Dikkat! 9 Temmuz’da İnternetiniz Kesilebilir!

DNSChanger trojanı sisteminizin DNS ayarlarını zararlı DNS sunucular ile değiştiren bir zararlı yazılımdır. Bu sayede bilgisayarınızda adres çözümlemesi yapmaya çalıştığınızda saldırganlar tarafından yönetilen IP adreslerine yönleniyorsunuz. Daha önce Zemana tarafından analizi paylaşılan TDL (TDSS, Olmarik ve Alureon) serisi bu zararlının en büyük yayılım kanallarından birini oluşturuyor.

Zararlı DNS sunucularını yöneten 8 kişinin FBI tarafından Estonyada yakalanmasına müteakip DNS sunucuları FBI’ın kontrolü altına alındı. Sunucuların kapatılması halinde enfekte bir çok sistem devre dışı kalacağı için FBI tarafından bu konuda çalışmak üzere DCWG çalışma grubu kuruldu.

Sunucuların kapatılma tarihi olarak da 9 Temmuz belirtiliyor.

Bu tarihe kadar bilgisayarınızın DNS ayarlarını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Aksi takdirde bu tarih itibariyle internet bağlantınız kesilecektir. Çünkü DNS ayarlarınız bu serverlar üzerine ayarlı ve FBI bu serverları kapatacak…

DNS Ayarlarınızı aşağıdaki adrese girerek hiç bir program yüklemeden kontrol edebilirsiniz :

http://www.zemana.com/TR/CheckDNS

Bu adrese girdiğinizde yeşil olarak resimdeki gibi gösteriyorsa, bilgisayarınız temiz demektir. Eğer bu bağlantıda kırmızı bar ile sisteminizde bu zararlı tespit edilirse, temizlemek için; Zemana AntiMalware’ı bilgisayarınıza ücretsiz olarak yükleyebilir ve sisteminizi temizleyebilirsiniz.

Kim bilir belki yüz binlerce belki de milyonlarca bu zararlının bulaştığı bilgisayarlardan biri olabilirsiniz!

“Dikkat! 9 Temmuz’da İnternetiniz Kesilebilir!” üzerine 2 yorum

 1. Hamza hocam eline sağlık. Fakat ufak bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum.

  Bu tip yazılar yazarken ilgili trojan veya virus’un hangi platformları etkilediğini yazmakta fayda var. Örneğin Mac kullanıcıları veya Linux kullanıcıları da endişelenmeli mi? Ya da Android kullanıcıları.

  Eğer bu sadece Windows trojanı ise tüm dünya sadece Windows işletim sistemi kullanıyormuş gibi yazmamakta fayda var görüyorum.

  Yanıtla
 2. Haklısın bilgi ve eleştiri için teşekkür ederim. Bu zararlı herkesi etkiliyor. Mac kullanıcılarına da bulaştı. Zemana AntiMalware Windows için ancak online sayfaya sayfa mac’tan da girilse tespit edilebiliyor.
  Mac makinalardaki zararliyi demizlemek ve DNS’leri normale dondurmek icin MacScan tavsiye ediliyor. FBI tarafindan
  http://macscan.securemac.com/ bu adrese herkes yönlendirilmekte…

  Yanıtla

Yorum yapın