Cebinizdeki Minik Canavarlar

Çoktan unuttuğunuz, ancak büyük öneme sahip bir tarihi hatırlatalım size 27 Ocak 2010… Bu tarih size pek bir şey ifade etmiyor değil mi? Aslında etmeli, zira Steve Jobs ilk defa bu tarihte iPad’i tanıttı.

Tablet PC kavramını yeniden tanımlayan iPad, uzun bir süre taşınabilir bilgisayarların simgesi oldu desek, yeri var. Ancak tablet PC piyasası sadece iPad’lerden ibaret değil. Şık olsalar da, her bütçe için uygun fiyatlara sahip olmayan iPad’lerin aksine, değişik işletim sistemleri, değişik modeller ve ucuz fiyatlar içeren onlarca tablet modelleri bulmak mümkün. Gelin, Apple alternatifi olan Android tabletlere bir göz atalım.

Android tablet modelleri, Apple’ın aksine tek bir marka tarafından üretilmiyor. Android, açık kaynaklı bir işletim sistemi, isteyen herkes internet üzerinden edinip kendi cihazında işletim sistemi olarak kullanabiliyor. Üstelik, yine iPad’lerden farklı olarak değişik donanımlar üzerinde de çalışabiliyor. Bu yönüyle masaüstü bilgisayarlara benzetebiliriz aslında, Android işletim sistemi 100 TL’lik donanım ile de çalışıyor, 1.000 TL’lik donanımla da. Bu durum, yüksek sayıda ve çeşitlilikte modellere sahip olmasını sağlıyor. Tablet fiyatları da bu çeşitlilikten nasibini alıyor, inanılmayacak kadar ucuz fiyatlara Android tabanlı bir tablet edinmek mümkün.

Ancak, bu avantaj kimi zaman çok bilgili olmayan müşteriler için dezavantaja dönüşebiliyor. Apple tablet modellerinin güzel yanı, araştırma yapmak zorunda kalmadan istediğiniz bir tanesini alabilmeniz. “Bu tablet yavaş çalışır mı, performans sorunu var mı” diye düşünmek zorunda değilsiniz. Zira iPad’ler, kendi işletim sistemleri için özel olarak üretilmiş tek ve sabit bir donanım barındırıyor. Android gibi bir çeşitliliğe sahip değil. Android ise, yukarıda izah ettiğimiz gibi çok sayıda ve farklı donanım çeşitlerini içerebiliyor. Dolayısıyla, satın almadan önce çok iyi bir araştırma yapmış olmak gerekiyor.

Android tablet fiyatları iPad’lere göre daha ucuz. Ancak donanım ihtiyacı da çok daha fazla. Yüksek performanslı bir Android tablet için en az 1.2 Ghz işlemci ve 1 GB ram gerekiyor. Son zamanlarda piyasaya çıkan modellerde, bu rakamların iki katını dahi görmek mümkün. Daha düşük donanım değerleri ile, Android tabletlerden performans almanız ne yazık ki çok zor. Bunun yanı sıra, ekran ve ürün kalitesi için mümkün olduğunca dünya markaları tarafından üretilmiş modelleri almak gerekiyor. Çin malı tablet modelleri, ne yazık ki uzun ömürlü ve kaliteli olamıyor.

MediaMarkt, her bütçeye hitap eden tablet modellerini bünyesinde barındırıyor. İster Android, ister iOS, MediaMarkt hepsini satışa sunuyor ve hepsi için de uzun süreli garantiler sağlıyor. Dilerseniz bir göz atarak avantajlı fiyatlarına bakabilirsiniz…

Not: Tanıtım yazısıdır.

Yorum yapın