E-Tebligat Dönemi Başladı!

E-dönüşüm sürecinde önemli olduğunu düşündüğüm e-tebligat uygulaması 29 Haziran tarihi ile hayatımıza girdi.

Eskiden kağıt olarak yapılan tebligatlar posta yolu ile gönderilirdi. Hatırlarsanız bir ara tebligatlar artık muhtarlara bırakılmaya başlamıştı. Evde yoksan muhtara bırakırız. Muhtar teslim aldıktan sonra senin sorumluluğunda…

Ne yapacağım her gün gidip muhtara… “Muhtar efendi bana bir tebligat var mı?” sorusunu mu soracağız? Bu tartışmalar bir süre boyunca devam etmişti…

Temmuz ayı itibari ile artık tebligatlar elektronik ortamda gönderilmeye başlandı. Aynı zamanda bilgisayar ortamında İnternet üzerinden tebligatların durumunu da anlık olarak sorgulanıyor. Bu sayede hem yargı süreçleri daha da kısalıyor hem de muhtar, posta gibi ıvır zıvır işlerden kurtulmuş oluyoruz.

[kirmizi]Kurumlara ve bireylere tek tıkla tebligat gönderimini mümkün kılan e-tebligat sisteminin yıllık 500 milyon TL tasarruf sağlaması öngörülüyor. [/kirmizi]

Düne kadar kullanılan posta yollu kağıt tebligat döneminde bir tebligatın maliyeti 14TL civarındaydı. Şimdi ise e-tebligatlar sayesinde bu masraf 1TL’ye kadar iniyor.

Devlet 500 milyon TL tasarruf ediyor!

Türkiye’de, UYAP sistemi üzerinden yılda ortalama 9 milyonu tüzel ve 27,5 milyonu gerçek kişiler olmak üzere toplamda 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor. En önemli e-dönüşüm süreçlerinden birini oluşturan e-tebligat sayesinde günler veya haftalar süren tebligat gönderim süreleri saniyelere iniyor.

E-tebligat ile saniyeler içinde tebligat yapılabilecek, ilgili yere ulaştığına dair delil okunabilecek. Dolayısıyla e-tebligat ile çok daha hızlı bir sisteme geçilmiş olacak. E-tebligat, kâğıt israfını engelleyeceği için aynı zamanda doğayla dost bir çözüm.

Kâğıt kullanılmadan yapılan e-tebligat uygulaması ile yılda ortalama 50 bin ağaç kesilmekten kurtulacak.

Yükümlülerin e-tebligat alabilmeleri ve gönderebilmeleri için KEP adresi edinmeleri gerekiyor.

KEP sistemi; resmi, hukuki ve ticari yazışmaların ve e-belge paylaşımlarının yasal geçerli, güvenli şekilde mekândan bağımsız olarak her an ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Alıcı ve gönderici kimliği için e-imza şart

KEP sisteminde kullanıcı olan özel veya tüzel kişilerin gönderi yapabilmeleri, gelen tebligatlara aynı yolla cevap yazabilmeleri için e-imza kullanmaları gerekiyor. KEP sisteminde hiçbir KEP iletisi e-imza olmaksızın gönderilemiyor. Alıcı ve gönderici kimliğinin tanımlanabilmesi için KEP sisteminde e-imza kullanılması gerekiyor.

UYAP sistemi üzerinden 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de toplamda 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştirildiğini belirten TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, “Ülkemizde, UYAP sistemi üzerinden yılda ortalama 9 milyonu tüzel ve 27,5 milyonu gerçek kişiler olmak üzere toplamda 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor. E-tebligat uygulaması, garantili, kesin teslim olanağı sunuyor. Bu sayede, hak kayıplarının önemli oranda azaltılması mümkün olacak. E-tebligat sistemi, tebligat gönderen merciiler için ve çok fazla sayıda tebligat alan kurumlar için kâğıt, postalama, işçilik, saklama gibi maliyetlerde yüksek oranda tasarruf sağlayacak.” sözleri ile konuyu özetliyor.

E-tebligat sistemi ile 14 TL olan tebligat gönderim ücretlerinin 1 TL’ye düşeceğine dikkat çeken Samast, e-tebligat sisteminin kurumlar ve bireyler açısından zaman, maliyet, insan gücü gibi birçok açıdan ekonomik fayda sunduğunu ifade etmiş.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla; anonim, limitet ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere tebligatın elektronik yolla yapılması zorunlu hale geliyor. Gerçek ve diğer tüzel kişiler ise e-tebligattan isteğe bağlı olarak yararlanabilecek.

Günler süren tebligat süreleri artık tarihe karışacak gibi. Ancak bu noktada bizlerin de e-devlet süreçlerine entegre olması gerekiyor. Ülkemiz e-dönüşüm sürecinde çok önemli bir adım daha atmış oluyor. Teknolojinin geldiği şu noktada bu tarz geçişler gerçekten de önemli! Umarım böyle girişimlerin devamı gelecektir.

“E-Tebligat Dönemi Başladı!” üzerine bir yorum

  1. sevgili hocam e- tebligata üye olursam yargıda dosyam var soruşturma aşamasında davaya dönüşmedi henüz onunla ilgili tebligatları çağrı kagıtlarını vs eve gelmiyor direkt e-tebligat olarak mı alabiliyorum. Mail’ime cevap atarsanız sevinirim sevgiler

    Yanıtla

Yorum yapın