Dijital ajanslar yok olacak (2)

Mutlaka geçmişte bir zaman olmuştur ki, televizyonun icadından hemen sonra, bazıları sadece televizyon odaklı bir PR şirketi kurmanın çok mantıklı olacağını düşünmüştür. Ne de olsa yeni bir aracıydı televizyon: müşteriler bu yeni teknolojiyi ve kurallarını iyi tanımıyordu ve birçok köklü PR şirketi henüz neyin işe yarayıp yaramayacağını bilmiyordu. Ama çok geçmeden hem müşteriler hem de ajanslar kendilerini bu yeni araçla tanıştırdılar ve kısa sürede belli oldu ki en başarılı kampanyalar hep entegre bir yaklaşım sunanlardı: yani birden fazla platform üzerinde yürütülen tek ve kapsamlı bir strateji. Ve sadece televizyon odaklı firmalar prodüksiyon ve dağıtım şirketleri olarak kaldı.

Dijital ve sosyal medyada da aynı şey olacak – ve olmakta bile. Bazı müşteriler hala ajanslara gelerek “dijital” bir kampanya istiyor olabilir, ama bu yaklaşım daha şimdiden modası geçmiş ve yetersiz görünüyor. Bunu istemelerinin nedeni de sadece iletişimcilerin elinin altında bulunan bu yeni oyuncakları iyi tanımamaktan, daha kapsamları ve multimedya bir kampanyada nasıl kullanılabileceklerini bilmemelerinden kaynaklanıyor.

Şu anda iki şey oluyor. İlk olarak, müşteriler yeni ve geleneksel kanalların gücünü artıran entegre kampanyaların, sadece tek bir kanal kullanan kampanyalardan daha etkili olduğunu fark ediyorlar. İkinci olarak da, genel halkla ilişkiler ajansları, var olan süreçlerinin (bir hikayeyi etki sahibi ve sözüne güvenilir birine anlatmak ve onun da aynı hikayeyi daha geniş kitlelere ulaştırması) ve yeteneklerinin (diyaloga dayalı ilişkiler inşa etmek) yeni medyada da eski medyada olduğu kadar işe yaradığını öğrendiler. En azından diyebiliriz ki, önde gelen halkla ilişkiler ajansları dijital medyayı, sadece dijitalle uğraşan ajansların geleneksel medyayla uğraşmayı öğrendiklerinden çok daha hızlı öğreniyor.

Bu yüzden dijital ajanslar sadece uygulama ve viral videolar için işe yarayan yaratıcı stüdyolara dönüşecek ve marka stratejileri tüm medyayı anlayabilmeyi bilen ajanslar tarafından üretilecek. Devamı: http://www.teakolik.com/en-azindan-bir-dev-pr-ajansi-bagimsizligini-geri-satin-alacak-3/

Kaynak: Paul A. Holmes CEO The Holmes Report
Not: Aras Zarakol tarafından çevrilmiştir.

Yorum yapın