Dmoz editörleri hangi kriterlere göre alınıyor ?

Açıkcası hep merak ettiğim bir konudur Dmoz editörleri… 4-5 yıldır arasırada olsa Dmoz internet sayfasına girer şöyle bir bakarım. Yeni eklenen bloglar, sayfalar, kategoriler…

Dmoz’u içinizde bilenler vardır.  Kısaca bahsetmek istersek şöyle söyleyebilirim. İnternet bir çöp yığını ve bu çöp yığını içerisinde gerçek bilgiye ulaşmak gün geçtikçe zorlaşıyor.  İşte Dmoz bu anda devreye giriyor. Dmoz.org gönüllü editörleri ile internet üzerindeki çöplükten bir bir, tek tek cımbızla sökerek temiz olanları kenara ayırıyorlar.

İnternet sayfaları arasındaki bu filtreleme duvarı sayesinde Dmoz üzerinden kaliteli internet sayfalarına kaliteli içeriğe ulaşabiliyoruz. Zaten bunun en güzel göstergeside Google, yahoo gibi arama motorlarının madeni olmasıdır diyebilirim. Çünkü arama motorlarının birçoğu Dmoz üzerinden listeleme yaparlar. Dizin listelerken Dmoz’un verilerine göre listelemeleri yapılır. Bunun yanında Dmoz.org’nin kategorileride özenle yerleştirilmiştir.

Tabiki Dmoz.org’de ona göre çalışmakta. Kaliteyi her zaman üst seviyede tutmak için sürekli kayıtlı sistemler incelenmektedir.  Bu işleri yapanlarda gönüllü Dmoz editörleridir. Bilgi karşılıksız olarak paylaşılmakta ve internete bir seviye kazandırılmakta..

Dmoz ile ilgili yazımı okursanız Dmoz.org ye kayıt olabilmek için gerekli olan şartları yazmıştım.  Aslında şartlar kolay sadece biraz sabır, biraz itina birazda kalite gerekiyor..

Gelelim Dmoz edörlüğüne…

Son 1,5 yıldır dmoz editörlüğü için başvuru yapıyorum. Malesef ki henüz beni kale almadılar. Açıkcası başvuru formunda

 • İnternet ile tecrübeniz nedir?
 • ODP’de editörlük yapmayı neden istiyorsunuz?
 • Başvurduğunuz kategorinin konusu ile neden ilgilendiğinizi açıklayın:
 • Kişisel veya iş nedeni ile ilişkiniz olan siteler:
 • Daha önce ODP editörlüğü yaptınız mı?

Sorularının dışındakiler tamamiyle kayıtla ilgili. Bu sorulara bakarak değerlendirme yapılmakta. Açıkcası Sorulara bakınca bir zorluğu yok. Tamamiyle internet üzerindeki tecrübenizi ölçüyorlar.  Birde bunun dışında iş ilişkiniz olan web sayfaları sorulmakta.

Acaba www.microsoft.com.tr    yazsaydım beni hemencik kabul ederler miydi ?

Bu kategoriye eklemek isteyebileceğiniz 2 veya 3 adresi ve herbiri için uygun olabilecek başlık ve açıklamaları giriniz.

Olayın başladığı ve bittiği yer burası diyebilirim. Görüldüğü üzere tecrübenizi öğrendikten sonra sizi sınıyorlar. Referans vereceğiniz web sayfalarını inceliyorlar eğer onlar sınıfta kalırlarsa sizde kalıyorsunuz.  Eğer onlar sınıfı geçerlerse sizde geçiyorsunuz.

Ya kardeşim bunun benimle bir alakası yok ki .. Editör adayı yap ondan sonra test et tamam… Ama başvuruda buda sorulmaz ki.. Ha madem sordun bende XXXX.com’u söyledim.  Siz başvurumu okurken adamın sayfası Bandwith yetersizliğinden kapatıldıysa ve giremediyseniz benide sınıfta bıraktıysanız suçum ne ?

Alırsın verirsin siteleri al bunları ölç biç değerlendir. Dersiniz. Sonra bakarsın hmmm bu adam iyi yada… Hmmm bu adam hepsini okeylemiş yuhhh atın gitsin ..

gibi…

Ya biraz sert mi tepki verdim ?

Neyse velhasıl kelam gördüğüm kadarıyla bir Dmoz editörü olabilmenin yolu

1. Referans vereceği siteler.

2. İnternet tecrübesi.

