve bulması gerekiyor. Bir tanede yorum altına koysan süper olacak. “Allah’tan haddime değil diye başlamıştımama diye başladım yakıda şu blogun admin şifresini verde bir bakam diyeceğim.

  Cevapla
 9. Bende linkz düzenlemesi yeni temada olamayınca yeni bir linkz_scope açtılar. Sorunu Filiz Hanım yardımı ile çözdüm ama bende Content tarzı yazım olmadı. Farklılık gösterebiliyor. Linkz’den bende memnunum. Bu arada link üye alımını durdurdu. Reklam hacmini aşan alımlar yapamayacağından şu anlık alımlar durmuş durumda. Bilgilendireyim.

  Cevapla

Yorum yapın