Dijital Yalan Siteleri!

Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji yeni iş fırsatları yaratmaya, yeni müşteriler kazandırmaya devam ediyor. Büyüdükçe büyüyor ve bütün dünyamız dijital dünya ile bütünleşiyor…

Dijital dünyada birçok teknolojiyi takip ettiğim gibi dijital haber dünyasını da takip ediyorum. Yıllardır hadi bugün hadi yarın diye bir ümitle bekliyorum… Ancak nafile, ülkemizde dijital gazetecilik, dijital televizyon ve dijital haberler kocaman bir yalanın ötesine bir türlü geçemedi.

Hiç mi adım atılmadı? Atıldı atılmaz mı Hürriyet’in Sosyali gibi geleneksel kafayla dijital adım attılar. Sonrası malum! Ellerinde patladı…

Haberi ilk ben vereceğim heyecanı ile yapılan yayınlar önümüze düştükçe gülmeye, eğlenmeye başladım artık! Ekran görüntüleri alıp saklıyorum… T24’ünden tutun da Birgün’e, Akit’e, Haber7’ye Sabah’a, Sözcü’ye ve Hürriyet’e kadar hepsi kocaman bir Yalan Türküsü tutturmuş gidiyor…

Heyecan yapıp yok bu iyidir falan demeyin! Ekran görüntülerini koyarım ortaya, çıkarırım Google’dan yalanlarını…

Bizim gibi sazan okuyucuları da peşlerine takıyorlar!

Doğrulamadan, anlamadan, dinlemeden, araştırmadan haber yapıyorlar. Neymiş Twitter’da paylaşmışlar… Yahu az biraz basılı medyadan görsel medyadan ders alın! Az biraz yıllardır bu işi yapan geleneksel medyacı ağabeylerinizden, ablalarınızdan, geleneksel gazetecilerden araştırmayı öğrenin, kaynak sormayı öğrenin, doğrulamayı öğrenin be!

Sayenizde yaptığınız o yalan haberlere ben de dahil herkes inanıyor!

Eskiden Hürriyet yayınlamış,  T24 yazarsa doğrudur!, Birgün’de okudum, Haber7 yazmış, Yeni Şafak manşet atmış der okurdum. Sağcısı solcusu demeden kaynağını sormadan alır paylaşırdım herkes gibi…

Ancak görüyoruz ki, bu haberleri yapanlar ne gazeteci, ne televizyoncu, ne de araştırmacı!

Bir grup kendini bilmez sözde haberci, bir grup sazan, bir gurup “tık peşinde koşan”, okunsun da nasıl olursa olsun bu millet tıklar diyen “kafada” insanlardan ibaretmiş.

Bu haberleri yapanlara gazeteci, televizyoncu gözüyle bakmak büyük bir hata!

Uzun bir süredir içimde bir ukte gibi kalan bastırdıkça bastırdığım, sustukça içime attığım duygularımı bugün sabit disklere, Google’ın dizinine bir kez daha kayıt etmek, isyanımı dile getirmek istedim.

[mavi] Görüyorum ki yıl 2050 bile olsa, bizim dijital medyamız halen daha aynı kafada olacak! Dayanamayıp soruyorum! Bu haberi böyle bir platform nasıl yapar diye? [/mavi]

[kirmizi] Cevap geliyor… Hacı biz yazmıyoruz, dijital taraf bizden ayrı! Dijital dünyadakilere soruyorum onlar da topu ona buna atıyorlar! [/kirmizi]

Sizin hiç mi editörünüz, genel yayın yönetmeniniz veya sorumlunuz yok? Ne siniz siz? Blogger mi? Ne siniz siz kıytırık bir internet sitesi mi? Nesiniz siz? Tek kişilik mecra mı? Devenin Hörgücü mü? İnci sözlük mü? Habercisiniz yahu haberci! 

Ne araştıran var, ne sorgulayan!

Ha bir de tık peşinde koşanlar var!  Neymiş Türkiye’nin en çok okunan dijital platformu oluyorlarmış? Sorsan 70 milyonluk nüfusu olan ülkede 250 milyon kez okunuyorlar! Sorsan, onlardan çok okunan yok… Hatta küçük bir sır vereyim 70 milyonluk nüfusa IOT cihazlarını da dahil etsen, 150 milyon kez okunmaz be arkadaş!

