Çocukları Dijital Tehlikelerden Koruyun!

Cinsel istismar, kullanımı giderek yoğunlaşan sosyal paylaşım sitelerinde kişisel bilgilerini paylaşan çocukların karşı karşıya kaldığı tehlikelerden yalnızca biri. Özellikle çocuklar, internetten gelebilecek pek çok tehlikeyle karşı karşıya. Bu risklerle başa çıkabilmek için ESET, Smart Security ürünün 5’inci sürümünde “Ebeveyn Kontrolü“ özelliğini ekledi. Aileler, bu özellikle çocukların ve gençlerin uygunsuz veya zararlı içeriğe erişimini kontrol altına alabiliyor.

ESET Smart Security’nin Ebeveyn Kontrolü özelliği, ABD’nin en büyük ve tanınmış gönüllü ebeveyn topluluğu olan “ptpamedia“ tarafından yapılan ve 40 bin ebeveynin katılımının gerçekleştiği bağımsız bir test sonucunda “ebeveynler tarafından test edildi, onaylandı“ anlamına gelen “Parent Tested Parent Approved” ödülüne layık görüldü. ESET Smart Security 5 Ebeveyn Kontrolü, kapsamlı ve gelişmiş özelliklere sahip olmakla birlikte çok hızlı kullanılacak şekilde geliştirildi. Sadece birkaç tık ile hangi kullanıcının nasıl filitreleneceği belirlenebiliyor.

27 kategori var

Ebeveyn Kontrolü üzerinde web siteleri; suç faaliyetleri, tehlikeli sporlar, kumar, oyunlar gibi 27 farklı kategoriye ayrılıyor. Ebeveynler, bilgisayarı kullanan kişinin hangi türden sitelere girebileceğini veya hangi türden sitelerin yasaklanacağını belirli roller üzerinden belirleyebiliyor. ESET, rolleri çocuk, genç ve ebeveyn olarak üç gruba ayırıyor.

Ebeveyn kontrolünün gelişmiş özellikleri

Kullanıcı Rolleri: Ebeveyn kontrolü, bilgisayarı kullanan her kullanıcı hesabı için bir rol belirlenmesine izin veriyor. Kullanıcı rolleri, bilgisayarı kullanan kişinin yaş ve profiline göre belirli web sitelerini engellemek için kullanılabilir. Bu şekilde web sitelerini engellemek için kullanıcı bazlı esnek bir yapı kurulabilir. Ebeveyn kontrolü üzerinde çocuk, genç ve ebeveyn başlıklı üç ön tanımlı kullanıcı rolü bulunuyor. Ancak isteğe göre farklı roller de eklenebiliyor.
Web Sayfalarını Bloklama: Ebeveyn kontrolü, uygunsuz içerikli web sitelerine erişimi engelleyebiliyor. Bu özellik, kullanıcı ihtiyaçlarına göre tamamen özelleştirilebiliyor ve ebeveynlere web sitelerini sadece belirli roller için engelleme imkanı tanıyor.

Kategori Bazında Erişim Engelleme: Ebeveyn kontrolünde web siteleri; suç faaliyetleri, tehlikeli sporlar, kumar, oyunlar gibi 27 farklı kategoriye ayrılıyor. Örneğin, izin verilen kategori listesindeki “Oyun“ kutucuğu deaktif edildiğinde tüm oyun sitelerine giriş yasaklanıyor.

Aktivite Loglama: Bilgisayar üzerinde engelliler listesinde olan bir web sitesine girildiği zaman bu girişimler kayıt altına alınıyor. Söz konusu kayıtlar, “Günlüğü Göster“ butonu sayesinde görülebiliyor.

Hızlı Seçim: Ebeveynler kullanıcı rollerini önceden tanımlanmış ayarlardan (çocuk, genç veya ebeveyn) seçebiliyor veya “Hızlı Seçim“ bölümünden çocuk ve genç gibi rollerin ayarlarını kopyalayıp, bu ayarların üzerine eklemeler yapabiliyor.

Yorum yapın