Dikkat Kontör Dolandırıcıları

İnternet üzerindeki dolandırıcılık olayları gün geçtikçe artmaya başladı.  Hırsızlar artık farklı yöntemler deneyerek insanları kandırmaya devam ediyorlar.  En büyük vurgun ise kontör siteleri ve bankacılık işlemleri üzerinden yapılmakta.  Maalesef ki insanlar bilgisiz ve dolandırıcılar bunun farkında…

Bugün benzer bir olayla karşılaştım. Cep telefonuma gelen bir mesajda şunlar yazıyordu…

Değerli müşterimiz 09/01/2010 saat 14:00’da kazanmış olduğunuz hediye paketiniz ve indirimli Gold üyelik detayları için lütfen 0212 27X XXXX’ü arayınız..!

Bu ne yahu diye kendi kendime söylenmeye başladım. Enteresan bir mesaj fakat benim Gold üyelik ve benzeri işlerle hiç alakam olmadı. Aslında üyeliğim yok. Tabiki ortada hediyede yok. Artık telefon numaramı nereden buldularsa olta atıp sazan avlamaya çalışıyorlar.  Aman siz siz olun bu tip şeylere kanmayın.

Dolandırıcılık bunlarla kalmıyor.  İnternet üzerinden kontör satan dolandırıcılarda işin ehli olmuşlar.  Kredi kartı bilginizi ve doğum tarihinize kadar birçok bilgiyi alıp kredi kartınızı bir güzel boşaltıyorlar.

Aman siz siz olun sazan olmayın..!

Şu sıralar popüler olan kontör dolandırcılıklarından biriside telefon açıp kontör isteme vakalarıdır.  Size telefon açtıklarında kendilerini polis, savcı gibi tanıtan kontör hırsızları maalesef ki birkaç bahane uydurup sizden 100, 250 kontör gibi kontör yüklemenizi istiyorlar.  Bilgisiz birazda devlet görevlilerine karşı saygımızdan olsa gerek ki hemen inanıp binlerce kontörü bu dolandırıcılara kaptıranlar bile var..!

Eğer bu tip veya benzer bir durumla karşılaşırsanız size atmış oldukları mesajı delil olarak kullanabilirsiniz. Hatta sizi aradıkları zaman ses kaydı alıp savcıya bu bilgileri vererek bu tip dolandırıcıların amaçlarına ulaşmasını ve insanları kandırmalarına engel olabilirsiniz.

Emin olun hiçbir polis yada savcı sizi arayıp kontör istemez..!

Arayanların yani kontör dolandırıcılarının bir farklı versiyonuda aradıkları zaman size 10.000TL kazandığınızı söylemesi.  Böyle bir hediyeyi duyan birçok insan maalesef ki dolandırıcıların sözlerine kanıyor.  Telefonda söylenilen şey 10.000TL kazandığınız ve parayı alabilmek için 250 kontör kartı alıp bu adamlara telefonu kapatmadan söylemek.  Off off diyorum…

Aman dikkat edin.  Bu tip bir durumla karşılaşırsanız telefonu kapatın en yakın savcılığa yada polise şikayet olarak bildiriniz.  Ayrıca http://bilisimsuclari.iem.gov.tr/ bu adresten şikayette de bulunabilirsiniz.

“Dikkat Kontör Dolandırıcıları” üzerine 2 yorum

  1. Ya bu kontür dolandırıcılığına en çok operatörler müsade ediyor şikayet ediyoruz. Dikkate almayın dolandırıcıdır diyorlar o numaraya dair bir işlem yapmıyorlar.

    Yanıtla
  2. 10,000tl kazandınız diye mesaj geldı aradım 250 kontör istedi neden dedım şifrenızı oluşturacagız dedi tmm dedim benım şifrem var sana vereyim dedim yok ben yenısını oluşturacagım dedi ziraat bankasından arıyorum ismim cem danış dıyor. bende buna benzer olayı arkadaşım yaşadıgı için bılıyorum daha önceden bayagı bır fırçaladım oda bana fırça kaydı nolmuş göndersen dıyor fakırlere yardım edecektım dıyor:)

    Yanıtla

Yorum yapın