Geçtim onu bunu gidip hit ve tık satın alanlar da işin pisliği! Almıyorum diyene inanmıyorum arkadaş! Yok Alexa’da ilk 10’a girmişler? Yok bilmem ne platformunda Türkiye’nin en çok okunan sayfalarıymış…

[sari]Aldıkları hitlerin büyük bir kısmı çıplak hatun galerilerinden ibaret!
Ondan sonra ülke abaza dolu![/sari] 

Ha bir de iğrenç pazarlama tekniklerini kullanmadan rahat edemiyorlar! “O futbolcu kim?”, “O patlama nerede oldu?”, “O bakanın adı ne?”, “O şahısı ilk kez görüntüledik…” 

Bir karar ver! Magazinci misin haberci misin?

Ziyaretçi satın alanları da unutmamak lazım! Ne kadar hit satın alırlarsa, o kadar reklam kazanıyorlar. İllegal dünyadan hit satın almadığını iddia eden varsa gelsin bir hele yamacıma doğru!

Bunların hepsi reklamcıların yüzünden!

Tık başına bunlara reklam verirseniz, tık başına bunlara milyarları dökerseniz, tık başına bu haber sitelerini adam zannederseniz olacağı da tık tık -tır! Hedef kitleyi gözetmeden reklam verirler.  Dijital dünyada kadın pedi reklamını erkeklerin karşısına çıkarırlar! Facebook’ta takipçi satın alırlar, Twitter’da fake hesap basarlar! Instagram’ı hiç sormayın!

Ondan sonra bu millet tıklar, bu millet aptal! Ulan akıllı bir adama günde 40 kere aptal dersen kendisini aptal sanmaya başlar. İnsanları apttallaştırmayın! Sizin hiç mi vicdanınız, hiç mi sorumluluğunuz yok? Bu insanları eğitseniz, onlara öğretseniz zorunuza mı gider? Evet cahiliz, ancak öğreteceğinize insanların cahilliklerinden, heyecanlarından, zaafiyetlerinden yararlanmak değil midir bu?

Sorarım size? Haber görselleri diye çıplak hatun galerileri koymak, kadına karşı bir hakaret değil midir? Magazinse ayır magazin sitesi yap, haber sitesinde göt, göğüs görmekten illallah ettik! Ondan sonra bu millet… Milleti bu hale getiren sizsiniz…

Evet tık tık! bunların kafası sadece tık tık!

Ben vazgeçtim arkadaş, bundan sonra sadece Twitter’da haber okuyacağım! Madem sizin kaynağınız Twitter’daki üç beş fotoğraf, madem sorgulamıyorsunuz, madem gerçek ya da yalan ilgilenmiyorsunuz? O zaman gerek yok sizi takip etmeye…

Kaynak vereni yok mu? Var, ancak o kaynaklar nedense <a href ile başlamıyor! O kaynaklar sanki bağlantı olsa bir taraflarına batar? O kaynakları tıklayıp gitmemiz ziyaretçiyi kaçırmak oluyor gözlerinde! Sizin gözlerinizi seveyim!

Hata yapan düzgün platform hiç mi yok? Var, ancak reklam alamazlarsa ayakta kalamazlar, ayakta kalmak için de yürü çıplak hatun galerilerine! Ne de olsa hatunlar İstiklal’de gazetelerin kadınlara hakaret etttiğini söyleyip, kınamıyor!

Bloggerlar dahi sizden daha kaliteli haber yapıyor! En azından çoğu araştırıyor, kaynak veriyor! Doğruluyor! Markalar bunlara verecekleri reklamları bloggerlara, youtuberlara veya Twitter fenomenlerine verseydi! Çok daha güzel habercillik yaparlardı.

Yoksa onlar da dijital dünyanın yalanları arasında kaybolup gider miydi?

“Dijital Yalan Siteleri!” üzerine 2 yorum

  1. Dediğiniz gibi işleri güçleri “tık tık”. Ajanstan gelen ne varsa yayınlıyorlar. Bir de şöyleleri var ki adam bir etkinlikten haber veren bir haber yazıyor bir bakıyorsunuz o etkinlik dün bitmiş. Sırf yazmış olalım diye yazıyorlar.

    Yanıtla

Yorum yapın