#Çuvaldız Manifestosu

İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır demiş atalarımız. Ne de güzel söylemişler değil mi? Çuvaldız olarak yazıma başlık attım. Belki birileri iğnenin tadına bakar da çuvaldızı öyle bize sokmaya çalışırlar…

Neden mi? 

Popüler gazetelerimiz birleşmiş ve bugün bir deklarasyon yayınlamışlar. Söylediklerine göre “Korsan Gazeteciliğe Hayır” konsepti ile protesto ediyorlar.

Haksız da değiller… Karikatürler, köşe yazıları, haberleri, fotoğrafları ve daha birçok yayın, internet üzerinde kaynak dahi gösterilmeden yayınlanıyor. Üstüne üstlük bundan sonra kaynak belirtseler dahi, alıntı (ya da çalıntı) yapılan tüm haber ve içerikleri için dava açacaklarını duyurmaktalar.

Gazeteciler o kadar emek, para ve kaynak ayırıp haber yaparak çalışmaktalar. Birileri de elbette ki bu emeklerini kötüye kullanabiliyor. Buraya kadar ben de kendilerini destekliyorum. Sonuçta yapılan hırsızlık… Hırsız her yerde hırsız, gazeteden de çalıyor, blogdan da çalıyor, bankadan da çalıyor, sokakta çantanı da çalıyor! Bunlar için elbette hukuk yoluna gidilsin, geç bile kaldınız!

Sonuç olarak bugünden itibaren, hiçbir yazı, haber, resim ya da diğer materyalleri için bu 22 gazete, haberleri kaynak gösterilerek dahi olsa kullanımı yasak! Kısacası alıntı dahi yapsanız, mahkemeye giderek hukuk yoluna başvuracaklar…

Fakat unuttukları bir şey var!

Peki iğneyi kendinize batırdınız mı? Bu gazetelerin internet sayfalarında yer alan haber, fotoğraf ve videoların hepsi kendilerine mi ait? Elbette ki aralarında tamamı kendilerine ait olan, ya da kaynak gösterilerek kullanılanlar var. Fakat biz okuyucuların, son kullanıcıların veya sosyal ağ kullanıcılarının çektikleri video, fotoğraf gibi materyallerini izinsiz kullananlar ne olacak?

Birçok kişinin çektiği video, fotoğraf ve diğer materyaller aralarında bu bildiriye imza atan bazı gazetelerin internet sitelerinde kaynak gösterilmeden kullanıldı. Birçok kişi bu duruma Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden isyan etti. Bu isyanlar ses getirdiği zaman bazılarını kaldırdılar. Ses getirmeyenler ise hala o internet sitelerinde durmakta…

Star, Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Fanatik, Fotomaç, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Hürriyet Daily News, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Takvim, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman’a sesleniyorum.

Bu bildiriye imza atmadan önce, bu deklarasyonu halka bildirmeden önce kendinize bir iğne batırmanız gerekmiyor mu? İmza atan yayınlar da kendi aralarında alıntılanma yapmıyor mu? Yabancı sitelerden alınan fotoğrafların hepsinin altına kaynak yazıyorlar mı? Bizlerin çekip paylaştığı (belki emek sarf etmiyoruz, belki halka açık yayınlıyoruz, belki telif hakkı istemiyoruz) fotoğrafların altına ismimiz yazılıyor mu? Bir telefon açılıp izin isteniyor mu?  Türk Blog yazarlarının kendi çektiği ve emek verdiği fotoğrafları alıntılamadan kullandıklarına şahit olmadık mı?

Hiç uzağa gitmeye gerek yok! Geçenlerde Sayın Serdar Kuzuloğlu’nun iPhone 5 hakkındaki paylaşmış olduğu Tweetler isim vermeden, kaynak belirtilmeden haber olmadı mı?

Yemek bloggerlarımızın çekmiş olduğu fotoğraflar haber sitelerinin yemek haberlerine girmedi mi? İzinsiz olarak?

Peki yabancı sitelerden alıntılanan fotoğrafların altına kaynak yazan kaç tane yayın var? New York Times gibi bir çok yabancı kaynağın haberini alıp, Türkçe olarak altına kendi imzanızı attığınızda ne olacak? Biz sizin bir haberi alıntılayıp kaynak gösterdiğimiz zaman hırsız olacağız öyle mi?

Bugünden itibaren  korsangazeteciligeson.com sayfasında yayınlanan deklarasyona imza atan gazetelerin haberleri ve görselleri kaynak gösterilse dahi sunulamayacak!

O zaman arkadaşlar bir de şunu eklesinler!

Bugünden itibaren  korsangazeteciligeson.com sayfasında yayınlanan deklarasyona imza atan gazeteler internette, sosyal ağlarda, yabancı sitelerde buldukları haber ve görselleri kaynak gösterse dahi sunmayacak!

Tamam emek hırsızları var!

Fikir hırsızları da var, içerik hırsızları da var. Kapımızı kilitlesek dahi, evimize girip eşyalarımızı çalan hırsızlar da var…  Kaynak gösterenler ile hırsızları bir tutmayın! Haklısınız, fakat bir de dönüp kendinize bakın.  Bundan sonrası için de söz verin biz okuyuculara, bundan sonrası için çalışanlarınıza söz verin, bundan sonrası için

Türk halkına söz verin…

Biz de kaynak göstermeden hiçbir alıntı yapmayacağız diye!

Not: Bu manifesto herkese açıktır! Kaynak göstermeden yayınlayabilirsiniz…

“#Çuvaldız Manifestosu” üzerine 6 yorum

 1. Yeni medya düzenine ayak uyduramayanlar, internet medyasına dava açma peşine düşmüş. Yazılanlara katılmakla beraber, internet medyasında rekabetten korkan kralcılar gördüm. Yapın daha iyisini, sunun daha kaliteli hizmeti; insanlar sizi kullansın. Püf nokta, bilgiyi ulaştırmaktır ve internet bunun için vardır.

  Yanıtla
 2. Merhaba Hamza Bey;
  Yazınızı blogumda alıntıladım. (#Çuvaldız Manifestosu : Kelimeler Benim)Blogger’da pingback fonksiyonu olmadığından buradan bilgi vermek istedim. Ayrıca konu hakkındaki hassasiyetiniz için teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Gazeteler ayak yapmasınlar hepsi birbirinin aynı ve ben bu ikiyüzlülüğü kesinlikle takdir etmiyorum. Kendilerine ekmek çıkacağını düşündükleri blogları özellikle takip edip sömürüyorlar. Kaç kere yabancı kaynaklardan edindiğim, popüler olmayan bilgileri ertesi gün haber olarak yayınladıklarına şahit oldum. Hatta o kadar “araştırmadan” yayınlıyorlar ki tamamen sallama bir mevzu uydurun, kısa bir süre sonra aynı şekilde internet sitelerinde görebilirsiniz.

  Benim gibi bir sürü blog yazarının kendi elleriyle çektiği resimleri, illustrasyonları pervasızca kullandılar da sorun bakalım kime telif ödediler?

  Yanıtla

Yorum yapın