Evinizde İnternet Yavaş Mı?

keep the antenna highEv ağınızda internet bağlantı sorunları yaşıyorsanız, çözüm için Pratik Servis bilmeniz gereken bazı ipuçlarını sıralamış. Bu ipuçlarının yanı sıra kendi deneyimlerimi de eklemek istedim.

Ev ağınızda internete girerken zaman alıcı ve sinir bozucu teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ev ağınızdaki sorunun nedenini bilmek, süreci kısaltacak çözümler için size kolaylık sağlar.

Ağınızdaki problem donanım, yazılım ya da servis sağlayıcısından kaynaklı olabilir. Kişisel bilgisayar kullanıcılarına hizmet veren Pratik Servis, internete bağlanmakta sorun yaşayan kullanıcılara çözüm için ipuçları veriyor:

  • Öncelikle, modem ile bilgisayar arasındaki bağlantı kontrol edilmelidir. Modeminizin ışıkları sabit yanıyor, fakat internete giremiyorsanız doğru IP alıp almadığınızı, DNS ayarlarınızın doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu işlemlerden sonra problem devam ediyorsa, internet hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçin. Servis sağlayıcı tarafında da bir sorun yoksa internete erişilmesini engelleyen bir virüs bilgisayarınıza bulaşmış olabilir.

Az da olsa modem arızaları, servis sağlayıcılarından kaynaklanan arızalar ve kablo sorunları da bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Öncelikle sorunu kendimizde aramalı, kablo bağlantılarımızı, modemimizi ve bilgisayarımızı kontrol etmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde her zaman servis sağlayıcıyı suçlayarak çözüme ulaşılamaz.

  • Kablosuz bağlantının yavaşlamasından şikâyet eden kullanıcılar, kablosuz ağ sinyalini kontrol etmeliler. Sinyal seviyesi düşük ise, modem ile mesafeniz uzak olabilir. Evinizin duvarları da sinyal kalitesini düşürür. Diğer bir neden, modeminizin yakınında bulunan kablosuz bir telefondan kaynaklanabilir. Bu tür cihazlar parazit yapar.

Wifi sinyalini manyetik alanlar, televizyonlar, hoparlörler, kalın duvarlar, baz istasyonları, çelik yapılar, duvarların içlerindeki tel örgüler (eski tip yapılarda bulunur) ve benzeri birçok durum Wifi sinyalinizin kalitesini etkiler, sinyali bozabilir hatta kesebilir de! Bu sebepten ötürü modeminizi doğru konumlandırmalısınız.

Özellikle de modemlerin Wifi antenlerini iyi konumlandırmak gereklidir. Tavana koyduğunuz ya da yüksek bir yerde duran modemin anteni yukarı bakıyorsa üst komşunuda daha iyi internet kullanırsınız. Yüksekte konumlandırdığınız anteni aşağı, aşağıda konumlandırdığınız modemin antenini yukarı çevirerek daha kaliteli sinyal alabilirsiniz.

  • “Ağ sinyali yüksek seviyede, yine de yavaşlama devam ediyor.” Bu durumda, modeminiz güvenlik ayarlarını yapmadıysanız başka kullanıcılar internet ağınızı kullanıyor olabilirler. Kablosuz ağınıza mutlaka bir şifre tanımlayın.

Özellikle de Wep türündeki şifrelemeden kaçınınız! Wifi şifrenizin kırılabileceğini de aklınızın bir köşesine yazmanız gerekiyor. Çok basit bir şekilde kırılan bu şifreleme türünü WPA2 gibi daha zor kırılabilecek bir hale getirebilirsiniz. En önemli ve dikkat etmeniz gereken unsur da Fenerbahçe, Galatasaray, 1234567890 gibi şifreler yerine daha karmaşık ve tahmin edilemeyecek şifreler kullanmanızı tavsiye ederim.  İnternet şifrenizi de kim olursa olsun paylaşmayın!

  • Ağ sorunlarınız için servis sağlayıcınızdan ya da teknik servis hizmeti veren firmalardan destek isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bir arkadaşınızın bilgisayarını kendi internet bağlantınız ile deneyerek test edebilirsiniz. İnternet üzerindeki birçok hız testi uygulaması da internet hızınızı ölçmenizi sağlayabilir. İnternet bağlantılarınızı en çok video izlemek, radyo dinlemek ve online oyun oynamak gibi uygulamalar işgal edecektir.  Eğer internet bağlantınızı başka biri ile paylaşıyorsanız ve bu kişi siz kullanırken bir film indiriyor, izliyor veya online oyun oynuyorsa maalesef ki paylaşım yaptığınız için sizin internet bağlantı hızı da düşecektir.

“Evinizde İnternet Yavaş Mı?” üzerine 4 yorum

  1. ya da tüm yukardakilerden sonra halen internet yavaşsa bi vpn sunucu alın türk telekom sizi fişlemeden internete girin hem de gerçek hızda…son dönemdeki yavaşlığın sebebi telekomun tüm trafik üzerindeki loglaması sebebiyledir…bir vpn sunucu kiralayarak verilerinizi şifreli bir şekilde taşırsanız hem izlenemez hem de kullandığınız interneti gerçek hızında kullanırsınız…

    Yanıtla
  2. Hocam ben onlıne oyun oynuyorum evde 2 pc var ben diz ustunden wife ile baglanıyorum kablosuz abımde masa ustunden kablolu baglanıyor oyuna gırıyorum oyunda dc verıyor oyundan atıyor team speak grıyorum ordanda atıyor nasıl duzeltebılırım yardımcı olurmusunuz

    Yanıtla

Yorum yapın