C Sürücüsü açılmıyor. Birlikte aç çıkıyor…

virus Merhaba arkadaşlar bugün arkadaşım bilgisayarını getirdi. Derdi ne diye sorduğumda  Bilgisayarımdan yerel disk C sürücüsünü açamadığını birlikte aç çıktığını söyledi.

Bilgisayarı açtığımda herşey normal gibi gözükmekteydi. Birde bir virüs programı kurmuş ki hiç sormayın tarama yapsanız dahil bir sorun yok diyor.  Fakat problem vardı. Bilgisayarımdaki yerel disk sürücüleri C:/ D:/ E:/ hiçbirine giremiyordu. Sadece sürücüsü sağ tıklayıp araştır dediğinde açabilmekteydi.

Sürücüyü sağ tıklayıp araştır dediğimde yabancı bir dosya göremedim. Gizli dosya olabilir diye gizli ve sistem klasörülerini göster yaptığımda buna izin vermiyordu.  Sizine anladığınız gibi sistemde bir virüs var…

Aslında bu tip birkaç çeşit virüs var.  Genelde çalışma mantıkları aynı.  C ve diğer disk sürücüleri içerisine kendilerini kopyalarlar salt okunur ve gizli hale getirirler. Birde Autorun.inf dosyasını kök dizinine atarak C sürücü ile iletişimi keserler.

Başlat

Çalıştır

CMD

yapıp enter e basıp komut satırına geçtim.

cd\
attrib -h -r -a autorun.inf

yazıp entere bastığımızda autorun.inf dosyasının salt okunur özelliğini ve gizli olma özelliğini kaldırıyoruz.  Sonrada dosyayı bir güzel siliyoruz.

del autorun.inf

Şimdi C:\ sürücümüze erişebilir hale geliyoruz.   Fakat virüs tekrar aktif olup sistemin disk sürücüsünü kilitleyebilir.

Virüsü temizlemek :

İnternette kısa bir araştırma yaptım ve sil dosyasını buldum. Bu dosyayı sisteminizde çalıştırdığınızda tüm disk sürücülerini bir güzel temizliyor.  Sağolsun Eyup YANIK isimli arkadaş güzel bir virüs temizleme yapmış.  2 tane bat dosyası bir VBS birde kayıt defteri girdisi ile birkaç saniye içerisinde temizleyebilmektesiniz.  PC yi bir güzel temizledik. Sıra geldi güzel bir Antivirüs kurup güncelleme yapmaya.. Hadi kolay gelsin…

“C Sürücüsü açılmıyor. Birlikte aç çıkıyor…” üzerine 55 yorum

 1. çok saol kardeş süpersin ;) bu kadar kolaymış o kadar uğraştık onca format attım. ellerine sağlık….

  Cevapla
 2. ya Çalıştır da komutu verdikten sonra tekrar girmeye çalıştım giremedim.Komutu yazdıktan snra ne yapmam lazım…

  Cevapla
 3. s.a oncelıkle teşekkur ederım bende heur adı verılen bır virus bulştı ctrl+alt+del reg C: ve d: sürücülerime tıklaamıyordum sorunumu kendımce yazdım şimdi nasıl hallettımı anlatayım yada her halde halolmuştur diye düşnüyorum ama suan sorun yok…
  lisanslı avg pro ya tarattım anladımkı avg hiç bir işe yaramıyor
  sonra malware adı verılen bır antıspayla tarattım gercekten işe yaradı ama sorunumu cozmedi sonra yukarda kı işlemı yaptım c ve d sürücülerimde sorun yok.malvare restoredekı heur ve ve daha bi başka dosyaları tarayarak buldu aynı anda avgde malvare atardı için heur viriursunu taradı ne kadar işe yaradıysa bılmıyorum

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)