Crystal report ile günün tarihine 1 eklemek

Merhaba arkadaşlar bugün patronum kullandığımız ERP projesindeki çıktılarımızda bir problem olduğunu söyledi. Sorun şuydu…

Hergün biz yarının programını yapıp çıktılarını alıyoruz. Cyrstal Report ile yaptığım raporların üzerine printdate ile rapor üzerine tarih yazdırmaktaydım. Yalnız bugün yarının raporunu çıktı aldığımda ertesi gün program işleve alınıyor ve rapor üzerindeki tarih hep 1 gün öncesini göstermekteydi. İmalattaki arkadaşlar bu dünün programı diye raporu yukarı yollamaya başlayınca küçük bir sorun olarak karşıma çıktı.

Söylediğim gibi crystal report ile raporları yapıyorum ve rapor dizaynı yaparken sağ taraftaki Special Fields ler arasındaki Printdate komutunu rapor üzerine ekleyerek raporun çıktı tarihini yazmasını sağlamaktaydım.  Patronum ben ne zaman çıktıyı alırsam o hep bir gün sonraki tarihi yazsın diyince tabi işler değişti :)

Special Fields arasında da tomorrow gibi bir değişken göremedim açıkcası :) Date + 1 i benim oluşturmam gerekiyordu.

Yine sağ taraftaki X-1 Formula Fields kısmına geldim Sağ tıkladım ve New seçtim. Değişkenimin ismini tarih olarak belirledim. Sonra değişkenimin içerisine

// 12.07.08 by TEAkolik http://www.teakolik.com
(printdate)+1
// Bir sonraki günü belirtebilmek için tarihe bir eklemek lazımdı.
// bu değişken ile çıktı tarihine 1 eklemiş oluyorum.

Sonrada bu değişkenimi rapor üzerine @tarih olarak yerleştirdiğimde artık çıktıyı aldığınız zaman çıktı tarihini değilde bir sonraki günün tarihini rapora yazacaktır.

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)