Çift GPU’lu Ekran Kartları Geldi…

Oyun hastaları için birebir antibiyotik kıvamındaki çift işlemcili ekran kartları hayatımıza girmeye başladı. Hatırlarsanız GPU teknolojisi ile devrim niteliği yaşayan oyun dünyasında yepyeni teknolojiler kapımıza kadar dayandı. Şimdilik bu teknolojiler biraz tuzlu olsa da çok geçmeden tek GPU’lu ekran kartlarını tarihin tozlu rafları arasına kaldıracak gibi gözükmekte.

4GB Ram’li bilgisayarlar 32bit işletim sistemi sınırlarını zorladığı şu günlerde çift gpu’lu ekran kartları 3GB’lık kendi ram sınırlarını zorlar bir hale geldi. 2010 yılı sonunda Nvidia ve Ati’den beklenen çift GPU’lu ekran kartları oyun tarihine yepyeni bir devir açacak gibi görünüyor. Hatırlarsanız Computex 2010 etkinliğinin en ilgi çekici ürünlerinden birisi Galaxy’nin 2 adet GF100 grafik işlem birimiyle donattığı GeForce GTX 470 Dual ekran kartıydı. Nvidia’nın köprü entegresi ile birleşen Fermi’ler mavi renkli kartı adeta ikiye bölen bir şekilde yerleştirilmişti.

GTX 580 ile ilgileri üzerine toplayan Nvidia firması GF110 GPU’lardan 2 adet kullandığı yeni canavarını beklemeye aldı. Aslında ilk hamlenin AMD firmasından gelmesini bekliyor. Gelen haberlere göre Nvidia çift GPU’lu kartlarını hazırlamış ve yıl sonuna kadar piyasaya sürebilecek bir şekilde beklemeye başladı.

AMD cepesine baktığımızda ise HD 6000 serisinin üst modeli olan çift GPU’lu HD 6990 ekran kartı özellikleri ile alttan alttan gövde gösterisi yapıyor. Kral benim savaşında yepyeni bir dönem başlarken AMD ve Nvidia cephesindeki savaş en çok oyunseverlerin işine yarayacak gibi. Basına sızan haberler arasında HD 5990 üzerinde iki adet DVI ve 3 adet mini Display port olduğu söylenilmekte. Kısacası tek başına 5 monitöre görüntü sağlayabilecek bir kart… Tabi 4 GB GDDR5 bellek kullanacağını söylemeden geçemeyeceğim.

Şimdilerde ise internette Nvidia’nın hazırladığı çift GPU’lu bir ekran kartının fotoğrafı dolaşıyor. Üzerine bakıldığı zaman prototip şeklindeki kartın toplamda 3GB (2X1,5) belleğe sahip olduğu gözlenmekte. Ayrıca üzerinde 2 tane 8 pin güç bağlantısı bulunuyor. Bir diğer ayrıntı olarak da kart üzerinde 3 tane DVI çıkışı olduğu.

Düne kadar 300-400W’lık PSU’lara Wow şeklinde bakıyorken bu günlerde iyi bir kasa topladığımız zaman 500W ve üzeri PSU tercih etmek zorundasınız. Bu canavarların piyasaya girmesi ile işler iyicene kızışacak gibi üzerlerindeki güç girişleri tek başına yetmez bir hale gelen çift GPU’lu kartlar artık 2 tane 8 Pin güç girişleri ile birlikte geliyorlar. Kısacası yedikleri güç miktarı arttığı için sistemde bulunan PSU’lar da mecburen artmak zorunda kalacak. Artık 500W’lık power supply piyasada standart mı olur bilmem ama bu canavarlar hem cebimizi hem de bilgisayarımızı yakabilecek güçteler.

Artık yanınıza yangın söndürücü mü alırsınız yoksa özel soğutma sistemlerine mi geçersiniz bilemem ama bu müthiş görüntü teknolojileri aldıkları paraları hak ediyorlar. Oyun delilerine biraz daha kaba tabirle oyun manyaklarına tavsiyem ceplerini sağlam bir şekilde doldursunlar. 2011 müthiş ekran kartlarının dev gövde gösterileri ve heyecan verici teknolojileri ile geçecek…

“Çift GPU’lu Ekran Kartları Geldi…” üzerine 4 yorum

  1. İyi güzel de çok büyük yahu, soğutması ayrı dert, güç yönetimi ayrı dert : Cube kasa için hayal..

    Yanıtla
  2. Hüseyin’e katılıyorum.sağlam soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulacak.Güç yönetimi de ayrı bir konu tabi…

    Yanıtla

Yorum yapın