Dell XPS Video İzlerken Ekran Kartı Kararma Sorunu!

Bir yılı aşkın bir süredir XPS 13 9360 modeli tatlı bir alet kullanıyorum. Cihaz hem hafif hem de çok ufak, LCD ekran kenarları ince yapıldığından dolayı 13 inçlik dizüstülere göre çok daha küçük görünüyor.

Elbette ki 13 inçlik dizüstü veya ultrabooklar uzun süreli kullanımlarda yetmeyebilir. Bu sebeple evde kullanırken 24 inçlik bir monitöre HDMI üzerinden bağlayarak çalışıyorum.

Sağlam bir cihaz 16GB Ram, 512GB SSD ve 7. nesil Core i7 işlemciye sahip. Böyle bir donanımla canınız hiç sıkılmayacak gibi gelir..

Amma ve lakin sıkılabiliyor 🙂

Dell XPS Video İzlerken Ekran Kartı Kararma Sorunu!

Cihazın garantisi dolduktan 3 gün sonra tarayıcımda tam ekran veya bir videoyu tam ekran seyrederken bir anda kesintiler görmeye başladım. Ekran birkaç kez karardı ve ardından düzeldi. Sonrasında bu durumu sıklıkla yaşamaya başladım. Ne zaman tam ekran bir video izlemek istesem birkaç kez kararıyordu. En sonunda tam bir kararma başladı. Fare çalışıyor, klavye çalışıyor videodan ses geliyor ancak görüntü simsiyah bir ekran…

Tam da garanti süresi dolduğunda?

Markalar için en iyi ürün “garanti süresi bittiğinde arıza yapandır!”

Evet, aynen öyle, bizler için kabus olsa da markalar için avantajlı bir durumdur. Uyuz bir durumdur 🙂 Velhasıl kelam hemen incelemeye kurcalamaya başladım.

Dell Diagnostic Test Yapalım Bakalım?

Dell sevdiğim markalardan biridir, en büyük sebebi de bir arıza durumu oluşursa test etmenize olanak sağlayacak gömülü testleri vardır.

Dell Diagnostic test
Dell Diagnostic test

Önce LCD monitörden şüphelendim ancak 24 inçlik monitörde de aynı durumu yaşayınca LCD panelin sağlam olduğuna karar verdim. Muhtemelen sorun ekran kartından veya anakart veri yollarından kaynaklanıyordu.

Bu arada 24 inçlik monitörüme orjinal DELL DA-200 All in one adapter ile bağlamaktaydım. Söküp bir videoyu direk LCD panelde tam ekran yaptığımda aynı sorunu yaşayınca artık yalnızca cihazı test etmek gerektiğine karar verdim.

Dell’in bu noktada Diagnostic Testini kullanarak sorunlarınızı tespit edebilirsiniz.

 • PC’yi kapatın!
 • LCD dahili öz sınama (BIST) moduna girmek için D tuşunu basılı tutun.
 • D tuşuna basılıyken PC’yi açın ve renkli çubuklar görene kadar D tuşunu basılı tutmaya devam edin.

Renkli çubuklar Dell’in ekran kartının doğru çalıştığını gösterecektir. Yatay ve dikey olarak birkaç saniye bu test gerçekleşecek. Eğer ki çubuklar normal gözüküyorsa sorun yok, ancak anormal bir görüntü varsa ekran kartınızın can çekiştiğini söylemek mümkün!

İkinci yöntem de full test yapabilirsiniz!

 • PC’yi kapatın.
 • EPSA veya PSA tanılama moduna girmek için Fn tuşunu basılı tutun.
 • Basılı tutarken bilgisayarı açın.
 • EPSA veya PSA tanı ekranını görene kadar Fn tuşunu bırakmayın.

EPSA test ekranında tüm donanımları test edebilirsiniz. Sonuç olarak sorun varsa zaten size bunu bildirecektir.

Ancak herhangi bir donanım sorunu göstermedi!

Demek ki donanımlarda bir sorun yok? Sorun yazılımsal? Bu tezi ortaya attıktan sonra sorunun ekran kartı veya chipset sürücülerinden kaynaklanabileceğini düşündüm.

Dell XPS Video İzlerken Ekran Kartı Kararma Sorunu Çözümü!

Evet sorun ekran kartı veya chipset sürücülerinden kaynaklanmaktaydı. Aslında Windows’un tüm güncellemelerini alıyordum ve Dell Support Asist’in yardımıyla da tüm güncel sürücülerimi edinmekteydim. Ne kadar güncel olursak olalım…

 1. PC’deki sürücü dosyaları zarar görmüş olabilirdi.
 2. Dell SupportAsist dahil olsa yanlış bir sürücü yüklenmiş olabilirdi.
 3. Sürücü güncellemeleri sırasında sistemde bir hata oluşmuş olabilirdi.
 4. Windows updateleri ile gelen sürücü güncellemeleri çakışıyor olabilirdi.

Çözüm olarak Dell’in Destek sayfasına girip, “Detect PC” butonuna basarak sürücülerimi otomatik olarak getirmesini sağladım.

Sürücü indirme sayfası karşıma geldi. Servis etiketini kontrol ettiğimde doğru sürücülerin geldiğini gördüm. Bios Update’de dahil olmak üzere tüm sürücülerimi tek tek indirdim.

Zaten bu sürücülerin tamamı yüklü ve günceldi. Ancak yukarıda saymış olduğum hata olasılıkları için yeniden yüklemeyi düşündüm. Sürücüleri tek tek indirip sistemime kurdum. Sonrasında sistem canavar gibi çalışmaya başladı… Sürücüleri kurarken de zaten yüklü olduğunu söylüyordu ve “Onar” seçeneği ile devam ediyordum.

Evet sorun sürücü kaynaklıydı ve bir şekilde zarar görmüş olan sürücüleri onarmış olduk. Son 10 saattir sistemi NETFLIX ile test ediyorum canavar gibi çalışıyor. Sorunu çözmüş olduk…

Not: Gördüğüm kadarıyla bu sorundan yalnızca ben şikayetçi değilmişim. Yüzlerce kişi forumlara bu sorunu yazmış…

Yorum yapın