Data kurtarma nedir ? Müdehale nasıl yapılır ? Veri kaybı -2

hard-disk-recovery Merhaba arkadaşlar gelelim yazımızın ikinci bölümüne ilk bölümde sizlere mantıksal yada elektrik hatalarından kaynaklanan data bozulmasındna bahsetmiştim.  Bu tip bozulmalarda demiştik ki profesyonel bir yardım gerekli. Şimdi gelelim diğer bir data kaybına…

Data kayıplarından bir taneside silinen dosyalardır. Yanlışlıkla yada isteyerek dosyalarımızı silebiliriz. Verilerimizi sildikten sonra …. “Kahretsin! Yanlışlıkla sildim.”  demek aslında herşeyin sonu değil.  Birçok kullanıcı sisteminden dosya silerken DELETE tuşunu kullanır.  Aslında delete tuşu güvenli bir veri silme yöntemidir. Fakat bazıları SHIFT + DELETE yaparak geri dönüşümsüz bir şekilde dosyalarını silerler.

Klavyemizden delete tuşuna basarak sildiğimiz veriler geri dönüşüm kutusunda beklerler fakat bu silme işlemini SHIFT+ DELETE tuş kombinasyonu ile sildiğimizde dosyalarınıza erişemezsiniz.

Aslında bir dosyayı DELETE veya SHIFT+DELETE ile silsek dahi veriler disk yüzeyimizde kalacaktır. Sadece oraya yeni veri yazılıncaya kadar bekler.

Evet yanlış duymadınız. Dosya silimeyle disk yüzeyimizde bilgi yani veriler bekleyecektir.  Disk silme işleminde veriler diskimize 0 ve 1 olarak yazıldıkları gibi kalırlar. Diske yeni bir veri kayıt edildiği zaman eski verinin üzerine yazılacaktır.

İşte tam burada Data kurtarma yöntemlerinden bir diğeri devreye gidiyor.  Aslında bu tip silme işlemleri sonucunda kaybolan verilerinizi geri getirebilirsiniz.

Piyasada  birçok data kurtarma programı mevcut.   Bu tip programlarla büyük olasılıkla verilerinizi geri getirebilirsiniz.

Müdehale yöntemi :

İlk yapmanız gereken bilgisayarınızı kapatmaktır.  Çünkü bilgisayarınızda verinizi sildikten sonra yapacağınız her işlev (Program kurmak, dosya kayıt etmek gibi) sildiğiniz sektörün üzerine veri yazılmasını sağlayabilir.  Eğer ki sildiğiniz veri disk yüzeyindeyken yeni bir veri kayıt edilirse ve bu yeni veri silinen dosyanızın üzerine yazılabilme ihtimali olacağı için dosyanızı kurtarma olasılığınız düşecek. Hatta yeni bir veri eski dosyanızın üzerine yazılırsa eski verinizden hiçbir eser kalmayacaktır.

Peki sildiğim dosyayı nasıl kurtaracağım ?

Tabiki başka bir bilgisayara bir data kurtarma programı kurup diskinizi taramaktır.  Birçok data kurtarma programı ile bu tip silme işlevlerinden kaynaklanan veri kayıplarına yüksek ihtimalle ulaşabilmektesiniz. Yine yineleyerek söylüyorum eğer verileriniz çok önemliyse hiçbir müdehale yapmadan diskinizi güzelce paketleyip doğruca bir veri kurtarma firmasına göndermenizi tavsiye ederim.

Sonraki makale : http://www.teakolik.com/data-kurtarma-nedir-mudehale-nasil-yapilir-veri-kaybi-3

“Data kurtarma nedir ? Müdehale nasıl yapılır ? Veri kaybı -2” üzerine bir yorum

Yorum yapın