Dmoz editörleri hangi kriterlere göre seçiliyor? -2

Dmoz editörleri hangi kriterlere göre alınıyor ? Yazımın devamı olarak Dmoz editör kriterleri hakkında yazmaya devam ediyorum.  Öncelikle siz değerli okuyucularıma Dmoz hakkında birkaç yazım var okumuş olabilirsiniz.  Bu gece sizlere Dmoz için editörlük başvuru hikayemden , öğrendiklerimden ayrıca birazda kendi yorumlarımdan bahsedeceğim.

Dmoz için kendimi birkaç sene önce kayıt ettirmiştim. Blogum o zamanlar kayıt ettirebilmek için açıkcası defalarca göndermek başvuruda bulunmak zorunda kalmıştım.  Normaldir sonuçta editörlerin önüne yüzlerce başvuru geliyor (öyle diyorlar) ve hepsini tek tek okumak zor. Hadi okudun arada gözden kaçanlar olabiliyor.

Gelelim Dmoz ve editör olma kriterlerine…

Önceki yazımda başvuru formundan bahsetmiştim.  Açıkcası önemli olan unsurlardan bir taneside başvuru yapacağınız kategori.

Başvuru kategorisini seçmek :

Başvurduğunuz kategoride editör olduğumuzu varsayalım… Diyelim ki editör olduk. Önümüze bir sürü mail gelecek. İnternet sitesini yeni açanlar, yeniden başvuranlar, kötü niyetli kişiler gibi bu başvuruları nasıl değerlendireceksiniz ?

Öncelikle tahmin ettiğim kadarıyla editör arkadaşlara belirli kriterler verilir. Bu kriterlere uymayanları reddet, şunlara dikkatet gibi.  Bunun dışındaki tüm unsurlar size kalıyor. Atıyorum  Fotograf kategorisine editörlük  başvurusu yapmıştık ve kabul edildik. Şimdi önümüze gelen  istekler arasından seçimi nasıl belirleyeceğiz ? Tabiki tecrübemizle çünkü o konudaki bilgi birikimimiz bize önder olacaktır…

Tabiki bu sadece benim düşüncem haa ayrı bir seçim unsuru vardır… Bilemem

Tecrübeniz :

Başvuru formundaki en önemli noktalardan biriside internet ile ilgili tecrübenizdir.  Gördüğüm kadarıyla formda zaten bu soru sorulmakta.  Editör olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem tecrübelerini kısaca değil olduğu gibi yazmanızdır. Çünkü ODP editör seçiminde bu sorulara verdiğiniz cevaba görede sizi değerlendirmeye almakta.

Bağlı bulunduğunuz internet sayfaları :

Burada ise ilişkiniz olan internet sayfalarını soruyorlar.  Acaba bütün siteleriniz e-ticaret sitesi mi ? Yoksa bu adam editör olduktan sonra kendi sayfalarını dmoz ‘a sokarak işi çakallığa mı vuracak  ?

Aslında sorularda birazda pisikolojik analiz var. Böylelikle niyetinizi ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

Referanslar :

Son soruda ise referanslarınız sorulmakta. Hani editör yaparsak bize uyduruk kıytırık siteler mi önerecek ?  İyi güzelde arkadaşım hangi kriterlere göre sana referans göstereceğim ?

Daha editörleriniz bile bu kriterleri tam olarak çözememişken ?  Hala birçok arkadaşımızın  intenet sayfası Dmoz’da malesef ki listelenmemekte…!

Adını vermek istemediğim bir forumda okudum adam yırtınıyor “Benim kategorimdeki sitelerden birisi virüslü, diğeri aldatmaca bir site öbürü uyduruk kıytırık ağzına kadar reklam dolu site.. Ben 5 yıldır reklam bile almadığım sayfamı neden kabul ettiremedim ? Hemde defalarca” … diyor.

Birçok forumuda okuyorumda insanlar editörlerden de çok şikayetçi.  Fakat şuda bir kesindir ki bu tip editörlerin birçoğunun ilişkisi dmoz ile kesilmiş.

Peki neden şikayetçiler ?

Bazı forumda ODP editörlerinin para karşılığı site kabul ettiklerini bazılarınında kendi sayfalarını dmoz ‘a eklediklerini yazmışlar.  Tabi gereken yapılıyor. Yapıldığını okudum ve kategorilerden isimlerinin kaldırıldığına da şahit olduk… Gerekenlerden biriside forumlarda yazmak değil. Şikayet bildirim formlarına yazmaktır.

Devamı :  http://www.teakolik.com/dmoz-editorleri-hangi-kriterlere-gore-aliniyor-3/

“Dmoz editörleri hangi kriterlere göre seçiliyor? -2” üzerine 5 yorum

 1. Sakın ola ki beni referans olarak verme. 3 tür beni listelerine eklemiyorlar. Ömür boyu seni de kara listeye alırlar 🙂

  Çok garip bir uygulama, listelerinde alexa değeri gerilerde olanlar bile var.

  Yanıtla
 2. Oldum olası anlayamamışımdır şu Dmoz meselesini. Hiç de kafa yormam. Ama sizin gibi bir editörü kaçırıyorlar ona yanarım 🙂

  Yanıtla
 3. Ben de bir kategoriye başvurmayı düşünüyordum. Başvurmadan önce bu yazıyı okumam güzel oldu. Teşekkürler.

  Yanıtla
 4. Merhabalar, aylar önce güzel bir yazı yazmışsınız fakat “Peki neden şikayetçiler ?” bölümünüze bunu eklemeyi unutmuşsunuz.) bazı editörlerde kendi sitelerine rakip olan siteleri, dmoz kriterlerini hiçe sayarak kabul etmeyebiliyorlar. Bakalım şikayetime cevap veya karşılık alabilecek miyim dmoz’dan. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla

Yorum yapın