Evlerinin Önü Boyalı Direk yar bunlar kim Flemenco Bosforo

Son zamanlarda Youtube’deki en çok izlenen videolar arasına giren Evlerinin Önü Boyalı Direk Videosunu izlemeyeniniz yoktur heralde.. Banada birkaç gün önce bir arkadaşım MSN ‘den linki gönderdi. Gerçektende arkadaşları tebrik etmek lazım güzel ses harika yorum ve insanı cezbeden bir müzik..

Hani derler ya “Müzik Ruhun Gıdasıdır.” diye.. Eğer bu parçayı dinlerseniz birde birkaç kez dinlemek isterseniz hiç şaşırmam Müzik Ruhun Gıdasıdır sözünüde kanıtlamış oluruz.

Öncelikle video’yu izlediyseniz muhakkak ki tarzı biraz dikkatinizi çekmiştir. Benimde dikkatimi çekti ve internetten biraz araştırdım. Flamenko tarzına biraz da oynak bir hava katarak tangos şeklinde bize sunulmuş. Tangos diyince yanlış anlamayınbildiğimiz tango ile arasında dağlar kadar fark var. Tangos Flamenko tarzının bir dalıymış.

Arkadaşlar o kadar popüler oldular ki 23 Kasım Cuma gecesi Beyaz Show ‘da Beyazıt Öztürk ‘ün konuğu olarak çıkacaklarmış… Şuan itibariyle Views: 884,317 olarak Youtube’de izlendiklerini gördüm çok iyi bir rakam diyebilirim. Beyaz Show’dan sonrada sanırım 1 Milyonu devirirler 🙂

Sözlük’te erkek vokal (berk) ile hatun vokal (öykü) ikiz kardeşlerdir. 9 yaşından beri müzikle iç içeler. ikisi de ılgaz benekay’ın öğrencileridir ler….
erkek vokal, yani berk ispanya’da da gitar eğitimine devam edip akabinde geri döndü. sezen aksu parçalarına doğaçlama yaptıkları flamenko yorumları ise daha şahanedir. hatun vokal bir de keman çalar ki mest olursunuz.

Olarak yorum yapılmış …

Berk ve Öykü gerçektende güzel bir ikili oluşturmuşlar. Öykü çok güzel keman çalıyormuş özlliklede internette okuduğum kadarıyla keman çalmasına hasta olursunuz diyorlar… Gerçi Oturarak sesini bu kadar güzel kullanabilmesi dikkatimi çekti oturarak şarkı yada türkü söylemek zordur bilenleriniz vardır muhakkak …

Video’da dikkat ettiyseniz Kerem Kırca isimli arkadaşta sandalyede bavulamı artık tahtaya mı yoksam başka birşeye mi tam olarak göremediğim ama sesi biraz açıp dinlediğimde dikkatmi çeken çok güzel tempo tuttuğu.. Bu konuda profesyonel olduğu belli oluyor.. Ama bavula vuracağına bir davul alıp tempo tutsaydı bende çok daha tatlı olurdu. Güzel bir ses sisteminiz varsa sesi biraz daha açıp dikkatlice kulak vermenizi tavsiye ederim tempo tutan Kerem gerçektende işini biliyor…

Öykü Gürman ve Berk Gürman birlikte seslendirdiği özelliklede Video’nun tam 1. dakikasında uzun hava tarzı olarak Berk’in girişi kimilerine göre ” bu ne ses mi ne araya giriyon ” deselerde dikkat ederseniz çok farklı bir tarzda biraz uzun hava birazda kendi yorumuyla parçaya ilginç bir hava katıyor.. Ayrıca soldaki gitarcı arkadaşı bir yerden gözüm ısırıyor ama bir türlü çıkartamadım..

Ya ben birine benzetiyorum yada harbiden tanıyorum eğer çıkartabilirsem söylerim kendisinede buradan selamlarımı gönderiyorum. Gitar çalmıyor resmen konuşturuyor.. Sangi tellere vurmuyor telleri resmen okşuyor tatlı , rahat bir çalma tarzı var. Birçok gitar çalan insan tanıdım hemen hemen hepsinde biraz böyle kendini sıkma özelliklede böyle hızlı parçalarda kendini parçalama var Fakat Alper gayet kendinden emin ve Berk’e çok güzel ayak uyduruyor birbirlerini çok güzel tamamlamışlar. Yalnız ondan da bir OLEYYYYY sesi duymak isterdim doğrusu.. …en azından suratını biraz sağa sola çevirebilirdi. Sanki direkt kitlenmiş bambaşka bir alemde çalıyor…

Birde sizlerden Evlerinin Önü Boyalı Direk (1987) versiyonunu yani orjinalini diyebileceğim kısacık bölümü dinlemenizi tavsiye ederim. Şener Şen’in bir filminden alıntı Muhsin bey filmin adı mutlaka görün derim. Yönetmen Yavuz Tugrul´un en iyi eserlerinden diyebilirim. Gerçi nerden bulacağız bu filmi diyebilirsiniz. Bir ara sanırım bir kanalda görmüştüm gerçi uzun zaman oldu çok uzun… filmi tekrar yayınlarlar mı bilemem ama filmdeki performans da bir harika..

Berk ile Öykü Ilgaz Benekay ‘ın öğrencileriymiş. İki kardeşe ve diğer arkadaşlara buradan biz tattırdıkları bu parça için teşekkürlerimi sunarım umarım bu Flamenco Bosforo akımını ileride çok daha güzel çalışmalarla dile getirirler..

“Evlerinin Önü Boyalı Direk yar bunlar kim Flemenco Bosforo” üzerine 8 yorum

 1. Ritimci cidden profesyonel çalmış, bavul ya da çanta çalıyorsa da tınısı çok güzel uymuş müziğe, bravo…

  Cevapla
 2. Arkadaşlar o arkadaşın ritm tutuğu bir bavul değil bir cajon dur(Bavul demek çok abes kaçar). Ayrıca oradaki usta gitaristte berk olup sağdakidir ve ayrıca da solaktır(Bunu anlamayan da zaten hiç dinlemesin daha iyi).

  Cevapla
 3. bir bilen kişi ;

  Kusura bakma kardeşn neden bu kadar sinirlendin bilemiyorum ama . Görüntü kalitesinden CAJON ‘u anlayabilmek çok güç gerçi yorum benim yorumum yani ben öyle gördüm bir vurmalı çalgı aletine benzetemediğim için böyle yazdım. Ayrıca Berk ‘de zaten bir usta yazımda bunu belirtmiştim. Arkadaşlara hakret yada kötüleme amaçlı zaten birşey yok. Sadece kendi gözlemlerim hem gözlem yapmak için sanırım profesyonel olmak gerekmiyor. Kendi gözlemlerimle kendi yorumumu yaptım. Taktir sizlerin.

  Cevapla
 4. Beyaz Show’da çıktılar çok da güzeldi. Ayrıca YouTube’de tahmin ettiğim gibi 1 milyonu devirmek üzereler Views: 999,855 olarak gözüküyor..

  Cevapla
 5. Ben de youtube de izledigim ve begendigim bir seyi paylasmak istedim. Adı Guitar Marionette yani gitar kukla. Bence cok eglenceli 🙂

  Guitar Marionette

  Cevapla
 6. bnce çok gzel bi şakı hele bide öyküle berk söleyice dahada gzel olmş bnce hala dinlemeen vasa ki sanmıyoum hemen dinlesn

  Cevapla

Yorum yapın