Dünyanın İlk 6 Watt Sunucu Seviyesi İşlemcisi

Eco_InfographicVeri merkezleri hızla gelişmeye devam ederken sektörde yüksek hacimli, enerji-etkin sunuculara ve diğer veri merkezi cihazlarına duyulan ihtiyaç artıyor.

Intel, sektörün ilk ve tek 6-watt yongada sistemi olan Intel Atom S1200 işlemci ürün ailesi ile düşük enerji tüketiminin yanı sıra veri merkezlerinde kullanım için gerekli olan hata kodu düzeltme, 64-bit destek ve sanallaştırma teknolojileri gibi temel özellikleri de sunuyor.

Intel, yüksek kapasiteli mikro sunucular, yeni enerji-etkin depolama ve ağ sistemleri için dünyanın ilk düşük enerji tüketimine sahip 64-bit sunucu sınıfı “Yongada sistem”i (system-on-chip: SoC) olan Intel Atom S1200 işlemci ailesini duyurdu.

Intel’in yeni mikroişlemcisi, sunucu seviyesinde çalışırlık, yönetilebilirlik ve etkin maliyeti sağlamak için temel özellikleri sunuyor. Genel bulutlar büyüdükçe, adanmış barındırma, içerik sunma ve ön-uç web sunucuları sağlayan kurumları dönüştürme fırsatı da artıyor.

Düşük enerjiyle çalışan işlemcilere dayanan yüksek hacimli sunucular, hem istenen performansı sunuyor, hem de veri merkezlerinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji tüketimini belirgin biçimde azaltıyor. Kurumlar bunun yanı sıra veri merkezlerine yeni ekipman kurarken çeşitli kritik özellikleri de göz önünde bulunduruyor.

Sektörde ilk düşük enerji tüketen Intel Atom S1200 işlemci ailesi, toplam maliyetlerde önemli tasarruflar sağlayan, sunucu seviyelerinde uygunluk ve yönetilebilirlik sağlayan SoC olarak dikkat çekiyor. Işlemci, iki fiziksel çekirdek ve Intel Hyper-Threading Teknolojisi ile aynı anda toplam 4 iş parçacığı yürütebiliyor.

SoC ayrıca 64-bit desteği, 8 GB’a kadar DDR3 hafızayı destekleyen bellek denetleyicisi, Intel sanallaştırma teknolojileri, x8 PCI Express 2.0 veriyolu, daha yüksek emre amadelik için “Error-Correcting Code” (hata düzeltme kodu) ve Intel işlemci setleri ile birlikte gelen diğer I/O arayüzlerini de içeriyor. Yeni ürün ailesinde 1.6 GHz’den 2.0 GHz’ye kadar değişen frekanslarda 3 işlemci bulunuyor.

Intel Atom S1200 ürün ailesi günümüzde veri merkezlerinin büyük bölümünde kullanılan x86 mimarisinde çalışan yazılımlar ile de uyumlu çalışıyor. Böylece bu yeni düşük enerji tüketen ekipman ek yatırım gerektirmeden kolaylıkla entegre edilebiliyor.

Günümüzde Accusys, CETC, Dell, HP, Huawei, Inspur, Microsan, Qsan, Quanta, Supermicro and Wiwynn gibi şirketler tarafından sunulan 20’nin üzerinde düşük enerji tüketen mikrosunucu, depolama ve ağ sistemi, Intel Atom S1200 işlemci ailesi üzerinde çalışıyor. Intel Atom S1200 işlemci ailesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://newsroom.intel.com/docs/DOC-3172 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni işlemciler de yolda

Intel mükemmel enerji etkinliği için “Avoton” kod adlı yeni nesil Intel Atom işlemciler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. 2013’te pazara sunulacak olan Avoton, Intel’in SoC yeteneklerini daha da genişletecek ve şirketin dünya lideri güç tüketim ve performans seviyelerini sunan lider 3-D Tri-Gate 22 nm tranzistörlerini kullanacak.

Düşük enerji harcayan sunucular, depolama ve ağ ürünleri için düşük voltajlı Intel Xeon işlemci modelleri ile ilgilenen kurumlar için, Intel gelecek yıl “Haswell” mikromimarisine dayanan yeni Intel Xeon E3 v3 işlemci ailesini de duyuracak. Bu yeni işlemciler Haswell’in yeni enerji tasarruf özelliklerinden yararlanacak ve dengeli “watt başına performans” sunarak kurumlara daha fazla seçenek sunacak.

Yorum yapın