Firefox Özürlü Web Siteleri

Merhaba arkadaşlar yıllardır firefox kullanmaktayım. 2 sene öncesine kadar hem Explorer hem Mozilla kullanırken şimdi sadece mozilla firefox ile yolumu devam ettirmekteyim. Sebebi aslında şuydu bizim webmaster arkadaşlar. Bu arkadaşlar her nasıl hikmetse bazı azınlıkları hiç kale almıyorlar.

Bazı azınlıkların dışında bazı azınlıktan çoğunluğa doğru geçiş yapanlarıda malesef ki kale almamaktalar. Öyle büyük kuruluşların Firefox özürlü internet sayfaları var ki anlatmakla bitmez… Özelliklede bankalar…

Ben mecbur muyum internet explorer kullanmaya ?

Evet malesef ki bazı zihniyetler hala bunu inatla sürdürmekte.  İstatistiklere bakarsak i.e nin üstün olduğunu görmekteyiz burası kesin ve bozulması çok zor bir durum. Çünkü var olan işletim sistemlerinin arasında da i.e ve f.f istatistiği gibi bir istatistik ortada varken. İnsanlar Linux yerine Microsoft’dan tercihlerini kullanırken / kullanmak zorunda bırakılırken i.e ‘nin üstünlüğü her zaman sürecektir. Tabiki bu üstünlük bana göre sadece ve sadece istatistiksel bir üstünlük. Mozilla firefox’un saymakla bitmeyecek ve sürekli yenilenen üstünlüğüne, hızına, geliştirilebilmesine ve internetteki surf keyfine bakıldığında i.e ye karşın f.f kullanmak  çok daha avantajlıdır.

Bir arkadaşımın dediği gibi :

Her zaman dediğimiz gibi IE ile interneti dolaşmak E5′ te çıplak olarak paten yapmak gibi bir şey……(F.Mavituna)

Fakat şuda bir kesindir ki 10 PC arasında sadece 1 tanesinde Linux varken ve her Microsoft PC sinde standart olarak i.e sunulmaktayken kimsenin kalkıpda i.e nin istatistiklerini göz ardı etmesi beklenemez.  Tamam i.e yi göz ardı zaten etmeye kimsenin niyeti yok. Fakat i.e webmasterleride f.f yi göz ardı etmesinler.

İŞTE İNTERNET SAYFAM TEAkolik.com’un istatistikleri :

Internet Explorer :  83.904
Firefox               : 16.551
Opera                 : 1.354
Safari :       197
Mozilla :        58
Konqueror :          7
Mozilla Compatible Agent :   4

Netscape :   2

Durum böyle olunca kalkıpda i.e yi kaldıralım diyemeyeceğimiz gibi Firefox’un da büyüyen gelişen kitlesini azımsamamak gerekmekte…

Fakat hala bazı webmasterler ne hikmetse internet sayfalarını özelliklede Devlet siteleri gibi büyük bankalar gibi kuruluşların hala i.e kullandırtma dayatmalarını açıkcası anlamıyorum.

Adamlar zaten kendilerini kanıtlamışlar Güvenlik ve Hız gibi büyük etkenlerde zaten ileri düzeyde çalışıyorlarken bir internet sitesine girdiğinizde

Bu sayfa yalnızce i.e ile çalışır diye bir yazı okumak adama harbidende dokunuyor…

Yuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhh  diyesiniz geliyor yani…

Fakat bu büyük yükselişi görenlerde var…

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı’nın tam puan aldığı diğer başlıklar:

 • EFT desteği
 • Yatırım işlemleri
 • Geçmiş hesap hareketleri
 • Hesap açma desteği
 • Sanal kart
 • Dijital sertifika
 • Firefox desteği   ( Helal valla tebrik ederim nihayet.. )
 • Live assistance

“Firefox Özürlü Web Siteleri” üzerine 10 yorum

 1. Akbank’ta sorun yok fakat iş bankası düzgün çalışmıyor. Gerçekten çok can sıkıcı olan bir duruma parmak basmışsın kardeşim.

  Yanıtla
 2. Hiç sorma dostum hatta bazı bankalar şunu söylüyor :

  Firefox tarayıcısına uygun değiliz. Lütfen i.e kullanınız.

  Ondan sonra hacker’in birisi girsin nede olsa bankaya girenlerin hepsi i.e exploit i yerleştirsin sonrasını düşünün artık…

  Yanıtla
 3. İnternette gezinirken bazen rastlıyorum firefox uyumlu olmayan sitelere.Aklım almıyor birtürlü.Dünyanın parasını verip site yaptırıyorlar ama firefox’a uyumlu değil.

  Yanıtla
 4. Bende bir örnek vereyim, bu arada Opera’yı da citibank tanımıyor.

  MS Internet Explorer 170589 67.5 %
  Firefox 54177 21.4 %
  Opera 11711 4.6 %

  Tabi ben firefox ve opera konusunda baya bir kasıyorum, gerek anlatım gerek ipucu olarak.

  Yanıtla
 5. E5 sözü çok yerinde olmuş valla. Özellikle bazı kesimler internet exp. ‘un dışında başka bir tarayıcı kullanmaktan korkuyor. Alışmışlar ie ye hala kullanmakta ısrar ediyorlar..

  İnternet exp. windows ile birlikte gelmese bu üstünlüğünü biraz zor korur gibi. (:

  Yanıtla
 6. Ya resmi kurumlarda önce millet işini doğru düzgün yapsın da ff. uyumlu siteler hazırla’tmanın derdine sonra düşsünler. Resmi kurumlarda işler böyle yürüyor. Kahrolası….

  I. E. 263.008 % 94,82
  Firefox 12.876 % 4,64
  Opera 1.045 % 0,38
  Safari 208 % 0,07
  Mozilla 55 % 0,02

  Ben bile firefox’a geçişte sıkıntı yaşadım. Ama 2 günde alışılıyor. Bizimkiler sıkıya gelemiyor. Arkadaşlarıma bile yüklüyorum firefox’u. Kullanmıyorlar. Yahu ben buna alıştım bunu kullanacağım diyor, yeniliklere açık değil miyiz acaba. Halbuki hızlı, güvenli ve daha rahat. Ha birde internet kafe bilgisayarlarına yüklense dikkat çekecek ve oldukça yaygınlaşacaktır.

  Yanıtla
 7. Milli Eğitim Bakanlığı; başta e-okul olmak üzere çok güzel web tabanlı projelere imza atmış ama gel görki sadece IE ile çalışıyor.

  Yanıtla
 8. ya sormayın. bole ozurlu site cok. bi site de bizim şirketin sitesi. sirket site yaptırmıs birine ama site hazır kodlardan toplanarak yapılmıs ve firefoxta site oraya buraya dagılmıs.

  gecen gun site ile ilgili guncelleme yapmamız gerekti. hazır elim degmişken firefox sorununu da çöziyim dedim ama işin içinden çıkamadım. sayfalarda cok fazla div tagı kullanılmıs. acaba bozulma bunlardan kaynaklanıyor olabilir mi sizce ???

  Yanıtla
 9. ya tcdd sitesi de özürlü. anasayfa normal ama bilet alma sayfasında sayfa baya eksik çıkıyor. bu halt yüzünden abim bilet alma sayfası kalkmış sanmış. sonra özürlü olduğunu sonra i.e. ile açtığımız da anladık ama gideceği gün için bilet yoktu. O da kamil koç tan aldı. boşu boşuna tcdd kendisine zarar ettirdi. bizim devlet microsofta para kazandırmaya meraklı galiba.

  Yanıtla

Yorum yapın