Döndüm…

Tekrardan merhaba arkadaşlar Ankara’dan döndüm yorumlarınıza cevap vermeye devam edeceğim. Bu arada Ankara’da aklıma geldi Pardus Günlerim başlığı altında sizlerle PARDUS işletim sisteminden bahsedeceğim. Nedir ne değildir. Nasıl edilir nasıl kurulur kullanımı zorlukları kolaylıkları felan falan…

Pardüs Günlerim makalelerimi hemen yayınlamaya başlıyorum.

Tabi ki öncelikle pardus kurmamız gerekiyor.

Pardus Türkiye internet sayfasından indirip kurabilirsiniz. Pardüs kaynaklarına ve pardus kurulum dosyalarına ihtiyacınız olabilir. Ben pardus ‘ü ISO imajı olarak indirdim CD ye çektim ve bilgisayarıma kurdum.

Eğer Windows’unuzda önemli bilgileriniz var ve windows’u silmek istemiyorsanız benim yaptığım gibi kendinize bir yedek disk alın ve onun üzerine Pardus’ü kurun.

Normal şartlar altında bende 250GB disk vardı birde 80 GB Samsung 250GB lık Western Digital diskimde Windows’um yer alıyor. 80 GB lık Samsung Sata2 diskimi boşalttım ve pardus ‘ü kurdum.

Kurulumu aslında çok basit ve rahat Türkçe arayüzünde zaten sizlere neler yapmanız gerektiğini söylüyor. Burada size not olarak söylemek istediğim birşey var aslında kurulum sırasında dikkatimi çekti. Sistemimde 2 disk var ve kurulum esnasında size Hangi diske kurmak istediğini soruyor. Yanlışlıkla Windows kurulu diskinizi seçmeyin. Eğer bir diskte 2 işletim sistemi kullanmak istiyorsanız o ayrı ama bence ileride kaldırmak felan isteyebilirsiniz yada canınızı sıkabilir veyaht hoşnut kalmayabilirsiniz. Bunun için size tavsiyem yedek bir diske kurun ve kurulum esnasında Windows yüklü diski seçmeyin 🙂

Kendi makinama hızlı ve rahat bir şekilde kurulumu yaptım. PARDUS CARACAL CARACAL versiyonu hem görsel hemde kullanılabilirlik olarak çok hoşuma gitti diyebilirim.

Bir Teknik destek Uzmanı olarak ilk yaptığım şey güncelleme oldu tabi sistem tepsisinde zaten bana güncelleme bulduğunu ve yüklemek isteyip istemediğimi soran PAKET YÖNETİCİSİ tıkır tıkır internetten tüm paketleri indirdi ve kurdu.

Vay beaa deddim ne güzel bütün iş bitti hemen sırada Anti-Virüs programı var onu kurayım dedim kaldım… 🙂 AVG yi tercih ettim ama AVG sitesinden indirdiğim RPM paketini sisteme kuramadım malesef. Çünkü Pardus ün RPM desteği yokmuş…

Kendine özel .pisi olarak paketleri var bu paketlerde DEPO klasöründe yer alıyor. İyi güzelde depo klasörünüzdeki Anti-Virüs programını istemiyorum ben AVG kuracağım dedim… Bunuda isterseniz sizlere daha sonraki makalemde anlatırım.

| Pardüs Ürünler | Pardüs Projeler | Pardüs Belgeler

“Döndüm…” üzerine bir yorum

  1. Sayın Denız Baykal türban konusunda hep karşıt olarak gündeme gelıyorsunuz. Benim merak etıgım sizın partınızın kurucusu ve ayı zamanda ülkemızın kurucusu olan ULU ÖNDERIMIZ ATATÜRK”ün Annesı ve hanımıda baş örtülü degıllermıydı.Ve sız onun yolunda gıtıgınızı herzaman belırtırken şimdi ne olduda türbana karşı cıkıyorsunuz.Bu ülkeye demokrasıyı ve kılık kıyafet selbeslıginide ulu önderımız getırmedımı .
    Ve şizden bu yazımı okuyup yorum ve cevap beklıyorum. geregını arz derım
    SAYGILARIMLA

    Yanıtla

Yorum yapın