Ayrıca bir ihtimal daha kalıyor geriye.. Hani sormuşlar ya iş ilişkiniz olan web sayfaları diye… Ulen yoksa beni çıkarcı, yada kendi tabirleriyle kötü niyetli mi olarak görüyorlarda kabul etmiyorlar…

Neyse.. Sonuçta 1,5 yıldır başvruyorum başvurmaya da devam edeceğim.  Böyle dedimde öyle hergün değil. 2 ayda bir bakıyorum kabul etmiyorlar 2 ay sonra bir daha deniyorum…

Peki dostum neden bu kadar kasıyorsun ?

Sanırım bunun en açık sebebi karşınızda duruyor. Nasıl ki TEAkolik.com ‘da  elimden geldiğince bilgisayar konusunda yazıyor ve bir karşılık beklemiyorsam (ki zaten reklam tıkları ortada… ) Dmoz’da da yapmak istiyorum… Varsın olsun kabul etmesinler… (Son başvurumda bilerek Ref göstermemiştim. Beni değerlendiren editör açıklama yine yapmadı REDDEDİLDİ. İki satır yazsanızda niye kabul etmiyorsunuz söyleseniz ? Bende rahatlasam..!)

Devamı : http://www.teakolik.com/dmoz-editorleri-hangi-kriterlere-gore-aliniyor-2/

İşte aha  da buraya yazıyorum.  2 ay sonra yine başvuracağım kabul etmezlerse bu sefer her ay başvrucağım..!

“Dmoz editörleri hangi kriterlere göre alınıyor ?” üzerine 14 yorum

 1. Bu şikayet aslında genelde oluyor. Birçok yerde DMOZun türk editörlerinden şikayet var aynen bunun gibi Adsense ve Adwords ün Türkiye de yavaş işlediğini söyleyenlerde var. Bu memur zihniyetimizden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama bu kadar şikayet varsa bir sıkıntı olduğu ortada.

  Bununla birlikte, alıp deneme, editör adayı yapıp test etme işi pratikte güzel bir fikir olabilir belki ama her başvuran için bu adaylık uygulanırsa kontrolü güç birşey olur. Yüzlerce kişi başvuruyordur ve bu başvuruları denetleyen kişi sayısının az olduğu ortada, birde editör adaylığı işini kaldırabileceklerini düşünmüyorum.

  Yanıtla
 2. Pes etmeden umarım başarılı olursun, Dmozu zaten hale anlayabilmiş değilim, o kadar editor var iki satır mail yazmıyorlar, birde gönüllü olmayı bekliyorlar 🙁 Bu mu gönüllülük?

  Yanıtla
 3. Bugun itibariyle dmoz editoru oldum.Heryerde dile getiriyorum görende bişi var sanacak : )

  En yakın zamanda bende bununla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum.Düşüncelerinizden faydalanacağım.

  Yanıtla
 4. @Alper
  Hayırlı olsun arkadaşım. Allah banada nasip eder inşallah 🙂 . Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

  Yanıtla
 5. Bundan tam 4 yıl önce başvuru yapmıştım Dmoz editörlüğü, ancak cevap almak ne mümkün. İnternet şeytan işi. Allah rızası için çalışalım beyler.

  Yanıtla
 6. Dmoz adresine neden kayıt olamadığımızın sorgusu açıkça belirsiz.
  Başvurda bulunduğunuz kategorinin editörünü araştırmanızda fayda bulunuyor.
  Örneğin ben sektördeki rehberimi özenle düzenlememe rağmen dmozda iş dünyası altında bulunan ilgili bölümüne kayıt edemiyorum editör cevap bile vermiyor.

  Araştırıyorsunuz editör seo şirketi var.Google partneri olmuş kendi rehber sistemleri var.

  Açıkçası gerekli her neresi varsa uğraşmak gerekli ülkemizde bir çok gereksiz editör var. ve bir kaç. gündür midem bulanmış durumda.

  çok büyük bir haksızlık ve ayıp söz konusu.

  Yanıtla
 7. Google gibi düzenli şirketler nasıl oluyorda bu konuda polislik yapmıyor.Madem dmozu dikkate alıyorsunuz .Bu konuda daha pragmatik olmak gerekmezmi,dmozda gereksiz editörlerin google partneri olduğunu görebiliyoruz. Bu yüzden google prestijinin çok daha uçlarda bir yerde etkilediğini dile getirmek istedim. Dmoz türkiyede her ne oluyorsa domino etkisi yaratacak orda cidditsizlik olursa başka yerlerede sıçrar.Keza sıçramaya başladıda adwords sertfikasına sahip bir çok uyanık şimdiden cin olmadan adam çarpmaya başlamışlar …Dmozda ki şu editöre çok kızgınım yazıklar olsun sana..

  Yanıtla

Yorum yapın