Bu Teknoloji Engelleri Ortadan Kaldırıyor.

Türkiye’ye ilk defa giren Göz Kontrolü Teknolojisi, hastalara yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Hareket kabiliyetini kısmi veya tamamen yitirmiş hastalar için umut ışığı olan bu teknoloji, hastaların sadece göz hareketleriyle iletişim kurmalarını sağlıyor.

Hareket kabiliyetini kısmi veya tamamen yitirmiş hastalar için geliştirilmiş Göz Kontrol Teknolojisi, infrared teknolojisinden yararlanarak, hastaların baktıkları ekran üzerindeki alanları, kullanıcıyla etkileşimli hale getiriyor. Göz hareketiyle ekrandaki harfleri seçen kişi diyafon yardımıyla etrafındakilerle iletişim kurabiliyor. Hastalar, göz kontrol teknolojisi sayesinde bakılan alanlar üzerinde, fare ve klavye ile yapabildikleri işlemlerin yanı sıra, Tobii Technology’nin sunduğu özel yazılımlar ile çeşitli komut ve uygulamaları kolayca seçebiliyor.

Herhangi bir harekete ihtiyaç duymayan hastalar, Tobii Assistive ürünleri sayesinde, bilgisayar kullanıp sosyal medya uygulamalarına erişebiliyor, müzik çalabiliyor, film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor, cep telefonuyla acil durum aramaları gerçekleştirebiliyor, mesaj atabiliyor, cümle yazarak ya da belirli kelime gruplarını seçerek bilgisayar yardımı ile konuşabiliyor, TV kumandasını kontrol edebiliyor, acil durumlarda alarm verebiliyor ve gerekli kurumları arayabiliyorlar.

Gözle İletişim Kurmak Artık İmkansız Değil!

Göz Kontrol Teknolojisi, Tobii Technology’nin, Türkiye temsilciliğini yürüten Caretta Yazılım tarafından Türk kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Tobii Asisstive ürünleri Tobii C15 ve Tobii C12 Göz Kontrol Teknolojisi ile engelleri kaldırıyor.

Dokunmatik bir ekranla tümleşik olan Tobii C15 ve Tobii C12 modelleri Tobii Asisstive teknolojisinin en geniş çevre kontrolü ve iletişim seçeneklerini sunuyor, aynı zamanda Göz Kontrol teknolojisinin oldukça kolay uygulanmasını sağlıyor. Bir bilgisayar ve bilgisayar ekranı yardımı ile kullanılabilen, istenildiği kadar büyük ekranlara adapte edilen, kafa hareketlerine karşı oldukça toleranslı bir Göz Kontrol seçeneği sunan Tobii PCE’ye ise daha hızlı performans almak isteyen Tobii Assistive kullanıcıları tercih ediyor.

Tobii C12, entegre dokunmatik ekranı, klavyesi, faresi, düğmeleri veya Tobii CE adındaki opsiyonel göz kontrolü ünitesi gibi birçok farklı yolla kontrol edilebiliyor.

Göz takibi ünitesi, Tobii C12’ye kolayca takılıp, gözlükler, kontak lensler, göz rengi veya ışık koşullarına bakmaksızın düzgün bir şekilde çalışıyor. Başları kontrol dışı hareket eden engelliler için de etkili bir göz kontrolü imkanı sağlıyor.

Tobii C12, hafif olmasından dolayı kolayca taşınabiliyor. Birçok farklı montaj sistemi sayesinde C12, herhangi bir tekerlekli sandalyeye, yürütece veya yatak kasasına takılabiliyor.

Tobii C12, darbeye karşı sağlam bir şekilde monte edilen sabit disk sürücüsü, sessiz çalışması ve güçlü stereo hoparlörleri sayesinde aktif bir yaşam stilini de destekliyor.

Dünya ile iletişim kurabilmesi için özel ihtiyaçları olan kişilere yönelik üretilmiş Tobii Assistive ürünleri, ALS, Otizm, Rett Sendromu, Serebral Palsi, Ağır Romatizma hastalarına, Nörölojik Gelişme Geriliği olan çocuklara, Travmatik Beyin Hasarlarına, inme geçirenlere, Kısmi Felçlilere ve Omurilik Felçlilerine umut ışığı oluyor.

Engelli Çocuklar Gözle İletişim Kurmayı, Okumayı ve Hayatı Öğreniyor

Tobii Assistive ürünleri doğuştan engelli çocuklara da hayatı öğretiyor. Doğuştan engelli çocuk, dünyayı ve iletişim kurmayı bu yazılımlar sayesinde öğrenip, iletişim yeteneğini geliştirebiliyor.  Hayatında hiç iletişim kuramamış engelli çocuklar, bu ürün ile, okuyup, yazabiliyor, diafon yardımıyla konuşabiliyor.

Tobii Assistive ürünleri öğrenim zorluğu çeken, zeka geriliği ya da benzeri mental problemler yaşayan çocuklar için de iletişim geliştirici ürünler olarak kullanılıyor.

Yorum yapın