Blog Nedir?

Blog, genelde yeniden eskiye doğru sıralanmış, yazı ve bu yazılara yapılan yorumların yayınlandığı web tabanlı internet sayfalarıdır. Farklı türleri vardır ve birçok şekilde karşımıza çıkabilir. Ücretli ve ücretsiz olarak birçok servis tarafından blog hizmeti verilmektedir. 

Önceleri kişisel çabalarla, internette konusunda uzman olan kişiler ve teknik bilgi sahibi kişiler tarafından tutulan bloglar, günümüzde hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan birkaç dakika içerisinde oluşturulup, kullanılabilen platformlar haline gelmiştir.

Blog Nedir?

Genelde yazarın adı, yazının tarihi, etiketlemeler ve kategoriler gibi ek özellikleri ile farklılık gösterirler. Yayıncının istediğine göre yazı içeriklerine yorum bölümleri de eklenebilir. Aslında yorumlar blog kültürünün, blog yazmanın en temel ve en önemli unsurlarından bir tanesidir.  (Bu konuya ivedilikle ileriki bölümlerde yer vermeye çalışacağım.)

İlk blog türleri elle güncellenirken şimdilerde WordPress gibi gelişmiş ve basitçe kullanılabilen alt yapı sistemleri ile kolaylaşmış, birkaç dakika içerisinde kurularak hazır hale getirilen platformlar haline gelmiştir. O kadar kolay bir hale geldi ki artık hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan, ücretsiz olarak bir blog açabilir ve yazmaya başlayabilirsiniz.

Blogların ayakta durmasını sağlayan en büyük etken reklamlardır. Alınan bu reklamlar gösterim ve tıklama gibi farklı şekillerde blog yazarlarına gelir sağlamaktadır. Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok gelir manasına gelir. Tabi bu noktada en önemli kısım blogunuzu pazarlayabilmek ve ek gelir modelleri ile kazanç elde etmeye bağlıdır.

Yorum yapın